Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Nawozy zielone alternatywą dla obornika

Data15 dni temu Ilość wyświetleń252 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawozy zielone stanowią cenne źródło materii organicznej.
Nawozy zielone stanowią cenne źródło materii organicznej.

W warunkach deficytu obornika warto rozważyć uzupełnienie materii organicznej w postaci nawozów zielonych. Nawozy te cechuje wąski stosunek węgla do azotu, gdyż przyorywane w fazie rozwoju wegetatywnego zawierają dużo azotu. Głównie na przyoranie uprawia się rośliny z rodziny bobowatych i kapustowatych, stanowią one niezwykle cenne źródło materii organicznej w glebie.

Rośliny przeznaczone na nawóz zielony mogą zajmować pole od wiosny do jesieni - a więc mogą być uprawiane w plonie głównym. Zdecydowana większość z nich uprawiana jest jako poplony czy wsiewki poplonowe. Ważne jest, by rośliny charakteryzowały się bujnym wzrostem, wytwarzając dużo zielonej masy oraz głęboki system korzeniowy. W poplonie letnim (od końca czerwca do późnej jesieni) zaleca się uprawiać łubiny, seradelę, grykę, facelię, słonecznik, rzepak, gorczycę czy bobik. Pamiętajmy także o tym, by wystrzegać się rzepaku jako przedplonu dla roślin należących do tej samej rodziny (krzyżowe). Ze względu na pokrewieństwo istnieje duże ryzyko, że zwiększy się presja chorobotwórcza na rośliny następcze.

Nawozy zielone to nie tylko substancja organiczna. Wraz ze wzrostem rośliny pobierają z gleby składniki pokarmowe chroniąc je przed wymyciem. Trzeba również podkreślić melioracyjne działanie tych roślin. Korzenie drążą w glebie kanały polepszając zdolności produkcyjne gleb, a także tworzą strukturę gruzełkowatą.
 
Gleby polskie w znacznej większości cechują się niską zawartością próchnicy. Dlatego warto rozważyć każdy sposób, by móc wzbogacić je w materię organiczną i zwiększać potencjał produkcyjny m. in. poprzez uprawę roślin na przyoranie.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5555/fruits-1534494-1280_nmedium.jpg

Eksport chilijskich gruszek i winogron

Prognozowana produkcja gruszek w Chile w 2021/22 roku wyniesie 217 tys. ton, co daje spadek o 6,9%, a eksport – o 6,7% do 112 tys. ton ze względu na tendencję spadkową areału i produkcji.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Kępice
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
-2°C
min
6°C
max
0