Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Nie wolno przesadzać z azotem

Data2021-09-14 Ilość wyświetleń654 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Głos w dyskusji na forum rolnika: U nas we wsi jest jeden co dużo daje azotu (4-5 razy sypie nawozem, to co roku wszystkie jego pola są wylegnięte - jak to mu się kalkuluje, nie wiem…

Prawdopodobnie się nie kalkuluje. To nie prawda, że nie można „przedobrzyć” w nawożeniu azotem. Za duże dawki azotu szkodzą roślinom i środowisku. Nadwyżka zastosowanego azotu, jest tracona, „ucieka w górę i w dół”, w powietrze w formie gazów i do wód gruntowych w formie azotanów, a koszty nawożenia pokrywa rolnik. Trzeba liczyć dawki nawozowe i polegać na poradach specjalistów. Dawki nawozów azotowych powinny odpowiadać potrzebom pokarmowym roślin.

 
Przenawożenie roślin uprawnych azotem wpływa niekorzystnie na plony i skład chemiczny płodów rolnych.
 Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5662/barley-4464227-1280_nmedium.jpg

Jęczmień browarniany drożeje o 4,5%

W dniach od 19 do 26 grudnia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie kukurydza i pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Kłoczew
środa, 19 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0