Porady ekspertów

Nawożenie

Ostatni dzwonek na stosowanie nawozów naturalnych

Data2016-11-09 Ilość wyświetleń1027 wyświetleń

Zostało niewiele czasu na aplikację nawozów naturalnych.
Zostało niewiele czasu na aplikację nawozów naturalnych.

Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej (obornik, gnojówka, gnojowica), można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada. Wyjątek stanowią uprawy pod osłonami, gdzie takie nawozy możemy stosować cały rok. (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033). Nie dotyczy to również rolników gospodarujących na obszarach OSN (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia związkami azotu). Zgodnie z założeniami programów działań dla OSN nawozy naturalne można stosować jedynie do 15 listopada.

Nawozów naturalnych nie wolno stosować:

  • na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm, oraz podczas opadów deszczu,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 proc.,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Warto zaznaczyć, że termin jesienny jest najlepszy do stosowania obornika na użytkach zielonych oraz na wieloletnich uprawach polowych. Dawka nawozu naturalnego na ha użytków rolnych w ciągu roku nie może przekroczyć 170 kg N/ha w czystym składniku na ha. Odpowiada to średnio rocznej dawce obornika w ilości około 35 ton, a gnojowicy 45 m3.
Przeciętnie z 1 toną obornika wnosi się do gleby 5 kg azotu N, 3 kg fosforu (P2O5) i 7 kg potasu (K2O). Gnojowica w 1m3 zawiera do 4 kg azotu (N), 3 kg fosforu (P2O5), 4 kg potasu (K2O) oraz 3 kg wapnia (CaO) i 1 kg magnezu (MgO), natomiast 1m3 gnojówki wzbogaca glebę w 3 kg azotu (N) i do 7 kg potasu (K2O).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Unijne zbiory pomarańczy ponownie powyżej 6 mln ton

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku owoców cytrusowych w Unii Europejskiej.

Nawożenie

Żniwa kukurydziane powoli dobiegają końca

Tegoroczna kampania kukurydziana zbliża się do końca. Jak wskazują szacunki Komisji Europejskiej, z powodu suszy unijne zbiory kukurydzy będą aż o 20 mln ton niższe od ubiegłorocznych i wyniosą 57,4 mln ton. Z kolei w odniesieniu do wcześniejszych przewidywań, prognozy uległy spadkowi o 1 mln ton.

Nawożenie

Większość zbóż ponownie tanieje. Najbardziej pszenica paszowa

Pod koniec marca 2016 r. na polskim rynku zbóż ponownie dominowały spadki. W największym stopniu potaniały pszenica paszowa i jęczmień browarny. Po stronie „zwyżek” uwagę zwraca owies, który przez tydzień podrożał o 20 zł/t.

Nawożenie

Oil World: Globalne zbiory oleistych wyniosą 509,5 mln ton

W listopadowym raporcie Oil World analitycy podnieśli prognozy dotyczące światowej produkcji 7 podstawowych surowców oleistych o 1 mln ton w porównaniu do szacunków z poprzedniego miesiąca.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Zawidz
niedziela, 26 Luty 2017
możliwy słaby deszcz
2°C
-1°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy azotowe z siarką

Saletrosan® 26
N(S) 26-(13)