Porady ekspertów

Nawożenie

Ostatni dzwonek na stosowanie nawozów naturalnych

Data2016-11-09 Ilość wyświetleń1093 wyświetleń

Zostało niewiele czasu na aplikację nawozów naturalnych.
Zostało niewiele czasu na aplikację nawozów naturalnych.

Nawozy naturalne w postaci płynnej lub stałej (obornik, gnojówka, gnojowica), można stosować w terminie od 1 marca do 30 listopada. Wyjątek stanowią uprawy pod osłonami, gdzie takie nawozy możemy stosować cały rok. (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033). Nie dotyczy to również rolników gospodarujących na obszarach OSN (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia związkami azotu). Zgodnie z założeniami programów działań dla OSN nawozy naturalne można stosować jedynie do 15 listopada.

Nawozów naturalnych nie wolno stosować:

  • na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm, oraz podczas opadów deszczu,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 proc.,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Warto zaznaczyć, że termin jesienny jest najlepszy do stosowania obornika na użytkach zielonych oraz na wieloletnich uprawach polowych. Dawka nawozu naturalnego na ha użytków rolnych w ciągu roku nie może przekroczyć 170 kg N/ha w czystym składniku na ha. Odpowiada to średnio rocznej dawce obornika w ilości około 35 ton, a gnojowicy 45 m3.
Przeciętnie z 1 toną obornika wnosi się do gleby 5 kg azotu N, 3 kg fosforu (P2O5) i 7 kg potasu (K2O). Gnojowica w 1m3 zawiera do 4 kg azotu (N), 3 kg fosforu (P2O5), 4 kg potasu (K2O) oraz 3 kg wapnia (CaO) i 1 kg magnezu (MgO), natomiast 1m3 gnojówki wzbogaca glebę w 3 kg azotu (N) i do 7 kg potasu (K2O).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Zwyżki na polskim rynku zbóż

Według danych zebranych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej w ostatnim tygodniu listopada br. doszło do zwyżek cen na polskim rynku zbóż.

Nawożenie

ARiMR ogłosiła kolejność przysługiwania pomocy w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła kolejność przysługiwania pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" z PROW 2007-2013.

Nawożenie

Tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie

W 2015 roku termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie wydłużono o miesiąc, tj. do 15 czerwca. Jak do tej pory rolnicy złożyli w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponad 1 mln wniosków, w tym 4,4 tys. przez Internet.

Nawożenie

Zbiory warzyw o 5% mniejsze. Największe spadki dotknęły warzywa kapustne i korzeniowe

Tegoroczne zbiory warzyw gruntowych szacuje się na ponad 4,4 mln ton. W porównaniu do 2014 r. krajowa produkcja warzyw będzie zatem o 5% niższa.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kobylnica
wtorek, 28 Marzec 2017
bezchmurnie
11°C
3°C
min
19°C
max
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 8
NPK(S) 8-24-24-(9)