Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Ostrożnie z azotem w uprawie buraka

Data2017-03-21 Ilość wyświetleń1195 wyświetleń


Niedostateczne zaopatrzenie buraków w azot hamuje wzrost i rozwój liści, w których wytwarzany jest cukier, a im szybciej wzrasta liczba i powierzchnia liści na początku wegetacji, tym wcześniej wykształca się struktura korzenia kształtująca plon. Przy braku tego składnika system korzeniowy buraków nie jest dostatecznie wykształcony przez co ograniczone jest pobieranie składników pokarmowych. Przenawożenie roślin azotem czyli „przekarmienie” szczególnie po zbyt późnej aplikacji jest również wpływa ujemnie na plon korzeni i ich jakość.

Dawka nawozowa azotu powinna być tak ustalona aby zapewnić pokrycie potrzeb pokarmowych buraka. Tradycyjne zalecenia nawozowe przewidują stosowanie azotu w dwóch dawkach:

  • 1/ 80-100 kg N/ha przedsiewnie w dawce podstawowej,
  • 2/ 40-60 kg N/ha pogłównie.

Przy stosowaniu nawożenia organicznego ogólna dawka azotu mineralnego nie powinna przekraczać 120 kg N/ha. Na glebach kwaśnych stanowiących większość gleb krajowych zwyżki plonu mogą występować nawet do dawki 180 kg N/ha, ale towarzyszy temu zwiększenie plonu liści i spadek jakości technologicznej korzeni - obniża się zawartość cukru, a wzrasta ilość tzw. melasotworów utrudniających wydobycie cukru. W intensywnej uprawie buraka na dobrych stanowiskach dzielenie dawki przedsiewnej 80-120 kg N/ha nie jest konieczne. Przy stosowaniu wyższego nawożenia na glebach lekkich, azot należy zastosować przedsiewnie i pogłówne możliwie jak najwcześniej od fazy 2-4 par liści do końca czerwca. Im później stosuje się pogłównie azot w burakach, tym bardziej wpływa on plon liści a nie korzeni. Nawozy azotowe najlepiej wysiewać przed spodziewanym deszczem.

Przedsiewnie można stosować odpowiednie dla buraka nawozy wieloskładnikowe NPK: Polifoska 6, Polifoska 4, Polifoska M, Polifoska Petroplon, Amofoska 4-12-12, Amofoska 4-16-18, Amofoska z borem oraz pojedyncze nawozy azotowe: np. Salmag, Salmag z borem, Zaksan, Pulan, Pulrea, Pulgran i Saletrosan 26 (szczególnie zalecam do nawozy z dodatkiem boru). Do pogłównego stosowania lepsze są nawozy zawierające azot w formie saletrzanej szybko pobieranej przez buraki (Saletra amonowa 32, Zaksan, Salmag czy Pulan).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Perspektywy dla dotacji do wapnowania gleb w 2017 r.

Sprawa dopłat do wapniowania gleb ciągle stoi pod znakiem zapytania. Co prawda, perspektywy otrzymania dofinansowania są bardziej obiecujące niż w ubiegłym sezonie, ale uzyskanie konsensusu w tej kwestii może się znacznie przeciągnąć w czasie.

Nawożenie

Zmiana przepisów dotyczących biogazowni rolniczych

Do szerokich konsultacji skierowano projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu. Zmiany mają przede wszystkim na celu wprowadzenie przejrzystych zasad dotyczących wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych.

Nawożenie

TAK dla nawozów naturalnych

Zgodnie z prawem od dnia 1 marca można stosować nawozy naturalne, czyli obornik, gnojówkę i gnojowicę.

Nawożenie

Nawożenie naturalne tylko do końca listopada

Według obowiązującego w Polsce prawa, nawozy naturalne, tj. obornik, gnojowicę i gnojówkę można stosować najpóźniej do 30 listopada.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Słubice
niedziela, 25 Czerwiec 2017
duże zachmurzenie
19°C
16°C
min
23°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 Standard
N(CaMg) 27-(2-4)