Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Ostrożnie z azotem w uprawie buraka

Data2017-03-21 Ilość wyświetleń2962 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Niedostateczne zaopatrzenie buraków w azot hamuje wzrost i rozwój liści, w których wytwarzany jest cukier, a im szybciej wzrasta liczba i powierzchnia liści na początku wegetacji, tym wcześniej wykształca się struktura korzenia kształtująca plon. Przy braku tego składnika system korzeniowy buraków nie jest dostatecznie wykształcony przez co ograniczone jest pobieranie składników pokarmowych. Przenawożenie roślin azotem czyli „przekarmienie” szczególnie po zbyt późnej aplikacji jest również wpływa ujemnie na plon korzeni i ich jakość.

Dawka nawozowa azotu powinna być tak ustalona aby zapewnić pokrycie potrzeb pokarmowych buraka. Tradycyjne zalecenia nawozowe przewidują stosowanie azotu w dwóch dawkach:

  • 1/ 80-100 kg N/ha przedsiewnie w dawce podstawowej,
  • 2/ 40-60 kg N/ha pogłównie.

Przy stosowaniu nawożenia organicznego ogólna dawka azotu mineralnego nie powinna przekraczać 120 kg N/ha. Na glebach kwaśnych stanowiących większość gleb krajowych zwyżki plonu mogą występować nawet do dawki 180 kg N/ha, ale towarzyszy temu zwiększenie plonu liści i spadek jakości technologicznej korzeni - obniża się zawartość cukru, a wzrasta ilość tzw. melasotworów utrudniających wydobycie cukru. W intensywnej uprawie buraka na dobrych stanowiskach dzielenie dawki przedsiewnej 80-120 kg N/ha nie jest konieczne. Przy stosowaniu wyższego nawożenia na glebach lekkich, azot należy zastosować przedsiewnie i pogłówne możliwie jak najwcześniej od fazy 2-4 par liści do końca czerwca. Im później stosuje się pogłównie azot w burakach, tym bardziej wpływa on plon liści a nie korzeni. Nawozy azotowe najlepiej wysiewać przed spodziewanym deszczem.

Przedsiewnie można stosować odpowiednie dla buraka nawozy wieloskładnikowe NPK: Polifoska 6, Polifoska 4, Polifoska M, Polifoska Petroplon, Amofoska 4-12-12, Amofoska 4-16-18, Amofoska z borem oraz pojedyncze nawozy azotowe: np. Salmag, Salmag z borem, Zaksan, Pulan, Pulrea, Pulgran i Saletrosan 26 (szczególnie zalecam do nawozy z dodatkiem boru). Do pogłównego stosowania lepsze są nawozy zawierające azot w formie saletrzanej szybko pobieranej przez buraki (Saletra amonowa 32, Zaksan, Salmag czy Pulan).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4314/tomato-1052959-1280_nmedium.jpg

UE zaimportowała o 4% więcej marokańskich owoców i warzyw

Według Eurostatu, unijny import owoców i warzyw z Maroka wzrósł o 4% w 2019 r. do 1,4 mln ton, podczas gdy Hiszpania sprowadziła ich więcej o 8% do 430,299 tys. ton.

Unia Europejska
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Raniżów
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
8°C
1°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.