Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

„Panie, jaki azot?”, czyli jak skutecznie nawozić rzepak wiosną

Data12 dni temu Ilość wyświetleń109 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Warunki pogodowe mają bezpośredni wpływ na stosowanie azotu wiosną.
Warunki pogodowe mają bezpośredni wpływ na stosowanie azotu wiosną.

Nawożenie rzepaku „oczami” przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty – czyli praktyka nie jedno ma imię

Poprosiliśmy przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty o to, aby wypowiedzieli się na temat nawożenia rzepaku ozimego podczas tegorocznej wiosny. Zobaczcie proszę, jak różne może być „spojrzenie” na ten sam temat. Jedni z naszych kolegów wypowiedzieli się bardziej oficjalnie, inni podeszli do tematu z dużą dawką humoru. Niemniej najważniejsze w tym jest to, aby nasze porady, newsy czy inne wpisy były dla Państwa przydatne.

W chwili obecnej jesteśmy już po aplikacji I dawki nawozu w rzepaku. Przed nami kolejne prace. Poniżej kilka wskazówek z praktyki, z różnych regionów naszego kraju.

Nawożenie rzepaku azotem to coroczne rozterki tysięcy rolników w Polsce. Dobór odpowiedniego nawozu, dawki i terminu to jeden z czynników wpływający na potencjalny plon. Determinującym warunkiem jest również pogoda.

Ile azotu i siarki potrzebuje rzepak?

Według różnych autorów rzepak potrzebuje około 50 kg N na 1 tonę nasion i odpowiednią masę słomy, co sprawia, że całkowite zapotrzebowanie na N, przy plonie 4 t/ha, oscyluje w granicach 200 kg/ha. Część azotu roślina jest wstanie pobrać z zasobności glebowej, pozostałą uzupełniamy, stosując nawozy.

Rzepak wymaga również nawożenia siarką. Zapotrzebowanie na 1 tonę nasion i odpowiednią masę słomy wynosi od 10 do 20 kg S. Warto ten składnik uzupełnić już we wczesnowiosennym nawożeniu, pamiętając, że dawki siarki wyższe niż 60 kg S/ha szkodzą środowisku naturalnemu.

Rok do roku jest inny

Nawożenie w każdym roku wygląda inaczej i należy się do niego dobrze przygotować. Zakup odpowiedniego nawozu azotowego to podstawa. Natomiast ustalenie pierwszej dawki, uzależnione jest od kondycji roślin. Rzepaki w tym roku przezimowały dobrze, pomimo niskich temperatur, jakie występowały podczas zimy. Okrywa śnieżna skutecznie zabezpieczyła je przed uszkodzeniami.

Wiosna 2021, póki co jest mokra i z przymrozkami, co może osłabiać rośliny. W takich warunkach warto wybrać nawóz azotowy, który posiada więcej formy amonowej NH4+, niż azotanowej NO3- oraz siarkę. Nawozy takie „odżywiają” rośliny, ale ich nie rozhartowują.

Wiosenna dawka powinna być indywidualnie ustalona przez rolnika. Pierwsza nie powinna przekraczać 100 kg N/ha, co stanowi 60-70 % całkowitej dawki azotu w rzepaku. Również druga (oraz ewentualnie trzecia dawka) dobierana jest w zależności od możliwości rozwojowych plantacji, jej kondycji i często uzależniona jest od pogody.

Autor: Grzegorz Kuropatnicki – Przedstawiciel Terenowy GA –  Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5042/paddy-5896907-1280_nmedium.jpg

Światowe zużycie ryżu

Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Terespol
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
11°C
7°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.