Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Pierwsza dawka azotu kluczowa dla pszenicy ozimej

Data2020-02-26 Ilość wyświetleń788 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Tegoroczna łagodna zima zapewniła przetrwanie oziminom. Aktualnie panujące temperatury są sygnałem dla ozimin do wznowienia wegetacji. W warunkach Polski przyjmuje się, że początek prac polowych – wiosenne ruszenie wegetacji ozimin – występuje, gdy mierzona na głębokości 10 cm średnia dobowa temperatura gleby wynosi minimum 2,5ºC. W takich warunkach niezbędne jest zastosowanie wiosennej startowej dawki azotu. Nawozy azotowe powinny być podane jak najwcześniej. To azot powinien czekać na roślinę, a nie roślina na azot. Wielkość pierwszej dawki wiosennej należy dostosować do stopnia rozwoju pszenicy ozimej oraz jej aktualnego stanu. Dodatkowo powinno się uwzględnić ilość azotu w glebie, warunki glebowe, przedplon oraz zamierzony plon roślin. Z zastosowanego azotu tylko część zostanie pobrana przez rośliny. Pozostała ilość, obecna w roztworze glebowym, będzie stanowiła rezerwę tego pierwiastka.

 
W zbożach słabych pierwszą dawkę azotu stosujemy jak najwcześniej, z kolei na dobrze rozwiniętych, czy też nadmiernie rozkrzewionych, dawkę startową azotu aplikujemy później, aby nie spowodować nadmiernego rozkrzewienia się pszenicy.
 

Prawidłowe zastosowanie pierwszej dawki azotu ma na celu pobudzenie roślin do krzewienia, uzyskanie dużej liczby kwiatków i kłosków w różnicującym się zawiązku kłosa, a w konsekwencji optymalnej obsady źdźbeł kłosonośnych na jednostce powierzchni. Dawka startowa w zbożach ozimych decyduje więc o ich plonowaniu.

Jaką formę azotu wybrać?

Warto pamiętać o formie w jakiej zastosujemy pierwszą dawkę azotu. Formę amonową aplikujemy w przypadku łanu lepiej rozkrzewionego. Z kolei w zbożach słabo rozkrzewionych warto zastosować bardzo szybko pobieraną przez rośliny formę saletrzaną azotu. Należy jednak pamiętać, że najbardziej uniwersalną, a zarazem najchętniej stosowaną jest forma saletrzano-amonowa. Jednak stopień wykorzystania azotu z nawozu uzależniony jest między innymi od prawidłowej zawartości siarki w roślinach. Stąd też, planując startową dawkę azotu, warto sięgać po nawozy zawierające oba składniki pokarmowe. Przykładem takich nawozów mogą być Saletrosan®30 czy Saletrosan®26 mający wyższą zawartość siarki. Nawozy te nie tylko pobudzą krzewienie roślin i korzystnie wpłyną na rozwój zawiązywanych źdźbeł, ale również zwiększą ich odporność na choroby, suszę glebową czy stres związany z niską bądź wysoką temperaturą. Przy aplikacji pierwszej dawki azotu należy również pamiętać o ewentualnym korekcyjnym zastosowaniu potasu oraz fosforu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4378/cultivation-4919666-1280_nmedium.jpg

Polepsza się ocena opłacalności produkcji rolniczej

W drugim półroczu minionego roku rolnicy negatywnie ocenili opłacalność produkcji rolniczej.

Z kraju
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Przytoczno
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
8°C
2°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.