Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Pogłówne nawożenie kukurydzy azotem


do ulubionych
z ulubionych

Pogłówne nawożenie kukurydzy azotem powinno być wykonane, gdy rośliny osiągną wysokość około 30–35 cm. od fazy 5-6 liścia do momentu kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze technicznie wykonanie tego zabiegu. Dawka azotu stanowi zazwyczaj 30-50% planowanej dawki N wyliczonej na cały sezon wegetacyjny.
Do nawożenia pogłównego zaleca się przede wszystkim stosowanie nawozów azotowych zawierające azot w formie amidowej Mocznik.pl®, PULREA® oraz w postaci roztworu saletrzano-mocznikowego RSM®. Warto rozważyć wybór nawozu azotowego wzbogaconego dodatkowo w siarkę np. RSM®S. Siarka wpływa korzystnie m. in. na jakość ziarna kukurydzy, natomiast niedobór tego składnika prowadzi do obniżenia efektywności i wykorzystania azotu z nawozów. Do nawożenia pogłównego można stosować saletrę amonową, ale w tym przypadku prawdopodobieństwo uszkodzenia roślin (poparzenia) kukurydzy jest znacznie większe niż nawozów zawierających azot w formie amidowej. Kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne azotem w postaci 6% wodnego roztworu mocznika, czyli 6 kg mocznika w 100 l wody.
W celu uniknięcia uszkodzenia roślin nawozy azotowe pogłównie należy stosować w bezdeszczowe dni, najlepiej za pomocą rozsiewaczy wyposażonych w aplikatory do wysiewu rzędowego nawozów, w przypadku RSM za pomocą węży rozlewowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Obniżka prognoz rosyjskiego eksportu pszenicy
Mimo rekordowych zbiorów pszenicy w Rosji w 2020 roku, wysokie ceny na rynku wewnętrznym wymusiły nałożenie ograniczeń w wysyłce zbóż.

min
max