Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Zboża

Przedsiewne nawożenie pszenicy ozimej

Data2022-09-06 Ilość wyświetleń265 wyświetleń
Fosfor i potas należy wysiać przedsiewnie
Fosfor i potas należy wysiać przedsiewnie

Pszenica ozima stanowi jedną z podstawowych roślin uprawnych w naszym kraju i obecnie wysiewana jest na obszarze około 2 mln ha. Pszenica ozima wymaga gleb żyznych, utrzymanych w dobrej strukturze o odczynie pHKCl 6,0 - 7,0. Zapotrzebowanie pokarmowe na wytworzenie 1 tony plonu głównego wraz z plonem pobocznym szacuje się na 25 kg N, 10 kg P2O5, 15 kg K2O i 4,0 kg Mg.

Pszenica do wzrostu potrzebuje wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, jednakże przed jej siewem należy zastosować przede wszystkim nawozy fosforowe i potasowe w ilości pokrywającej potrzeby pokarmowe roślin na cały okres wegetacji. W uzasadnionych przypadkach, gdy w glebie znajduje się mało azotu dostępnego dla roślin, można wysiać ten pierwiastek w niewielkiej ilości od 20-40 kg/ha. Magnez i siarkę można zastosować późną jesienią bądź wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji.
 
Szybkie dostarczenie P i K do gleby ma na celu zapewnienie odpowiedniego rozwoju roślin i uzupełnienie zasobów glebowych w łatwo dostępne formy pierwiastków.
 
Fosfor decyduje przede wszystkim o dobrym rozwoju systemu korzeniowego. Potas korzystnie oddziałuje na przezimowanie roślin, reguluje gospodarkę wodną a także zwiększa efektywność wykorzystania N.

Przed wysiewem pierwiastków należy dokładnie ustalić potrzeby pokarmowe i nawozowe roślin. Nawozy P i K wysiewamy przedsiewnie, a dla lepszej efektywności ich działania wskazane jest wymieszać je z glebą do głębokości 10 – 20 cm. Oba pierwiastki najłatwiej dostarczyć w nawozach NPK stosując Amofoskę czy Polifoskę.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie
>>>