Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Przedsiewne nawożenie rzepaku

Data2020-08-09 Ilość wyświetleń196 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Jesienna dawka azotu nie powinna przekraczać 40 kg N/ha.
Jesienna dawka azotu nie powinna przekraczać 40 kg N/ha.

Rzepak ozimy w zestawieniu z innymi roślinami uprawnymi, ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Jest to związane z tym, że roślina produkuje dużą masę łodyg , liści, korzeni oraz łuszczyn z nasionami. Roślina ta na wytworzenie 1 tony nasion wraz z plonem ubocznym potrzebuje około 55 kg N, 30 P2O5, 62 K2O,  56 CaO, 10 MgO i 16 S.

Przed siewem koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie fosforem i potasem oraz azotem, siarką i magnezem.  Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko odpowiednia ilość składników pokarmowych dostępna w roztworze glebowym jest w stanie umożliwić roślinie zbudowanie odpowiednio dużej rozety liściowej z głęboko sięgającym systemem korzeniowym. Rzepak najlepiej  uprawiać na glebach żyznych o przynajmniej średniej  zasobności gleby w podstawowe składniki pokarmowe i uregulowanym odczynie. Podstawą ustalania dawki nawozów powinny być analizy glebowe oraz potencjalnie możliwy plon, jaki można uzyskać w warunkach danego siedliska. 

Fosfor ze względu na powolne przemieszczanie się w glebie powinien być wysiany pod orkę lub pod zabiegi uprawowe niszczące ścierń. W przypadku potasu zaplanowaną dawkę można podzielić na dwie części to jest ½ - ¾ wysiać przed siewem roślin a pozostałą część późną jesienią bądź wczesną wiosną. Takie działanie jest szczególnie uzasadnione na glebach lekkich oraz tych, które charakteryzują się co najmniej średnią zasobnością w K przyswajalny. Dla azotu natomiast zalecane dawki wynoszą  od 20 do 40 kg N/ha.
 
Do nawożenia rzepaku można wykorzystywać nawozy kompleksowe np.: POLIFOSKA® 5, POLIFOSKA® PLUS, Amofoska® 4-12-20, zawierające obok fosforu i potasu, także azot, magnez, siarkę lub nawóz fosforowo potasowy Holist® agro PK 15-30 wzbogacony o wapń i siarkę.
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4731/cotton-flower-4896623-1280_nmedium.jpg

Wzrost globalnego handlu bawełną

Prognozuje się, że światowy handel bawełną wyniesie 41,7 mln bel w sezonie 2020/2021, czyli 1 mln bel więcej niż w poprzednim sezonie i najwyższy od rekordu 2012/2013, wynoszący 46,4 mln bel.

Rośliny
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Włocławek
niedziela, 27 Wrzesień 2020
10°C
8°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.