Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Przedsiewne nawożenie rzepaku


do ulubionych
z ulubionych

Rzepak ozimy w zestawieniu z innymi roślinami uprawnymi, ma bardzo duże wymagania pokarmowe. Jest to związane z tym, że roślina produkuje dużą masę łodyg , liści, korzeni oraz łuszczyn z nasionami. Roślina ta na wytworzenie 1 tony nasion wraz z plonem ubocznym potrzebuje około 55 kg N, 30 P2O5, 62 K2O, 56 CaO, 10 MgO i 16 S.
Przed siewem koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie fosforem i potasem oraz azotem, siarką i magnezem. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko odpowiednia ilość składników pokarmowych dostępna w roztworze glebowym jest w stanie umożliwić roślinie zbudowanie odpowiednio dużej rozety liściowej z głęboko sięgającym systemem korzeniowym. Rzepak najlepiej uprawiać na glebach żyznych o przynajmniej średniej zasobności gleby w podstawowe składniki pokarmowe i uregulowanym odczynie. Podstawą ustalania dawki nawozów powinny być analizy glebowe oraz potencjalnie możliwy plon, jaki można uzyskać w warunkach danego siedliska.
Fosfor ze względu na powolne przemieszczanie się w glebie powinien być wysiany pod orkę lub pod zabiegi uprawowe niszczące ścierń. W przypadku potasu zaplanowaną dawkę można podzielić na dwie części to jest ½ - ¾ wysiać przed siewem roślin a pozostałą część późną jesienią bądź wczesną wiosną. Takie działanie jest szczególnie uzasadnione na glebach lekkich oraz tych, które charakteryzują się co najmniej średnią zasobnością w K przyswajalny. Dla azotu natomiast zalecane dawki wynoszą od 20 do 40 kg N/ha.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Na krajowych giełdach przeważają wzrosty cen zbóż
W dniach od 23 do 29 listopada 2020 roku odnotowano wzrost cen większości zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy straciła na wartości.

min
max