Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Racjonalne stosowanie nawozów naturalnych

Data2020-08-06 Ilość wyświetleń609 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nawozy naturalne muszą być przechowywane w sposób bezpieczny dla środowiska.
Nawozy naturalne muszą być przechowywane w sposób bezpieczny dla środowiska.

Nawożenie jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych wpływających na wielkość plonowania i jakość produktów rolnych. Jednakże stosując nawozy poniekąd ingerujemy w środowisko naturalne. Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie zarządzanie i planowanie wszystkich stosowanych nawozów w gospodarstwie, ażeby ograniczyć ilość biogenów (azotu, fosforu), które mogą być transmitowane z gospodarstwa/pola do przyległych ekosystemów.

Nawozy naturalne są cennym materiałem, którym należy gospodarować efektywnie, aby wykorzystać zawarte w nim składniki pokarmowe i zminimalizować straty. Nawozy te są również cennym źródłem materii organicznej niezbędnej do zapewnienia dobrej jakości gleby. Im wyższa zawartość materii organicznej w glebie, tym lepsza jej aktywność mikrobiologiczna, struktura i wyższa zdolność zatrzymywania wody. Racjonalne gospodarowanie nawozami naturalnymi to nie tylko terminy i dawki kiedy i w jakim czasie je stosujemy. Łańcuch ten jest znacznie dłuższy i zaczyna się od czasu jego wytworzenia w budynkach inwentarskich, w miejscu składowania i podczas aplikacji na polu, ponieważ w każdym z nich zachodzą nieuniknione straty składników pokarmowych.

Nawozy naturalne są źródłem materii organicznej i składników żywieniowych. Obornik jest mieszaniną odchodów zwierzęcych ze ściółką. Zawiera wszystkie niezbędne dla roślin makro i mikroelementy oraz substancję organiczną. Gnojowica jest nawozem płynnym, powstającym w systemie bezściółkowego chowu zwierząt. Zawiera makro i mikroelementy, w większości w postaci związków mineralnych łatwo dostępnych dla roślin. Gnojówka jest nawozem płynnym, zawiera głównie azot i potas o działaniu zbliżonym do nawozów mineralnych. Składniki pokarmowe w nawozach naturalnych płynnych są łatwiej dostępne dla roślin niż z obornika.

Skład nawozów naturalnych jest zmienny i zależy od gatunku zwierząt, ich wieku, rodzaju ściółki, ilości dostającej się wody, a także warunków przechowywania. Najbardziej precyzyjną metodą oceny ich wartości nawozowej jest analiza składu chemicznego dokonywana metodami laboratoryjnymi. Jak pokazuje praktyka często posługujemy się standardowymi zawartościami składników mineralnych w nawozach oznaczonymi wiele lat temu, a trzeba zaznaczyć, że technologia żywienia i sposób utrzymywania zwierząt od tego czasu znacząco się zmieniły. W tabeli 1 przedstawiono zawartość składników mineralnych w oborniku, a w tabeli 2 w płynnych nawozach naturalnych w zależności od gatunku zwierząt.

Tabela 1. Zawartość składników mineralnych w oborniku (kg/t).
Źródło: Maćkowiak i Żebrowski 200
Źródło: Maćkowiak i Żebrowski 200


Tabela 2. Zawartość podstawowych składników mineralnych w gnojowicy (kg/m3) w zależności od jej gęstości.
Źródło: Chambers i in. 2001
Źródło: Chambers i in. 2001


Stosowanie i przechowywanie nawozów naturalnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu z dnia 12 lutego 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 243), tzw. „Program azotanowy”. Dawka azotu wniesiona na użytki rolne w nawozach naturalnych nie może być większa niż 170 kg N w czystym składniku na hektar UR w ciągu roku. W tabeli 3 przedstawiono terminy kiedy wolno stosować nawozy naturalne.

Tabela 3. Terminy stosowania nawozów.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 243)
(Dz. U. z 2020 r. poz. 243)


Program określa szczegółowo dopuszczalne terminy stosowania nawozów, uwzględniając regiony prowadzenia upraw – dlatego każdy producent rolny powinien dokładnie zapoznać się z tym dokumentem. Wyżej określonych terminów nie stosuje się do nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych. Nie stosuje się nawożenia na glebach odłogowanych (gruntach odłogowanych). Przed planowanym zakończeniem odłogowania dopuszcza się zastosowanie nawozów jesienią.

Niezależnie od wskazanych terminów zabrania się stosowania nawozów:

  • na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 proc.,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Dla ochrony środowiska niezwykle istotne jest zachowanie minimalnych odległości w jakich nie stosuje się nawozów od wód powierzchniowych (tab. 4).

Tabela 4. Odległości, w jakich nie stosuje się nawozów w pobliżu wód powierzchniowych.

(Dz. U. z 2020 r. poz. 243)
(Dz. U. z 2020 r. poz. 243)


W przypadku gdy na gruntach rolnych występują uprawy roślin, dopuszcza się zmniejszenie o połowę odległości od wód otwartych, jeśli nawozy stosowane są przy użyciu aplikatorów doglebowych lub węży wleczonych. Również odległości określone w tabeli mogą zostać zmniejszone o połowę w przypadku podzielenia pełnej dawki nawozów co najmniej na 3 równe dawki. Minimalny odstęp między zastosowaniem tych dawek nawozu nie może być jednak krótszy niż 14 dni.

Nawozy naturalne powinny być stosowane przede wszystkim pod rośliny o długim okresie wegetacji, które najlepiej wykorzystują składniki pokarmowe zawarte w tych nawozach (kukurydza, ziemniaki buraki cukrowe). Gnojowica i gnojówka to nawozy polecane szczególnie do aplikacji wiosennej, na nieobsianą glebę. Ich działanie jest dużo szybsze niż obornika, ponieważ większość substancji nawozowych znajduje się w formie mineralnej. Najlepszą metodą aplikacji nawozów naturalnych płynnych ograniczającą straty amoniaku jest bezpośrednia iniekcja doglebowa.

 
W ostatnich latach coraz częściej występują trudne do przewidzenia anomalie pogodowe, które mogą w różny sposób wpływać na efektywność stosowanych nawozów. Dlatego niezwykle istotne jest racjonalne stosowanie nawozów dla minimalizowania negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko.
 

Literatura:
1. Jadczyszyn T., Rutkowska R., Pikuła D., Jurga B., 2015. „Praktyki ograniczające straty azotu i fosforu z rolnictwa.
2. Program azotanowy i ustawa o nawozach i nawożeniu
3. Źródło www: http://iung.pl/dpr/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5169/rice-1491868-1280_nmedium.jpg

Prognozy produkcji ryżu na rok 2020/21

Obniżone prognozy produkcji dla Birmy i Indonezji, podniesione dla Filipin i Tajlandii, co w sumie daje 504,2 mln ton, a to oznacza spadek o 0,24 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale wzrost o ponad 1% w skali sezonu.

Rośliny
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Wydminy
piątek, 18 Czerwiec 2021
19°C
13°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.