Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny, Nawozy
Rośliny potrzebują magnez i siarkę


do ulubionych
z ulubionych

Obfite opady deszczu jakie miały miejsce podczas tegorocznej jesieni mogły przyczynić się do większego wymycia składników pokarmowych. Planując nawożenie nie zapominajmy o magnezie i siarce, które wpływają na wielkość plonu i jego jakość.
Duży udział gleb lekkich i bardzo lekkich, z których pierwiastki mogą być łatwo wymywane, a także zakwaszenie gleb oraz niska zawartość materii organicznej w glebie powoduje, że w Polsce mamy niewystarczającą zasobność gleb w przyswajalny magnez i siarkę.
Duże straty magnezu
Magnez może ulec wymyciu z gleby, rocznie nawet 40 kg MgO/ha i więcej. Szczególnie łatwo pierwiastek wymywany jest z gleb organicznych i mineralnych bardzo lekkich i kwaśnych. Z reguły im gleba lżejsza i bardziej kwaśna, tym wymywanie magnezu przebiega szybciej. Ponadto w odróżnieniu np. do potasu, pierwiastek ten może być wymywany zarówno z gleb lekkich, jak również ciężkich. Duża ruchliwość magnezu powoduje, że trudno jest utrzymać zapas tego pierwiastka w glebie. Ponadto na spadek zawartości magnezu w glebie wpływa również temperatura (okresowe susze powodują przechodzenie magnezu przyswajalnego w formy trudno dostępne), wilgotność, opady atmosferyczne. Ponadto rośliny pobierają znaczne ilości magnezu z plonem. Największe wymagania ma burak cukrowy i pastewny, kukurydza, UZ, lucerna, koniczyna, które pobierają 60-100 kg MgO/ha (Tabela 1). Duże ilości magnezu pobiera również rzepak ozimy i pszenica ozima. Przykładowo pszenica ozima z plonem 8t, rocznie pobiera ok. 40 kg MgO/ha, natomiast rzepak z plonem 4 t ok. 40 kg MgO/ha.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Spadek ceny jęczmienia konsumpcyjnego o 6,3%
W dniach od 29 listopada do 6 grudnia 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a zniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

min
max