Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny, Nawozy
Rośliny potrzebują magnez i siarkę


do ulubionych
z ulubionych

Obfite opady deszczu jakie miały miejsce podczas tegorocznej jesieni mogły przyczynić się do większego wymycia składników pokarmowych. Planując nawożenie nie zapominajmy o magnezie i siarce, które wpływają na wielkość plonu i jego jakość.
Duży udział gleb lekkich i bardzo lekkich, z których pierwiastki mogą być łatwo wymywane, a także zakwaszenie gleb oraz niska zawartość materii organicznej w glebie powoduje, że w Polsce mamy niewystarczającą zasobność gleb w przyswajalny magnez i siarkę.
Duże straty magnezu
Magnez może ulec wymyciu z gleby, rocznie nawet 40 kg MgO/ha i więcej. Szczególnie łatwo pierwiastek wymywany jest z gleb organicznych i mineralnych bardzo lekkich i kwaśnych. Z reguły im gleba lżejsza i bardziej kwaśna, tym wymywanie magnezu przebiega szybciej. Ponadto w odróżnieniu np. do potasu, pierwiastek ten może być wymywany zarówno z gleb lekkich, jak również ciężkich. Duża ruchliwość magnezu powoduje, że trudno jest utrzymać zapas tego pierwiastka w glebie. Ponadto na spadek zawartości magnezu w glebie wpływa również temperatura (okresowe susze powodują przechodzenie magnezu przyswajalnego w formy trudno dostępne), wilgotność, opady atmosferyczne. Ponadto rośliny pobierają znaczne ilości magnezu z plonem. Największe wymagania ma burak cukrowy i pastewny, kukurydza, UZ, lucerna, koniczyna, które pobierają 60-100 kg MgO/ha (Tabela 1). Duże ilości magnezu pobiera również rzepak ozimy i pszenica ozima. Przykładowo pszenica ozima z plonem 8t, rocznie pobiera ok. 40 kg MgO/ha, natomiast rzepak z plonem 4 t ok. 40 kg MgO/ha.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Rozporządzenie dotyczące nawozów poddane głosowaniu KE
Zanieczyszczenia nadchloranem i kadmem w nawozach mineralnych będą tematem posiedzeń dwóch komisji w Parlamencie Europejskim: Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (COM ENVI) oraz Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (COM IMCO). W tym kontekście Copa Cogeca przygotowała list do Komisji dotyczący najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w nawozach.

Perspektywy dla dotacji do wapnowania gleb w 2017 r.
Sprawa dopłat do wapniowania gleb ciągle stoi pod znakiem zapytania. Co prawda, perspektywy otrzymania dofinansowania są bardziej obiecujące niż w ubiegłym sezonie, ale uzyskanie konsensusu w tej kwestii może się znacznie przeciągnąć w czasie.

W jaki sposób można stosować kompost?
Kompost może okazać się świetną formą nawożenia. Uzyskujemy go z odpadów roślinnych materii organicznych, które bardzo często są składnikami stosowanymi do nawożenia w ogrodach. Należy pamiętać, że jego naturalne właściwości w żaden sposób nie zaszkodzą środowisku.

TAK dla nawozów naturalnych
Zgodnie z prawem od dnia 1 marca można stosować nawozy naturalne, czyli obornik, gnojówkę i gnojowicę.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrost krajowej produkcji zbóż
Jak wynika z danych przedstawionych przez KOWR, w zeszłym roku zbiory zbóż w Polsce były w granicy 32 mln ton, a więc więcej o 8% niż rok wcześniej i o 10% niż średnio w latach 2012-2016.

min
max