Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Równoważniki kwasowe i zasadowe nawozów azotowych


do ulubionych
z ulubionych

Jedną z form azotu występującą w nawozach azotowych są jony amonowe, które poza pobieraniem przez rośliny mogą ulegać między innymi wiązaniu przez kompleks sorpcyjny gleby. Wchodzący do kompleksu sorpcyjnego gleby jon amonowy wypiera z niego jony wodorowe, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia kwasowości gleby. Podobnie włośniki korzeniowe roślin pobierając z roztworu glebowego jony amonowe oddają do środowiska równoważne ilości jonów wodorowych, w wyniku czego ulega ono zakwaszeniu. Nawozy amonowe zalicza się więc do grupy nawozów fizjologicznie kwaśnych, a o stopniu zakwaszenia gleby przez poszczególne nawozy informują wartości tzw. równoważników kwasowych.
Z nawozów azotowych stałych w największym stopniu zakwasza glebę siarczan amonu, dla którego wartość równoważnika kwasowego wynosi 110. Wartość tę interpretuje się w ten sposób, że aby zneutralizować zakwaszające działanie 100 kg siarczanu amonu, należy zastosować 110 kg węglanu wapnia. Dlatego też przy ustalaniu dawki nawozów wapniowych należy uwzględnić zakwaszenie gleby, wynikające ze stosowania nawozów azotowych fizjologicznie kwaśnych. W przypadku mocznika wartość równoważnika kwasowego wynosi 82, dla saletry amonowej – 61, a dla saletrzaku – 30.
Pobieranie jonów azotanowych (saletrzanych) przez rośliny wiąże się z kolei z oddawaniem do środowiska równoważnych ilości jonów o charakterze zasadowym. Nawozy saletrzane zalicza się więc do nawozów fizjologicznie zasadowych, które alkalizują środowisko glebowe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Gorczyca jednym z najpopularniejszych gatunków uprawianym po zbiorze plonu głównego
doradca nawozy.eu
Światowa produkcja jabłek mniejsza o 3,3 mln ton
Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), globalna produkcja jabłek w sezonie 2020/2021 zmniejszy się o 3,3 mln ton do 76,1 mln ton. Eksport pozostanie na poziomie 5,8 mln ton.

min
max