Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Równoważniki kwasowe i zasadowe nawozów azotowych

Data2020-07-26 Ilość wyświetleń458 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jedną z form azotu występującą w nawozach azotowych są jony amonowe, które poza pobieraniem przez rośliny mogą ulegać między innymi wiązaniu przez kompleks sorpcyjny gleby. Wchodzący do kompleksu sorpcyjnego gleby jon amonowy wypiera z niego jony wodorowe, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia kwasowości gleby. Podobnie włośniki korzeniowe roślin pobierając z roztworu glebowego jony amonowe oddają do środowiska równoważne ilości jonów wodorowych, w wyniku czego ulega ono zakwaszeniu. Nawozy amonowe zalicza się więc do grupy nawozów fizjologicznie kwaśnych, a o stopniu zakwaszenia gleby przez poszczególne nawozy informują wartości tzw. równoważników kwasowych.

Z nawozów azotowych stałych w największym stopniu zakwasza glebę siarczan amonu, dla którego wartość równoważnika kwasowego wynosi 110. Wartość tę interpretuje się w ten sposób, że aby zneutralizować zakwaszające działanie 100 kg siarczanu amonu, należy zastosować 110 kg węglanu wapnia. Dlatego też przy ustalaniu dawki nawozów wapniowych należy uwzględnić zakwaszenie gleby, wynikające ze stosowania nawozów azotowych fizjologicznie kwaśnych. W przypadku mocznika wartość równoważnika kwasowego wynosi 82, dla saletry amonowej – 61, a dla saletrzaku – 30.

Pobieranie jonów azotanowych (saletrzanych) przez rośliny wiąże się z kolei z oddawaniem do środowiska równoważnych ilości jonów o charakterze zasadowym. Nawozy saletrzane zalicza się więc do nawozów fizjologicznie zasadowych, które alkalizują środowisko glebowe.

 
Wartość równoważnika zasadowego dla saletry wapniowej wynosi 21, co oznacza, że zastosowanie 100 kg tego nawozu azotowego jednocześnie powoduje odkwaszenie gleby w takim stopniu jak 21 kg węglanu wapnia.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4924/apples-5640909-1280_nmedium.jpg

Światowa produkcja jabłek mniejsza o 3,3 mln ton

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), globalna produkcja jabłek w sezonie 2020/2021 zmniejszy się o 3,3 mln ton do 76,1 mln ton. Eksport pozostanie na poziomie 5,8 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Grębocice
wtorek, 19 Styczeń 2021
2°C
0°C
min
4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.