Content

Porady ekspertów

Rośliny, Rośliny oleiste

Rzepak – jak zapewnić dobry start roślinom?

Data2014-08-04 Ilość wyświetleń2541 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Starannie wykonany zespół uprawek pożniwnych to tylko jeden z elementów jesiennej agrotechniki rzepaku (fot. Agnieszka Krawczyk).
Starannie wykonany zespół uprawek pożniwnych to tylko jeden z elementów jesiennej agrotechniki rzepaku (fot. Agnieszka Krawczyk).

Przed nami siewy rzepaku ozimego, którego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Warunki klimatyczne panujące w sezonie wegetacyjnym 2013/2014 pozwoliły na uzyskanie wysokich plonów. Jaki będzie kolejny sezon, tego nie wie nikt... Jedno jest natomiast pewne uzyskanie wysokich plonów jest trudne i wymaga odpowiedniego prowadzenia plantacji począwszy od jesieni, a popełnione błędy nie są już do naprawienia.

Na co zwrócić uwagę przygotowując glebę do siewu?


Gleba pod zasiewy rzepaku powinna być starannie przygotowana. Możliwie najszybciej po zbiorze przedplonu należy przeorać ścierń, ponieważ tylko siewy w odleżałą i dobrze doprawioną glebę warunkują szybkie i równomierne wschody roślin.

Należy pamiętać, że wszelka uprawa gleby ma na celu ograniczanie strat wody z gleby, ułatwianie podsiąkania wody z głębszych warstw, a także umożliwienie równomiernego wysiewu drobnych nasion rzepaku, zarówno w rzędzie, jak również na jednakowej głębokości. 

 
Na plon rzepaku wpływają wszystkie elementy technologii uprawy. Począwszy od odpowiedniego stanowiska, poprzez starannie przeprowadzoną uprawę przedsiewną, wysokie, zbilansowane nawożenie makro i mikroskładnikami, właściwy dobór odmiany, optymalny termin siewu i ilość wysiewu, a także ochrona przed chwastami, chorobami i szkodnikami.
 

Zbytnie rozpylenie wierzchniej warstwy gleby podczas uprawy przedsiewnej, powoduje nierównomierne wschody, a w przypadku wystąpienia deszczu tuż po siewie, zaskorupienie gleby i utrudnione wschody.

Przedplon -  najlepszy, wcześnie schodzący z pola


Najlepszym przedplonem dla rzepaku są rośliny wcześnie zbierane, np. jęczmień ozimy, groch, wczesne ziemniaki. Niemniej jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej, ponieważ najczęściej uprawiamy go po pszenicy ozimej. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby po zbiorze na polach przeznaczonych pod rzepak wykonać podorywkę (gruber, brona talerzowa, pług).


W gospodarstwie rzepak nie powinien zajmować więcej niż 25% w strukturze zasiewów, pozwala to zachować przynajmniej 4 letnią przerwę w uprawie tej rośliny na danym polu. Częstsza uprawa rzepaku powoduje ogromne zagrożenie fitosanitarne (kiła kapusty, kompensacja niektórych gatunków chwastów, a także samosiewów rzepaku, zagrożenie ze strony szkodników – rosnąca odporność słodyszka rzepakowego na substancje aktywne). Bezwzględnie nie należy uprawiać rzepaku po sobie, nawet jeśli wydaje się, że jest wszystko w porządku, należy liczyć się z konsekwencjami takiego postępowania, które wcześniej czy później nastąpią.


Jak postępować ze słomą zbóż?


Z uwagi na to, że rzepak najczęściej przychodzi na pole po zbożach, niezwykle ważne jest odpowiednie zagospodarowanie słomy. Nieumiejętne gospodarowanie słomą może, zwłaszcza w przypadku suszy, powodować wydłużenie wschodów roślin oraz wiele problemów z dalszym wzrostem roślin, poprzez uniemożliwienie podsiąkania wody (warstwy nierozłożonej słomy tworzą „poduszkę”). Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim słoma powinna być pocięta na jak najkrótsze fragmenty i równomiernie rozrzucona po polu. Bardzo ważne jest również zastosowanie na słomę nawozu azotowego, w dawce 5-8 kg N na 1 tonę słomy, czyli praktycznie 30 – 50 kg N/ha najlepiej w formie oprysku RSM® np. 100-150 kg/ha RSM 28 lub w formie mocznika – 80-100 kg np. Mocznik Granulowany 46%, Mocznik.pl®, PULREA®. Słoma powinna być bardzo staraninie wymieszana z glebą i przyorana.

Wymagania rzepaku są duże, a nawożenie roślin to nie tylko azot


Rzepak wymaga gleb o uregulowanym odczynie, pH przynajmniej 6,0, tylko w takich warunkach możliwe jest optymalne żywienie roślin (więcej w artykule „Wapnowanie gleb – podstawa odpowiedniego nawożenia”).


Jednym z najczęściej popełnianych błędów w agrotechnice rzepaku jest zbyt niskie nawożenie fosforem i potasem, a także siarką, magnezem i borem.

 
Rzepak do wytworzenia 4 ton nasion potrzebuje średnio: 220 kg azotu, 100 kg fosforu, 300 kg potasu oraz 30 kg magnezu i 60 kg siarki oraz mikroskładniki.
 

Wiadomo, tylko część składników rośliny pobierają jesienią, lecz nie opłaca się odkładać nawożenia do wiosny, ponieważ jesienne błędy i zaniedbania, nie są już do naprawienia. Ponadto prawidłowe zabezpieczenie plantacji w składniki pokarmowe jest jedną ze składowych warunkujących prawidłowy rozwój rośliny, a tym samym odpowiednie przygotowanie się do zimy.


Fosfor i potas najlepiej zastosować przed siewem roślin. Dobre efekty można uzyskać stosując nawozy wieloskładnikowe. Dostarczamy wówczas roślinom również azot oraz mikroskładniki. Do przedsiewnego nawożenia warto wykorzystywać nawozy o jak szerszym stosunku fosforu do potasu (P:K), np: POLIFOSKA® 5 i POLIFOSKA® PLUS Amofoska® 4-10-28 oraz Amofoska® 5-10-25 z borem, POLIFOSKA® 4 lub POLIFOSKA® PETROPLON.


Ustalając dawkę nawozu, należy wziąć pod uwagę wysokość spodziewanego plonu oraz zasobność gleby w składniki pokarmowe z uwzględnieniem, że gleba pod zasiewy rzepaku powininna wykazywać przynajmniej średnią zasobność w przyswajalny dla roślin fosfor, potas i magnez.


Racjonalne przedsiewne nawożenie rzepaku to umiarkowane zaopatrzenie roślin w azot. Dawka 30-40 kg N/ha zastosowanego przed siewem w postaci nawozu wieloskładnikowego, mocznika lub na glebach niezakwaszonych Siarczanu Amonu AS21 wystarcza aby zapewnić odpowiednią fazę rozwojową roślin przed zimą, jak również właściwe zaopatrzenie roślin w azot. Stosowanie nawozów wieloskładnikowych lub Siarczanu Amonu AS21 dodatkowo dostarcza roślinom siarki. Dobre zaopatrzenie roślin w siarkę jest warunkiem efektywnego nawożenia azotem. Dawka w nawożeniu podstawowym najczęściej nie jest wystarczająca, aby zabezpieczyć potrzeby roślin, stąd istnieje konieczność pogłównego jej stosowania np. w formie dodatkowego oprysku siarczanem magnezu.

Wybór odmian, termin siewu, ilość wysiewu


Wybór odmiany to jeden z kluczowych elementów, mających wpływ na powodzenie w uprawie rzepaku, warto wybierać odmiany sprawdzone, wiernie plonyjące w danym rejonie kraju. Więcej na ten temat w artykule „Odmiana rzepaku – ważny jest właściwy wybór”.


Niestety jednym z najczęściej popełnianych błędów w agrotechnice rzepaku jest zbyt gęsty siew. Zalecane przez przedstawicieli firm nasiennych i niektórych hodowców ilości wysiewu nasion są rozbieżne i wahają się od 30 - 50 szt./m2 dla odmian mieszańcowych i 50 – 70 szt./m2 dla odmian populacyjnych. W konsekwencji rolnik sam musi podjąć decyzję uwzględniając warunki glebowe i uprawowe oraz termin siewu. Na glebach w bardzo dobrej kulturze, odpowiednio uwilgotnionych zalecaną ilość wysiewu można zmniejszyć o 10-15%, natomiast w przypadku siewu w opóźnionym terminie ilość tę należy zwiększyć o 10-20%.


Warunki glebowe, termin siewu, ilość wysiewu nasion, dobór odmiany oraz późniejsza agrotechnika jesienna ma na celu odpowiednie przygotowanie roślin do zimy. Jeżeli rzepak w trakcie wegetacji jesiennej wytworzy rozetę 8-10 (12) liści, grubą (średnica 1-1,5 cm) i  nisko osadzoną szyjkę korzeniową oraz posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy, to możemy być pewni, że zrobiliśmy wszystko, aby rośliny były odpowiednio przygotowanie do zimy.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5122/apples-6078536-1280_nmedium.jpg

Polscy eksporterzy mogą już wysyłać jabłka

Po naprawdę udanym lutym sezon jabłkowy w Polsce nadal trwa, przy czym popyt był bardzo dobry do połowy marca.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Żary
wtorek, 18 Maj 2021
11°C
7°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.