Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Selen – nowe wyzwanie dla polskiego rolnictwa?

Data2020-05-17 Ilość wyświetleń458 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Selen nie jest składnikiem niezbędnym dla roślin, natomiast niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania ludzi i zwierząt. Problem niedoboru selenu rozpoznany i analizowany jest na świecie zaledwie od początku lat 50. ubiegłego stulecia. Stwierdzono związek między niedoborami selenu w pożywieniu, a zwiększoną zachorowalnością ludzi na raka i spadkiem produktywności zwierząt. Dowiedziono również, że selen wpływa pozytywnie na odporność wielu gatunków roślin na stresy abiotyczne i biotyczne (Feng i in. 2013; Mechora, Ugrinović 2015).

Zasobne w selen są zazwyczaj gleby próchniczne o wysokim pH, natomiast ubogie w ten składnik są gleby kwaśne, piaski luźne, słabo gliniaste występujące w Europie zachodniej i w Polsce, głównie w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Głównym źródłem selenu dla ludzi i zwierząt jest pożywienie (>98%), tymczasem obserwuje się ciągłe zmniejszanie się ilości tego pierwiastka w diecie mieszkańców naszego kraju (Michalska-Kacymirow 2015). Przeprowadzone badania wykazują, że systematyczne dostarczenie niewielkiej ilości Se do gleb może pozytywnie wpłynąć na rozwój i biofortyfikację roślin tj. wzbogacenie ich w dostępny składnik (Darecki i in. 2015). W Finlandii od wielu lat stosowane są nawozy mineralne z dodatkiem selenu (ustawa obowiązkowa), co pozwoliło na radykalnie zwiększenie zawartości tego pierwiastka w zbożach i w konsekwencji jego spożycie. Dodatek selenu w formie mineralnej, w postaci przyswajalnych selenianów powoduje doraźne gromadzenie się go w glebie (większość roślin pobiera z nich 1-2%). Z uwagi na wysoką przyswajalność tej formy przez korzenie roślin można skutecznie zwiększyć koncentrację Se w roślinach paszowych (za Wilkanowską).

Badania krajowe wykazują dobrą skuteczność działania selenu w kontekście wzbogacania roślin. W badaniach z pszenicą orkisz (Kozik i in. 2013) aplikacja dolistna spowodowała istotny niemal 2-krotny wzrost zawartości tego pierwiastka w ziarnie i mące, w odniesieniu do obiektu kontrolnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4771/safe-3125637-1280_nmedium.jpg

UE może nałożyć cła na produkty z USA o wartości 4 mld dolarów

Światowa Organizacja Handlu oświadczyła, że pozwoli Unii Europejskiej na nałożenie ceł na towary pochodzące z USA o wartości do 4 mld dolarów.

Ze świata
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Sadkowice
środa, 21 Październik 2020
11°C
9°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.