Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Selen – nowe wyzwanie dla polskiego rolnictwa?

Data2020-05-17 Ilość wyświetleń741 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Selen nie jest składnikiem niezbędnym dla roślin, natomiast niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania ludzi i zwierząt. Problem niedoboru selenu rozpoznany i analizowany jest na świecie zaledwie od początku lat 50. ubiegłego stulecia. Stwierdzono związek między niedoborami selenu w pożywieniu, a zwiększoną zachorowalnością ludzi na raka i spadkiem produktywności zwierząt. Dowiedziono również, że selen wpływa pozytywnie na odporność wielu gatunków roślin na stresy abiotyczne i biotyczne (Feng i in. 2013; Mechora, Ugrinović 2015).

Zasobne w selen są zazwyczaj gleby próchniczne o wysokim pH, natomiast ubogie w ten składnik są gleby kwaśne, piaski luźne, słabo gliniaste występujące w Europie zachodniej i w Polsce, głównie w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Głównym źródłem selenu dla ludzi i zwierząt jest pożywienie (>98%), tymczasem obserwuje się ciągłe zmniejszanie się ilości tego pierwiastka w diecie mieszkańców naszego kraju (Michalska-Kacymirow 2015). Przeprowadzone badania wykazują, że systematyczne dostarczenie niewielkiej ilości Se do gleb może pozytywnie wpłynąć na rozwój i biofortyfikację roślin tj. wzbogacenie ich w dostępny składnik (Darecki i in. 2015). W Finlandii od wielu lat stosowane są nawozy mineralne z dodatkiem selenu (ustawa obowiązkowa), co pozwoliło na radykalnie zwiększenie zawartości tego pierwiastka w zbożach i w konsekwencji jego spożycie. Dodatek selenu w formie mineralnej, w postaci przyswajalnych selenianów powoduje doraźne gromadzenie się go w glebie (większość roślin pobiera z nich 1-2%). Z uwagi na wysoką przyswajalność tej formy przez korzenie roślin można skutecznie zwiększyć koncentrację Se w roślinach paszowych (za Wilkanowską).

Badania krajowe wykazują dobrą skuteczność działania selenu w kontekście wzbogacania roślin. W badaniach z pszenicą orkisz (Kozik i in. 2013) aplikacja dolistna spowodowała istotny niemal 2-krotny wzrost zawartości tego pierwiastka w ziarnie i mące, w odniesieniu do obiektu kontrolnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5075/tomatoes-at-little-rock-market-3901491-1280_nmedium.jpg

Ukraińscy inspektorzy fitosanitarni wykryli szkodniki w partii tureckich pomidorów

Podczas kontroli fitosanitarnej około 8,39 ton importowanych pomidorów z Turcji, urzędnicy znaleźli podlegający przepisom organizm kwarantanny, znany jako południowoamerykańska ćma pomidorowa (Tuta absoluta).

Warzywa
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Gryfice
piątek, 14 Maj 2021
13°C
9°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.