Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Gleba, Nawozy

Siarka – działanie różnych form chemicznych, możliwości stosowania nawozów płynnych i stałych

Data2019-04-10 Ilość wyświetleń1778 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Rzepak należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę - do nawożenia zaleca się nawozy o stosunkowo dużej zawartości siarki, stałe i płynne.
Rzepak należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę - do nawożenia zaleca się nawozy o stosunkowo dużej zawartości siarki, stałe i płynne.


Siarka w glebie występuje w formie organicznej i mineralnej. Suma tych dwóch form daje tzw. siarkę całkowitą lub siarkę ogółem. Znajomość zawartości siarki ogółem nie pozwala jednak ocenić, jaka jest dokładna zawartość siarki przyswajalnej dla roślin (czyli formy siarczanowej). W przybliżeniu możemy jedynie stwierdzić, że siarka przyswajalna stanowi z reguły od kilku do kilkunastu procent zawartości siarki całkowitej.

Siarka organiczna nie jest bezpośrednio dostępna dla roślin. Stanowi „magazyn” składnika w glebie – prowadzony przez drobnoustroje rozkład związków organicznych prowadzi do uwolnienia siarczanów. Źródłem siarki organicznej są resztki pożniwne, komposty, obornik.

Rośliny pobierają siarkę mineralną – siarczanową (SO42-). Jest to rozpuszczalna forma siarki (może ulegać wymyciu z gleby, co prowadzi do strat składnika). Siarka siarczanowa znajduje się w większości nawozów mineralnych. Poniżej przedstawiono przykłady nawozów mineralnych zawierających tę formę siarki:

Saletrosan® 26 – zawiera 13% S,
POLIFOSKA® 21 – zawiera 14% S,
Siarczan amonu AS 21 – zawiera 24% S,
Pulsar® N(S) 20,8-(24,2) – zawiera 24,2% S,
POLIDAP® NP(S) 18-46-(5) – zawiera 2% S,
nawozy typu POLIFOSKA®, np. POLIFOSKA® 6 NPK(S) 6-20-30-(7) – zawiera 2,8% S,
HOLIST® agro NK 10-31 – zawiera 11,2% S,
PULASKA® N(S) 20-(6) – zawiera 6% S,
RSM®S N(S) 26-(3), czyli roztwór saletrzano-mocznikowy z dodatkiem siarki – zawiera 3% S.

Dwa ostatnie z wymienionych nawozów są nawozami płynnymi, pozostałe to nawozy stałe. Co ważne, wszystkie wymienione produkty są nawozami doglebowymi (z tego powodu płynne nawozy należy aplikować techniką oprysku grubokroplistego lub techniką rozlewu). Nawozy zawierające siarkę stosuje się przedsiewnie lub pogłównie. Te z nawozów, które są nawozami typowo azotowo-siarkowymi, w uprawach ozimych stosuje się przede wszystkim wiosną, gdy wprowadza się pierwszą dawkę azotu (w przypadku roślin o większym zapotrzebowaniu na siarkę, jak rzepak ozimy, możliwe jest także stosowanie podczas aplikacji kolejnej dawki azotu). Oczywiście stosuje się je wiosną również pod inne rośliny uprawne. Nawozy wieloskładnikowe, w których siarka stanowi tylko uzupełnienie podstawowych składników pokarmowych (azotu, fosforu, potasu), stosuje się przedsiewnie, a w przypadku roślin ozimych możliwe jest zastosowanie także pogłównie, wczesną wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że dawka siarki wniesiona z nawozem wieloskładnikowym może nie być wystarczająca do zaspokojenia potrzeb roślin i konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła tego pierwiastka.

Zawartość siarki w nawozie może być podawana w przeliczeniu na siarkę pierwiastkową (% S) lub trójtlenek siarki (% SO3). Porównując nawozy, warto sprawdzić, w jakiej formie podana została zawartość składnika. Każdy 1% S to 2,5% SO3, łatwo więc przeliczyć zawartość podaną w % S na % SO3 i odwrotnie. Przykładowo, zawartość siarki w Saletrosanie® 26 można podać jako 13% S lub 32,5% SO3 (13% S x 2,5 = 32,5% SO3).

Formą chemiczną, w jakiej siarka siarczanowa najczęściej występuje w nawozach, jest siarczan amonu. Nawozy mineralne mogą także zawierać siarczany potasu, wapnia czy magnezu. Siarkę w formie oprysku dolistnego stosuje się właśnie pod postacią siarczanu magnezu, często razem z mocznikiem, nawozami mikroelementowymi, środkami ochrony roślin. Niektóre z dostępnych na rynku nawozów zawierają tzw. siarkę elementarną, czyli pierwiastkową (S) (zawartość siarki elementarnej w nawozie może być znaczna, nawet ok. 90%). Siarka elementarna to forma nierozpuszczalna, bezpośrednio niedostępna dla roślin. Wprowadzona do gleby ulega utlenieniu do formy siarczanowej – dopiero wtedy może zostać pobrana przez rośliny. Tempo procesu utleniania zależy m.in. od temperatury i wilgotności gleby.

W środowisku występują też inne mineralne formy siarki, dla roślin nie mające jednak z reguły tak dużego znaczenia jak siarka siarczanowa. Naturalnie występujące minerały siarkowe to siarczki (np. piryt, chalkopiryt) lub siarczany (gips, anhydryt, kizeryt). Minerałem zawierającym siarkę elementarną jest siarka rodzima. Siarczany obecne w glebie są głównym źródłem siarki dla roślin. Małe ilości siarki rośliny pobierają także z powietrza – jako ditlenek siarki SO2.

Literatura:
Grzebisz W. 2009. Nawożenie roślin uprawnych. Tom 2. Nawozy i systemy nawożenia. PWRiL, Poznań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4686/melon-1565567-1280_nmedium.jpg

Słabe wyniki węgierskich producentów melonów w tym sezonie

Węgierscy producenci melonów nie zakończą w tym roku udanej kampanii, ponieważ wyprodukowano jedynie połowę oczekiwanej ilości, a spadek ten został tylko częściowo zrównoważony wyższymi niż zwykle cenami.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Gostycyn
wtorek, 29 Wrzesień 2020
14°C
10°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.