Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Stosowanie gnojowicy

Data2021-10-26 Ilość wyświetleń335 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Azot zawarty w gnojowicy występuje w połowie w postaci związków organicznych, a pozostałą część stanowią związki amonowe. Podczas fermentacji zachodzącej w gnojowicy organiczne związki azotu przechodzą proces amonifikacji z wytworzeniem formy amonowej azotu, stąd też straty tego pierwiastka wynikają głównie z gazowych strat w formie amoniaku. Przyczynia się do tego również odczyn gnojowicy, który w czasie jej przechowywania przechodzi w lekko alkaliczny.

Na gruntach ornych gnojowicę można stosować w terminach określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, jednak w praktyce rolniczej najczęściej nawóz ten najczęściej stosuje się w okresie jesiennym po zbiorze roślin.
 
Przy stosowaniu gnojowicy w terminach znacznie wyprzedzających siew, względnie sadzenie roślin może dochodzić do strat azotu, a w przypadku gleb lekkich również strat potasu w wyniku jego wymywania w głąb profilu glebowego.
 
Najlepszym sposobem aplikacji gnojowicy jest stosowanie tego nawozu bezpośrednio pod powierzchniową warstwę gleby oraz jej wymieszanie z glebą, co zdecydowanie ogranicza straty azotu. Z kolei w przypadku pozostawienia tego nawozu na powierzchni gleby po upływie zaledwie 5 dni straty tego pierwiastka mogą dochodzić nawet do 30 – 35%. W gnojowicy rozlanej na polu bardzo szybko zachodzi bowiem proces nitryfikacji, co prowadzi do strat azotu w efekcie przedostawania się azotanów do wód gruntowych.

Optymalna dawka gnojowicy wynosi 60 t/ha, jednak przy jej ustalaniu należy brać pod uwagę przede wszystkim wymagania nawozowe uprawianej rośliny. Dawkę gnojowicy należy obliczyć na podstawie zawartości azotu, a niekiedy potasu, uwzględniając równoważnik nawozowy, a mianowicie wartość, która określa działanie nawozowe azotu z gnojowicy, w odniesieniu do azotu zastosowanego w nawozach mineralnych. Równoważnik nawozowy dla fosforu wynosi 100, z kolei równoważniki dla azotu i potasu są zróżnicowane. W praktyce rolniczej aplikacja gnojowicy pokrywa od 50 do 75% zapotrzebowania roślin na azot, które dopełnia się nawożeniem mineralnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5578/wheat-2433561-1280_nmedium.jpg

Dobre tempo wywozu unijnej pszenicy

Od początku bieżącego sezonu poza Unię Europejską wywieziono 10,01 mln ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 9,63 mln ton niż sezon wcześniej.

Zboża
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Chmielnik
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0