Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Stosowanie i wartość nawozowa obornika

Data2021-09-19 Ilość wyświetleń194 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Obornik stosuje się pod rośliny dobrze reagujące na nawożenie organiczne, zwłaszcza o długim okresie wegetacyjnym. Nawóz ten zalecany jest przede wszystkim pod rośliny okopowe (burak cukrowy i pastewny oraz ziemniak), chociaż stosowany jest również pod rzepak i kukurydzę uprawianą na silos oraz warzywa. Zalecane dawki obornika kształtują się na poziomie od 20,0 do 35 t/ha, a w przypadku warzyw są znacznie wyższe, nawet do 80 t/ha.

Najkorzystniejszym terminem stosowania obornika jest okres jesienny i wiosenny, jednak uzależniony on jest od kategorii agronomicznej gleby oraz uprawianej rośliny. W przypadku gleb ciężkich i średnio ciężkich zalecane jest stosowanie obornika w okresie jesiennym, z kolei na glebach lekkich wiosną. Po zastosowaniu nawozu należy go jak najszybciej wymieszać z glebą, w celu ograniczenia strat azotu. Na glebach lekkich głębokość przyorania obornika powinna wynosić 20 cm, natomiast na glebach ciężkich, zwięzłych do 15 cm. Straty tego składnika zachodzą również podczas rozkładu obornika w glebie. Większe straty azotu występują w przypadku stosowania obornika w okresie jesiennym niż wiosennym oraz z gleb lekkich niż ciężkich.

Działanie obornika uzależnione jest od szybkości mineralizacji substancji organicznej wprowadzanej do gleby z zastosowaną dawką obornika. W przypadku gleb lekkich rozkład obornika następuje w ciągu 1 – 2 lat, z kolei w przypadku gleb zwięzłych w okresie 3 – 4 lat od zastosowania. Wykorzystanie azotu z obornika w pierwszym roku po zastosowaniu nawozu wynosi 20 – 40%, a w latach następnych od 35 do 40%. W przypadku fosforu wynosi ono 20 – 25% w pierwszym roku i 65 – 70% w kolejnych latach. Z kolei wykorzystanie potasu wynosi odpowiednio 30% i 60 – 90%. Obornik stosuje się najczęściej jednorazowo co 4 lata (jeden raz w zmianowaniu 4-polowym), względnie w każdym roku w dawkach dostosowanych do wymagań roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5409/close-up-of-cherries-on-tree-4218510-1280_nmedium.jpg

Handel polskimi wiśniami i czereśniami

W sezonie 2020/21 eksport świeżych wiśni z Polski wyniósł 7,439 tys. ton i został wyceniony na 7,9 mln USD.

Owoce
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Wyry
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
10°C
max
0