Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Z kraju

Susza w pełni. Jakie nawozy stosować?

Data2019-04-23 Ilość wyświetleń4496 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W warunkach Polski jednym z najważniejszych czynników naturalnych wpływających na efektywność wykorzystania składników nawozowych jest dostępność wody dla roślin, na którą w dużym stopniu wpływa ilość i rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym. Wszystkie składniki pokarmowe, zarówno te znajdujące się w glebie, jak i makro- i mikroskładniki wprowadzone do gleby w nawozach, są dostępne dla roślin dopiero po rozpuszczeniu się w wodzie glebowej. W związku z tym wysoką efektywność stosowania stałych nawozów mineralnych uzyskuje się w warunkach odpowiedniej wilgotności gleby. Jednak nawet najlepsza wilgotność gleby nie umożliwi przemieszczenia się składników nawozowych w głąb gleby. Dlatego też nawożenie wiosenne przeprowadzane często na glebę wilgotną, jest efektywne dopiero po opadach deszczu, które spowodują przemieszczenie pierwiastków do strefy korzeniowej roślin. W warunkach panujących obecnie niedoborów wody glebowej, pogłębiających się w efekcie niedostatecznych opadów atmosferycznych, niezwykle istotne jest zadbanie o prawidłowe nawożenie warunkujące dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozów płynnych. Uniezależni to nawożenie nie tylko od opadów atmosferycznych, ale również od aktualnej wilgotności gleby. Zdecydowaną zaletą nawozów płynnych jest ich wysoka przyswajalność oraz bardzo szybkie działanie. W konsekwencji tego efekty zastosowanego nawożenia są zauważalne w krótkim okresie czasu. Nawóz płynny wnika do gleby, co zdecydowanie zwiększa efektywność jego działania. Aplikacja nawozów płynnych umożliwia również równomierny rozkład składników nawozowych na powierzchni pola. Doskonałym przykładem takiego nawozu jest RSM®, który może być wykorzystywany na wszystkich rodzajach gleb oraz w większości upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, czy na użytkach zielonych. Jako nawóz doglebowy może być stosowany przedsiewnie i pogłównie. Oprysk lub rozlew RSM® daje możliwość jego równomiernej aplikacji na powierzchni pola, co skutkuje znacznie lepszym wyrównaniem roślin. Zaletą RSM® jest także ograniczona zawartość antyzbrylaczy czy wypełniaczy, które stanowią zbędne substancje balastowe. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny przemawiający za stosowaniem RSM®, gdyż cena jednego kilograma azotu w RSM® jest niższa niż w stałych nawozach azotowych. Dodatkowo jego stosowanie umożliwia pełną mechanizację nawożenia, co również przekłada się na dodatni efekt finansowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5375/white-wine-848268-1280_nmedium.jpg

Historyczne minimum produkcji francuskiego wina

Produkcja wina we Francji w 2021 roku może spaść do 32,6-35,6 mln hektolitrów, a więc o 24-30% rocznie.

Owoce
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Wieprz
poniedziałek, 20 Wrzesień 2021
9°C
6°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.