Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Nawozy, Z kraju
Susza w pełni. Jakie nawozy stosować?


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

W warunkach Polski jednym z najważniejszych czynników naturalnych wpływających na efektywność wykorzystania składników nawozowych jest dostępność wody dla roślin, na którą w dużym stopniu wpływa ilość i rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym. Wszystkie składniki pokarmowe, zarówno te znajdujące się w glebie, jak i makro- i mikroskładniki wprowadzone do gleby w nawozach, są dostępne dla roślin dopiero po rozpuszczeniu się w wodzie glebowej. W związku z tym wysoką efektywność stosowania stałych nawozów mineralnych uzyskuje się w warunkach odpowiedniej wilgotności gleby. Jednak nawet najlepsza wilgotność gleby nie umożliwi przemieszczenia się składników nawozowych w głąb gleby. Dlatego też nawożenie wiosenne przeprowadzane często na glebę wilgotną, jest efektywne dopiero po opadach deszczu, które spowodują przemieszczenie pierwiastków do strefy korzeniowej roślin. W warunkach panujących obecnie niedoborów wody glebowej, pogłębiających się w efekcie niedostatecznych opadów atmosferycznych, niezwykle istotne jest zadbanie o prawidłowe nawożenie warunkujące dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozów płynnych. Uniezależni to nawożenie nie tylko od opadów atmosferycznych, ale również od aktualnej wilgotności gleby. Zdecydowaną zaletą nawozów płynnych jest ich wysoka przyswajalność oraz bardzo szybkie działanie. W konsekwencji tego efekty zastosowanego nawożenia są zauważalne w krótkim okresie czasu. Nawóz płynny wnika do gleby, co zdecydowanie zwiększa efektywność jego działania. Aplikacja nawozów płynnych umożliwia również równomierny rozkład składników nawozowych na powierzchni pola. Doskonałym przykładem takiego nawozu jest RSM®, który może być wykorzystywany na wszystkich rodzajach gleb oraz w większości upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, czy na użytkach zielonych. Jako nawóz doglebowy może być stosowany przedsiewnie i pogłównie. Oprysk lub rozlew RSM® daje możliwość jego równomiernej aplikacji na powierzchni pola, co skutkuje znacznie lepszym wyrównaniem roślin. Zaletą RSM® jest także ograniczona zawartość antyzbrylaczy czy wypełniaczy, które stanowią zbędne substancje balastowe. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny przemawiający za stosowaniem RSM®, gdyż cena jednego kilograma azotu w RSM® jest niższa niż w stałych nawozach azotowych. Dodatkowo jego stosowanie umożliwia pełną mechanizację nawożenia, co również przekłada się na dodatni efekt finansowy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Terminy stosowania nawozów ulegną zmianie
Nie będzie już można nawozić gleby po zimie jak tylko ustąpią mrozy, ale będzie trzeba poczekać do 1 marca.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2018
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów
Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Produkcja owoców w Rumuni wzrosła o 40% w ciągu ostatniej dekady
Produkcja owoców wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu o 40% z 1,3 mln ton w 2009 r. do 1,8 mln ton w 2018 r.

Nawożenie upraw
Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Duszniki
czwartek, 12 Grudzień 2019
0°C
-2°C
min
min
2°C
max
max