Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Z kraju

Susza w pełni. Jakie nawozy stosować?

Data2019-04-23 Ilość wyświetleń3400 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W warunkach Polski jednym z najważniejszych czynników naturalnych wpływających na efektywność wykorzystania składników nawozowych jest dostępność wody dla roślin, na którą w dużym stopniu wpływa ilość i rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym. Wszystkie składniki pokarmowe, zarówno te znajdujące się w glebie, jak i makro- i mikroskładniki wprowadzone do gleby w nawozach, są dostępne dla roślin dopiero po rozpuszczeniu się w wodzie glebowej. W związku z tym wysoką efektywność stosowania stałych nawozów mineralnych uzyskuje się w warunkach odpowiedniej wilgotności gleby. Jednak nawet najlepsza wilgotność gleby nie umożliwi przemieszczenia się składników nawozowych w głąb gleby. Dlatego też nawożenie wiosenne przeprowadzane często na glebę wilgotną, jest efektywne dopiero po opadach deszczu, które spowodują przemieszczenie pierwiastków do strefy korzeniowej roślin. W warunkach panujących obecnie niedoborów wody glebowej, pogłębiających się w efekcie niedostatecznych opadów atmosferycznych, niezwykle istotne jest zadbanie o prawidłowe nawożenie warunkujące dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozów płynnych. Uniezależni to nawożenie nie tylko od opadów atmosferycznych, ale również od aktualnej wilgotności gleby. Zdecydowaną zaletą nawozów płynnych jest ich wysoka przyswajalność oraz bardzo szybkie działanie. W konsekwencji tego efekty zastosowanego nawożenia są zauważalne w krótkim okresie czasu. Nawóz płynny wnika do gleby, co zdecydowanie zwiększa efektywność jego działania. Aplikacja nawozów płynnych umożliwia również równomierny rozkład składników nawozowych na powierzchni pola. Doskonałym przykładem takiego nawozu jest RSM®, który może być wykorzystywany na wszystkich rodzajach gleb oraz w większości upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, czy na użytkach zielonych. Jako nawóz doglebowy może być stosowany przedsiewnie i pogłównie. Oprysk lub rozlew RSM® daje możliwość jego równomiernej aplikacji na powierzchni pola, co skutkuje znacznie lepszym wyrównaniem roślin. Zaletą RSM® jest także ograniczona zawartość antyzbrylaczy czy wypełniaczy, które stanowią zbędne substancje balastowe. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny przemawiający za stosowaniem RSM®, gdyż cena jednego kilograma azotu w RSM® jest niższa niż w stałych nawozach azotowych. Dodatkowo jego stosowanie umożliwia pełną mechanizację nawożenia, co również przekłada się na dodatni efekt finansowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4512/wheat-18878-1280_nmedium.jpg

Wzrost wysyłki polskich zbóż

W czasie pierwszego kwartału bieżącego roku poza swoje granice Polska wysłała 2,455 mln ton zbóż wobec 863,4 tys. ton w analogicznym czasie rok wcześniej. Z kolei w omawianym okresie import zbóż minimalnie zmalał, przez co wyniósł 309,91 tys. ton.

Zboża
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Goraj
niedziela, 12 Lipiec 2020
13°C
9°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.