Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Szczepionka bakteryjna, czy należy ją stosować?

Data2021-04-18 Ilość wyświetleń436 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W uprawie roślin bobowatych ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest zaprawienie materiału siewnego preparatami biologicznymi, zawierającymi szczepy symbiotycznych bakterii brodawkowych, zdolnych do wiązania azotu atmosferycznego. Szczepionka bakteryjna wykorzystywana do zaprawiania materiału siewnego zwiększa intensywność wiązania azotu, co wpływa na wzrost plonowania roślin. Rośliny bobowate mogą więc wykorzystywać azot obecny w atmosferze, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. W uprawie tej grupy roślin nie stosuje się nawożenia azotowego, z wyjątkiem dawki startowej przeznaczonej dla kiełkujących roślin. Uprawy roślin bobowatych, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wymagają 35 – 60% mniej energii, w porównaniu do roślin wykorzystujących składniki pokarmowe z nawozów mineralnych.

Bakterie brodawkowe, naturalnie występują w środowisku glebowym, jednak niejednokrotnie ich ilość w glebie jest zbyt mała, miedzy innymi w efekcie niewłaściwie prowadzonej agrotechniki. Trafiające wraz z nasionami do gleby bakterie brodawkowe szybko kolonizują pierwsze korzenie młodych, kiełkujących roślin i tworzą na nich zgrubienia oraz narośla, w których się zasiedlają. Zasiedlając wnętrza brodawek bakterie przekształcają w nich azot atmosferyczny do przyswajalnej dla roślin formy amonowej. Należy przy tym pamiętać, że bakterie brodawkowe wykazują zdolność do efektywnego wiązania azotu atmosferycznego wyłącznie wtedy, gdy znajdują się w komórkach brodawek korzeniowych gospodarza roślinnego. Bakterie w zamian otrzymują od roślin składniki odżywcze.

W efekcie symbiozy roślin bobowatych z bakteriami wzrasta w glebie ilość azotu dostępnego dla przyszłych roślin uprawnych. Dodatkowo zastosowanie preparatów bakteryjnych poprawia parametry jakościowe, poprzez wzrost zawartości białka w roślinach oraz zwiększa ich odporność na stresy biotyczne i abiotyczne. Symbioza roślin bobowatych z bakteriami brodawkowymi ma duże znaczenie ekologiczne i rolnicze. Umożliwia znaczną redukcję ilości nawozów azotowych w uprawach roślin o dużym znaczeniu dla gospodarki. Rośliny bobowate, takie jak groch, fasola czy soja, odgrywają istotną rolę w produkcji wartościowej, wysokobiałkowej żywności, z kolei koniczyna, lucerna czy wyka – w produkcji pasz.
 
Rośliny bobowate są również wykorzystywane jako wysokobiałkowy nawóz zielony.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5514/avocados-5956761-1280_nmedium.jpg

Produkcja awokado w Meksyku spadnie o 8%

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), produkcja awokado w Meksyku w sezonie 2021/2022 zmniejszy się o 8% do 2,33 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Sandomierz
poniedziałek, 29 Listopad 2021
3°C
1°C
min
5°C
max
0