Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Informacje

W jaki sposób oszacować dawkę nawozów potasowych?

Data2021-07-27 Ilość wyświetleń682 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nawożenie potasem ma na celu zabezpieczenie potrzeb pokarmowych roślin i utrzymanie zasobności gleby na optymalnym poziomie (średnia klasa zasobności). Dlatego też przy ustalaniu dawki nawozów potasowych należy uwzględnić potrzeby pokarmowe roślin oraz potrzeby nawozowe z uwzględnieniem korekty na aktualną zasobność gleby w K.

Jeżeli w glebie stwierdzono bardzo niską i niską zasobnością to dawkę nawozu mineralnego wyliczonego w oparciu o potrzeby pokarmowe uprawianej rośliny należy zwiększyć odpowiednio o 50 i 25%, natomiast gdy zasobność jest wysoka lub bardzo wysoka to wyliczona dawka powinna zostać zmniejszona odpowiednio o 25 i 50%.

W tabeli 1 przedstawiono przykładowe pobranie K z plonami roślin uprawnych w kg/t.

Tabela 1. Pobranie K z plonami roślin uprawnych w kg/t.
RoślinaPlon główny i uboczny
Pszenica ozima12,5
Jęczmień jary13,6
Kukurydza23,2
Soja28,1
Rzepak33,2

Źródło: dane IUNG-PIB

Na przykład przewidywany plon rzepaku wynosi 4 tony, a gleba charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością K, obliczenie:

                                                   Dawka K = 4 t/ha x 33,2 kg K/t x 0,5 = 66 kg K/ha

Do wyrażenia zapotrzebowania na K w postaci tlenkowej obliczoną wartości należy pomnożyć dla K 1,2, co dla przykładu powyżej daje 80 K2O5/ha.
 
Uwaga! jeżeli stwierdzona zawartość potasu wyrażona w mg K2O/100g gleby w glebach bardzo lekkich jest większa niż 35, w glebach lekkich 40, średnich 50 i ciężkich 60 to nawożenia tym składnikiem można zaniechać.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5579/apples-6757721-1280_nmedium.jpg

Ceny jabłek Idared spadły do poziomu jabłek przemysłowych

Odkąd Rosja nałożyła embargo na import owoców i warzyw z Polski i UE, sprzedaż jabłek Idared stała się bardzo trudna. Dobra cena za tę odmianę jabłek może pojawić się tylko gdy ich zbiory są niskie.

Owoce
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Orzysz
środa, 19 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
3°C
max
0