Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wapń odżywczy a wapnowanie gleb – co to takiego?

Data2019-10-07 Ilość wyświetleń2083 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wapń odżywczy bardzo często mylony jest z wapnowaniem gleb. Wapnowanie mające na celu kształtowanie właściwości gleby nie jest tym samym co aplikacja wapnia jako składnika odżywczego, niezbędnego do prawidłowego wzrostu roślin. Rozróżnienie tych dwóch zabiegów następuje już na etapie rodzaju zastosowanych nawozów – nawozów wapniowych oraz nawozów dostarczających roślinie wapnia. W obrębie pierwszej grupy mamy do dyspozycji nawozy wapniowe lub wapniowo-magnezowe, służące do odkwaszania gleb, w których podstawowym składnikiem jest wapń lub wapń i magnez. Druga grupa nawozów to nawozy zawierające wapń, mające na celu dostarczenie roślinom tego ważnego makroskładnika drugorzędowego. Jest to niezwykle istotne, gdyż nawet na glebach o uregulowanym odczynie zawartość wapnia odżywczego może być niska i niewystarczająca do pokrycia potrzeb pokarmowych roślin na ten składnik.

Większość rolników dba o utrzymanie prawidłowego odczynu gleby, czy też o odpowiednie zaopatrzenie roślin w makro- i mikroskładniki, jednakże niejednokrotnie nie pamięta o nawożeniu roślin wapniem. A tymczasem rola wapnia w roślinie jest nie do przecenienia. Pierwiastek ten zapewnia wysoką wytrzymałość ścian komórkowych oraz utrzymuje integralność i spójność tkanek. Gwarantuje przepuszczalność i selektywność błon komórkowych, umożliwiając transport składników odżywczych w roślinie. Jest niezbędny do prawidłowych podziałów komórkowych oraz sprzyja ukorzenianiu się roślin. Ogranicza skutki stresu oraz wpływa na zwiększenie odporności roślin zarówno na patogeny, jak i niesprzyjające warunki klimatyczne, np. suszę, czy czynniki mechaniczne.

Reasumując, mając na myśli niedobory wapnia w produkcji roślinnej, powinniśmy mieć na uwadze wapń jako niezbędny dla roślin składnik pokarmowy. Biorąc to pod uwagę należy nie tylko dbać o prawidłowy odczyn gleb, ale również dostarczać roślinom odpowiednich ilości wapnia odżywczego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4249/writing-1149962-1280_nmedium.jpg

Polska na podium wśród krajów z najniższym bezrobociem

W grudniu minionego roku bezrobocie w Polce wyniosło 3,3%, co sprawia, że nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu wśród państw notujących najmniejsze bezrobocie.

Z kraju
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Starogard Gdański
poniedziałek, 30 Marzec 2020
2°C
-2°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.