Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Wapnowanie gleby pod uprawę brokułów

Data2021-09-12 Ilość wyświetleń76 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zalecany odczyn gleb w uprawie brokułów waha się w przedziale od 6,5 do 7,0. Rośliny te słabo rosną i plonują na glebach zakwaszonych, dawno niewapnowanych, o niskiej zawartości przyswajalnych form molibdenu. Celem wapnowania gleby pod uprawę brokułów jest nie tylko optymalizacja odczynu, poprawa właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby, ale również dostarczenie roślinom niezbędnego wapnia.

Nawet przy uregulowanym odczynie gleby wapnowanie należy systematycznie powtarzać. W przypadku gleb lekkich co 2 lata, zaś na glebach ciężkich najczęściej co 4 lata. Zaleca się jednorazową dawkę nawozów wapniowych do 1 tony na ha na glebach lekkich i do 2 ton na ha w przypadku gleb ciężkich.
 
Na glebach o niskiej zasobności w magnez przyswajalny w celu odkwaszenia gleby i jednoczesnego wzbogacenia jej w magnez zalecane jest stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych.
 
Na glebach lekkich należy stosować nawozy węglanowe wolno działające. Taki typ nawozów zalecany jest również w przypadku konieczności zwapnowania gleby. Zabieg ten stosuje się na 3 – 4 tygodnie przed rozpoczęciem uprawy roślin. Z kolei na glebach ciężkich można stosować nawozy szybko odkwaszające, a mianowicie nawozy wapniowe tlenkowe lub wodorotlenkowe.

Najkorzystniejszym terminem aplikacji nawozów do odkwaszania gleb jest późne lato oraz okres jesienny po zbiorach roślin. Skuteczność przeprowadzonego zabiegu wapnowania zależy w dużym stopniu od wymieszania nawozu z glebą, stąd też zalecane jest stosowanie nawozów do odkwaszania gleb przed uprawkami pożniwnymi. Wapnowanie może być przeprowadzane w okresie zimowym, jednak tylko w przypadku terenów płaskich oraz przy małej okrywie śnieżnej, aby nie doprowadzić do zmycia nawozów podczas wiosennych roztopów. Nie zaleca się wapnowania w okresie wiosennym, gdyż zabieg mieszania wapna z glebą może doprowadzić do nadmiernego jej przesuszenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5403/sunflower-1811706-1280_nmedium.jpg

Zbiory słonecznika na świecie większe o 15%

Jak podaje Andrzej Bąk z eWGT globalne zbiory słonecznika w bieżącym sezonie wyniosą 56,94 mln ton, a zatem będą wyższe o 7,3 mln ton niż w sezonie poprzednim.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Kobylnica
piątek, 22 Październik 2021
8°C
6°C
min
11°C
max
0