Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wapnowanie gleby pod uprawę pomidorów

Data2021-08-30 Ilość wyświetleń386 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Pomidory do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają gleb słabo kwaśnych o pH mieszczącym się w przedziale od 5,2 do 6,0. Wapnowanie nawet przy uregulowanym odczynie stosuje się na glebach lekkich co 2 – 3 lata, a na glebach ciężkich co 3 – 4 lata. Dawki nawozów wapniowych powinny się wahać w przedziale od 10 dt/ha na glebach lekkich poprzez 15 dt/ha na glebach średnio zwięzłych do około 20 dt/ha w przypadku gleb ciężkich. Nie jest wskazane przekraczanie tych dawek, gdyż wpływa to niekorzystnie na rośliny, między innymi prowadząc do ograniczenia przyswajalności dla nich fosforu czy mikroelementów.
 
Pomidory bardzo źle reagują na świeże wapnowanie. Zabieg ten należy przeprowadzić z rocznym wyprzedzeniem pod roślinę, która poprzedza uprawę pomidorów, w okresie jesiennym przed orką zimową.
 
Nawozy do odkwaszania należy dobrze wymieszać z glebą. Nie należy ich stosować jednocześnie z nawozami azotowymi zawierającymi amonową formę azotu oraz z superfosfatami, gdyż prowadzi to do strat azotu i uwsteczniania fosforu. Zabiegu wapnowania nie można również łączyć ze stosowaniem obornika i gnojówki. Nawozy do odkwaszania gleby można natomiast stosować łącznie z solą potasową.

Racjonalnie prowadzony zabieg wapnowania wpływa na poprawę właściwości fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych gleby. Korzystnie oddziałuje na strukturę gruzełkowatą gleby oraz stosunki wodno-powietrzne, zwiększa procesy mineralizacji, a także wpływa na poprawę przyswajalności makroskładników, ograniczenie dostępności dla roślin metali ciężkich, jak również zwiększa aktywność mikrobiologiczną gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5403/sunflower-1811706-1280_nmedium.jpg

Zbiory słonecznika na świecie większe o 15%

Jak podaje Andrzej Bąk z eWGT globalne zbiory słonecznika w bieżącym sezonie wyniosą 56,94 mln ton, a zatem będą wyższe o 7,3 mln ton niż w sezonie poprzednim.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Bezek
piątek, 22 Październik 2021
9°C
7°C
min
12°C
max
0