Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Gleba, Z kraju

Warto oznaczać azot mineralny

Data2016-09-05 Ilość wyświetleń1835 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Objawy niedoboru azotu w doświadczeniu z pszenicą (Fot. U.Sienkiewicz-Cholewa).
Objawy niedoboru azotu w doświadczeniu z pszenicą (Fot. U.Sienkiewicz-Cholewa).

Azot występuje w glebie w postaci organicznej i mineralnej. W wierzchniej warstwie gleby zaledwie 1- 6% ogólnej zawartości azotu stanowią łatwo dostępne dla roślin formy mineralne – azotanowy N-NO3- występujący w roztworze glebowym i azot amonowy N-NH4+ związany wymiennie z kompleksem sorpcyjnym. Ilość azotu mineralnego w glebie jest zmienna i zależy od wielkości stosowanych dawek nawozów oraz warunków atmosferycznych.

W naszym klimacie najmniej azotu dostępnego występuje zimą w wierzchniej warstwie gleby, wiosną wzrasta gdyż „rusza” mineralizacja materii organicznej. Proces mineralizacji, czyli uwalnianie się przyswajalnych form azotu, przebiega przy temperaturze gleby 8-10°C tj. w warunkach, które panują w glebie od połowy kwietnia do połowy października.

Mineralizacja przebiega więc najintensywniej kiedy zboża i rzepak są już w fazie kłoszenia i kwitnienia a ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe obniża się. Tak więc z uwalnianego szybko azotu korzystają głównie rośliny intensywnie rosnące od czerwca do września takie jak kukurydza i buraki cukrowe czy pastewne. W wierzchniej warstwie gleb (do 60 lub 90 cm) znajduje się wczesną wiosną od kilkunastu do 150 kg azotu mineralnego. Mineralizowany w glebie azot z resztek roślinnych i próchnicy może pokryć nawet połowę zapotrzebowania roślin.

Aby prawidłowo ustalić dawkę nawozową azotu pod uprawę, oprócz zapotrzebowania roślin na składnik i szacunkowego plonu możliwego do uzyskania na danym stanowisku, należy wiedzieć jaka ilość azotu mineralnego występuje w glebie (dawka N kg/ha = zakładany plon (t z ha) x pobranie (kg N /t) – N min.). Zawartość tzw. N min. uchroni rolnika przed zastosowaniem niewystarczającej dla roślin dawki nawozowej jak również zapobiegnie przenawożeniu i pozwoli na oszczędne gospodarowanie nawozami. Niedobór azotu powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin i spadek plonu, nadmiar natomiast wydłuża okres wegetacji i powoduje akumulację szkodliwych azotanów w roślinach.

Pobieranie prób do analiz i wycena zawartości N min

Analizę próbek gleby najlepiej wykonać jak najwcześniej wiosną przed ruszeniem wegetacji tuż po ustąpieniu zmarzliny. Można też pobrać próby jesienią po żniwach, ale z uwagi na dużą mobilność azotu w glebie wynik należy skorygować o straty wynikjące z przebiegu pogody zimą na skutek wymywania. Z kilku miejsc na polu należy pobrać glebę z dwóch poziomów 0-30 i 30-60 cm, próbki z poziomów łączymy i tzw. próbkę ogólną kierujemy do analizy. Jedna próbka powinna pochodzić z powierzchni do 4 ha. Analiza w laboratorium stacji chemiczno-rolniczej wykonywana jest na materiale świeżym w ciągu 24 h, więc glebę należy przekazać natychmiast po pobraniu bądź zamrożoną w woreczku. Stwierdzoną na polu zawartość azotu wyceniamy w zależności od kategorii agronomicznej gleby.

Wycena zawartość azotu w glebie w warstwie 0-60 cm (wg IUNG-PIB)

GlebaZawartość N min (kg/ha)
b. niskaniskaśredniawysokab. wysoka
Bardzo lekka< 3031-5051-7071-90>90
Lekka< 4041-6061-8081-100>100
Średnia
i ciężka
<5051-7071-9091-100


Azot jest ruchliwym składnikiem i ulega w glebie ciągłym przemianom, dlatego wynik analizy N min należy wykorzystać jak najszybciej.
Jeśli stwierdzona zawartość N min. do głębokości 60 cm jest:

  • średnia to ustalona przez nas dawka N pozostaje bez zmian,
  • wysoka lub bardzo wysoka to planowaną dawkę nawozową zmniejszamy różnicę pomiędzy zawartością występującą w glebie pobranej z pola i górną granicą zawartości średniej dla takiej gleby (np. gdy zawartość N min. w glebie średniej wynosi 120 kg N/ha dawkę nawozową można zmniejszyć o 30 kg N/ha (120-90 kg),
  • bardzo niska lub niska zalecaną dawkę N należy zwiększyć o różnicę pomiędzy dolną granicą zawartości średniej i oznaczoną ilością N min. (np. w glebie lekkiej stwierdzono 30 kg N/ha więc planowaną dawkę azotu należy zwiększyć o 31 kg N/ha (61-30 kg).

Mineralizacja azotu w glebie oraz pobieranie azotu przez rośliny zależy w dużym stopniu od przebiegu pogody i nawet zastosowanie precyzyjnej dawki azotu nie zapewni roślinom w niekorzystnych warunkach optymalnego odżywienia azotem. Dlatego też należy obserwować stan roślin na plantacji (objawy niedoboru azotu) i w razie potrzeby uzupełnić azot stosując pogłównie doglebowo: Saletrę amonową (N 34%),Zaksan (N 32%), Pulan (N 34%) lub w formie oprysku nawóz Pulrea (N 46) bądź roztwór saletrzano-mocznikowy RSM (N 28,30,32).

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2018

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawożenie

Terminy stosowania nawozów ulegną zmianie

Nie będzie już można nawozić gleby po zimie jak tylko ustąpią mrozy, ale będzie trzeba poczekać do 1 marca.

Nawożenie
Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3502/oil-3495912-1280_nmedium.jpg

Większa produkcja oleju rzepakowego

Październik minionego roku odznaczał się produkcją surowego oleju rzepakowego w dużych oraz średnich zakładach przemysłu tłuszczowego na poziomie wyższym o 15,2% w ujęciu miesiąca, przez co wyniosła w sumie 100,9 tys. ton. Jednakże w obrębie roku to spadek o 1,1%.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Sieradz
sobota, 16 Luty 2019
6°C
-1°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.

0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.