Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny, Nawozy
Wczesnowiosenne nawożenie siarką – dlaczego warto?


do ulubionych
z ulubionych

Rys historyczny
Siarka znana była już w czasach prehistorycznych, kiedy wykorzystywano zawierający ją barwnik – cynober. Była używana w celach dezynfekcyjnych, co uwieczniono w „Odysei” Homera. Pojawia się też w chińskiej recepturze prochu. Nazwa siarka pochodzi z sanskrytu (od sulvere), od łacińskiego sulfurium i arabskiego sufra, czyli określeń oznaczających kolor żółty.
Siarka obok azotu, fosforu i potasu stanowi niezbędny składnik pokarmowy roślin. Jednakże do połowy lat 80. XX wieku postrzegana była wyłącznie przez pryzmat niekorzystnego wpływu jej związków na środowisko przyrodnicze, co wynikało głównie z dużej emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery. W tym okresie ilość związków siarki jaka dostawała się z powietrza do gleby, bardzo często przewyższała potrzeby pokarmowe roślin, wywierając negatywny wpływ na ich wzrost i rozwój. W efekcie ograniczenia emisji i w konsekwencji depozytu związków siarki istotnym problemem w rolnictwie wielu krajów świata jest pogłębiający się deficyt siarki. Przyczyną zmniejszania zawartości siarki w glebach jest również wyczerpywanie się zasobów glebowych wskutek postępu genetycznego i intensyfikacji produkcji roślinnej, wiążących się ze zwiększonym pobraniem tego pierwiastka.
Wymagania pokarmowe roślin
Zapotrzebowanie roślin na siarkę jest na ogół podobne do ich zapotrzebowania na fosfor. Zboża i trawy pobierają mniej siarki niż fosforu, rośliny bobowate ilości podobne, a kapustowate i liliowate pobierają więcej siarki niż fosforu. Roślinami o bardzo dużym zapotrzebowaniu na siarkę, pobierającymi ze średniej wielkości plonem około 40 kg S/ha (nawet do 80 kg S/ha) są rośliny krzyżowe – rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew, rzepa oraz liliowate – cebula i czosnek. Spośród roślin uprawnych największe zapotrzebowanie na siarkę wykazuje rzepak (> 50 kg/ha), który pobiera od 8 do 20 kg S na wyprodukowanie 1 t nasion i słomy. Potrzeby rzepaku w stosunku do siarki są dwukrotnie wyższe niż roślin bobowatych i buraka cukrowego (20–50 kg/ha) i czterokrotnie wyższe niż traw pastewnych, zbóż, ziemniaków i kukurydzy (< 20 kg/ha).
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nieznaczne zmiany cen skupowanych zbóż
W dniach od 14 do 20 grudnia 2020 roku odnotowano minimalne zmiany cen zbóż na giełdach krajowych.

min
max