Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Nawozy

Wczesnowiosenne nawożenie siarką – dlaczego warto?

Data2019-02-14 Ilość wyświetleń4156 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rys historyczny

Siarka znana była już w czasach prehistorycznych, kiedy wykorzystywano zawierający ją barwnik – cynober. Była używana w celach dezynfekcyjnych, co uwieczniono w „Odysei” Homera. Pojawia się też w chińskiej recepturze prochu. Nazwa siarka pochodzi z sanskrytu (od sulvere), od łacińskiego sulfurium i arabskiego sufra, czyli określeń oznaczających kolor żółty.

Siarka obok azotu, fosforu i potasu stanowi niezbędny składnik pokarmowy roślin. Jednakże do połowy lat 80. XX wieku postrzegana była wyłącznie przez pryzmat niekorzystnego wpływu jej związków na środowisko przyrodnicze, co wynikało głównie z dużej emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery. W tym okresie ilość związków siarki jaka dostawała się z powietrza do gleby, bardzo często przewyższała potrzeby pokarmowe roślin, wywierając negatywny wpływ na ich wzrost i rozwój. W efekcie ograniczenia emisji i w konsekwencji depozytu związków siarki istotnym problemem w rolnictwie wielu krajów świata jest pogłębiający się deficyt siarki. Przyczyną zmniejszania zawartości siarki w glebach jest również wyczerpywanie się zasobów glebowych wskutek postępu genetycznego i intensyfikacji produkcji roślinnej, wiążących się ze zwiększonym pobraniem tego pierwiastka.

Wymagania pokarmowe roślin

Zapotrzebowanie roślin na siarkę jest na ogół podobne do ich zapotrzebowania na fosfor. Zboża i trawy pobierają mniej siarki niż fosforu, rośliny bobowate ilości podobne, a kapustowate i liliowate pobierają więcej siarki niż fosforu. Roślinami o bardzo dużym zapotrzebowaniu na siarkę, pobierającymi ze średniej wielkości plonem około 40 kg S/ha (nawet do 80 kg S/ha) są rośliny krzyżowe – rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew, rzepa oraz liliowate – cebula i czosnek. Spośród roślin uprawnych największe zapotrzebowanie na siarkę wykazuje rzepak (> 50 kg/ha), który pobiera od 8 do 20 kg S na wyprodukowanie 1 t nasion i słomy. Potrzeby rzepaku w stosunku do siarki są dwukrotnie wyższe niż roślin bobowatych i buraka cukrowego (20–50 kg/ha) i czterokrotnie wyższe niż traw pastewnych, zbóż, ziemniaków i kukurydzy (< 20 kg/ha).

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5567/pears-6773713-1280_nmedium.jpg

Zbiory gruszek w RPA wyniosą 425 tys. ton

Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w sezonie 2021/22 produkcja gruszek w RPA wzrośnie o 1% w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 425 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Rozdrażew
sobota, 4 Grudzień 2021
0°C
-1°C
min
2°C
max
0