Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Nawozy

Wczesnowiosenne nawożenie siarką – dlaczego warto?

Data2019-02-14 Ilość wyświetleń2244 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rys historyczny

Siarka znana była już w czasach prehistorycznych, kiedy wykorzystywano zawierający ją barwnik – cynober. Była używana w celach dezynfekcyjnych, co uwieczniono w „Odysei” Homera. Pojawia się też w chińskiej recepturze prochu. Nazwa siarka pochodzi z sanskrytu (od sulvere), od łacińskiego sulfurium i arabskiego sufra, czyli określeń oznaczających kolor żółty.

Siarka obok azotu, fosforu i potasu stanowi niezbędny składnik pokarmowy roślin. Jednakże do połowy lat 80. XX wieku postrzegana była wyłącznie przez pryzmat niekorzystnego wpływu jej związków na środowisko przyrodnicze, co wynikało głównie z dużej emisji tlenku siarki(IV) do atmosfery. W tym okresie ilość związków siarki jaka dostawała się z powietrza do gleby, bardzo często przewyższała potrzeby pokarmowe roślin, wywierając negatywny wpływ na ich wzrost i rozwój. W efekcie ograniczenia emisji i w konsekwencji depozytu związków siarki istotnym problemem w rolnictwie wielu krajów świata jest pogłębiający się deficyt siarki. Przyczyną zmniejszania zawartości siarki w glebach jest również wyczerpywanie się zasobów glebowych wskutek postępu genetycznego i intensyfikacji produkcji roślinnej, wiążących się ze zwiększonym pobraniem tego pierwiastka.

Wymagania pokarmowe roślin

Zapotrzebowanie roślin na siarkę jest na ogół podobne do ich zapotrzebowania na fosfor. Zboża i trawy pobierają mniej siarki niż fosforu, rośliny bobowate ilości podobne, a kapustowate i liliowate pobierają więcej siarki niż fosforu. Roślinami o bardzo dużym zapotrzebowaniu na siarkę, pobierającymi ze średniej wielkości plonem około 40 kg S/ha (nawet do 80 kg S/ha) są rośliny krzyżowe – rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew, rzepa oraz liliowate – cebula i czosnek. Spośród roślin uprawnych największe zapotrzebowanie na siarkę wykazuje rzepak (> 50 kg/ha), który pobiera od 8 do 20 kg S na wyprodukowanie 1 t nasion i słomy. Potrzeby rzepaku w stosunku do siarki są dwukrotnie wyższe niż roślin bobowatych i buraka cukrowego (20–50 kg/ha) i czterokrotnie wyższe niż traw pastewnych, zbóż, ziemniaków i kukurydzy (< 20 kg/ha).

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4396/basil-3532424-1280_nmedium.jpg

Ocena efektywności wodnej różnych odmian bazylii

Susza jest poważnym zagrożeniem dla wielu upraw. Ponadto obecne zmiany klimatu dodatkowo komplikują przystosowanie roślin do stresu. Naukowcy z University of Thessaloniki (Grecja) badali wpływ stresu spowodowanego brakiem wody na pięć różnych odmian bazylii.

Rośliny
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Sadkowice
niedziela, 31 Maj 2020
13°C
9°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.