Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wiosenna aplikacja nawozów

Data2020-03-06 Ilość wyświetleń854 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Wiosenne nawożenie dotyczy przede wszystkim makroskładników. Mikroskładniki aplikowane najczęściej dolistnie stosujemy w późniejszym terminie, kiedy roślina jest fizjologicznie aktywna i ma rozbudowaną powierzchnię asymilacyjną. Zasadniczym pierwiastkiem budującym plon roślin jest azot. Stąd też wiosenne nawożenie roślin ozimych należy rozpocząć od tego pierwiastka. Nie można doprowadzić do sytuacji aby rośliny były narażone na niedobór azotu w newralgicznych momentach ich wzrostu. W celu poprawnego oszacowania startowej dawki azotu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko prognozowany plon roślin, ale również ich stan w okresie jesiennym i wiosennym, panujące warunki atmosferyczne oraz zasobność gleby w azot, która może mieścić się w szerokim przedziale od 10 do nawet 100 kg azotu (w warstwie od 0 do 90 cm) na powierzchni 1 hektara.

W przypadku żyznych stanowisk, na przykład po roślinach strączkowych, ilość azotu mineralnego może wahać się w przedziale od 80 do 100 kg na hektar. Z kolei na glebach piaszczystych po zbożach ilość tego pierwiastka jest znacznie niższa, do 25 kg azotu na hektar.

 
Należy pamiętać, że startowa dawka azotu powinna pokryć potrzeby pokarmowe roślin oraz uzupełnić zapasy glebowe tego pierwiastka. Koncentracja składnika nawozowego w roztworze glebowym powinna umożliwić jego sprawne pobieranie przez rośliny.
 

Stąd też im słabiej rozwinięte rośliny, tym nadmiar składnika nawozowego w roztworze glebowym powinien być większy w odniesieniu do potrzeb pokarmowych roślin. W okresie wiosennym poza azotem wskazane jest aby nawożenie roślin obejmowało również doglebową aplikację magnezu, wapnia czy siarki.

Ważnym elementem wiosennego nawożenia roślin jest właściwy termin stosowania nawozów. Należy pamiętać, że nawozy wnosimy w momencie wejścia roślin w fazę wegetacji. Zbyt wcześnie zastosowane nawozy mogą nie zostać pobrane przez rośliny, a cały zabieg nawożenia nie przyniesie pożądanych przez nas efektów. Sytuacja taka może mieć miejsce przy zbyt niskiej temperaturze powietrza lub gleby.

Wiosenne nawożenie zbóż

Nawozy azotowe w pierwszej kolejności aplikujemy w gatunkach zbóż ozimych najwcześniej rozpoczynających wegetację, np. żyto. Zasadniczym celem podania pierwszej dawki azotu jest pobudzenie roślin do krzewienia i ich zaopatrzenie w taką ilość azotu, aby mogły wytworzyć odpowiednią liczbę źdźbeł kłosonośnych. U pszenicy pierwsza dawka azotu ma decydujący wpływ na liczbę pędów w roślinie, a co za tym idzie, liczbę potencjalnych kłosów, liczbę kłosków czy kwiatów w kłosie. W uprawach zbóż o powodzeniu nawożenia azotem decyduje nie tylko wielkość dawki, ale również jej podział. Przy ustalaniu dawki wiosennej azotu i jej terminu należy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania wzrostu roślin oraz ich kondycję po okresie zimowym. W uprawach pszenicy, w których siew przeprowadzono w optymalnym terminie dla danego rejonu, należy zastosować niższą wiosenną dawkę azotu w momencie ruszenia wegetacji. Warto pamiętać, że zbyt duża pierwsza dawka azotu może doprowadzić do nadmiernego krzewienia roślin, a nawet ich wylegania. Z kolei w przypadku pszenicy zasianej po terminie, a więc często słabo rozkrzewionej, zalecany jest podział wiosennej dawki azotu. Część startowej dawki tego makroskładnika należy zastosować bardzo wcześnie, przed ruszeniem wiosennej wegetacji. Natomiast drugą, większą część wiosennej dawki azotu stosujemy kilkanaście dni później. Startowa dawka azotu powinna stanowić od 40 do 60% całkowitej ilości azotu, którą zamierzamy zastosować w uprawie roślin. Prawidłowy podział dawki azotu nie tylko zwiększy plon roślin, ale również zwiększy zawartość białka w ziarnie i poprawi wartość wypiekową.

 
Wybierając nawóz azotowy należy zwrócić uwagę na szybkość pobierania różnych form azotu przez rośliny.
 

Dlatego zalecane jest aby część azotu była w formie saletrzanej, a więc w formie najszybciej pobieranej przez rośliny. Z kolei zastosowanie części azotu w formie amonowej przedłuży efekt działania nawozu, gdyż forma ta, w porównaniu do formy saletrzanej, jest sorbowana w glebie i w konsekwencji słabo z niej wymywana. Dodatkowym atutem formy amonowej jest fakt, iż działa ona dobrze w niskich temperaturach oraz sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego roślin. Warto sięgać więc po takie nawozy jak Saletra Amonowa 32, PULAN ® czy RSM.

Wiosenne nawożenie zbóż azotem jest zabiegiem obligatoryjnym. Niemniej jednak dobre efekty nawozowe daje również równoczesne zastosowanie magnezu stanowiącego podstawowy składnik chlorofilu, czyli związku odpowiedzialnego za proces fotosyntezy, czy też wapnia, który wchodząc w skład ścian komórkowych warunkuje prawidłowy transport składników odżywczych. Dodatkowo wpływa na właściwy wzrost systemu korzeniowego roślin. Nawożenie roślin azotem, magnezem i wapniem uzyskamy stosując takie nawozy jak Zaksan®, Zaksan® 33, Salmag®, Saletrzak 27 Standard czy Saletrzak 27 makro.

Wiosenne nawożenie rzepaku ozimego

Prawidłowo nawożony rzepak większość azotu powinien zakumulować do początku kwitnienia. Wiosenną dawkę azotu dobrze jest podzielić na dwie części, przy czym pierwszą należy zastosować przed ruszeniem wegetacji, zaś drugą po okresie dwóch – czterech tygodni. Ilość zastosowanego azotu uzależniona jest przede wszystkim od zawartości azotu mineralnego w glebie. W przypadku jego małej ilości pierwsza część dawki wiosennej powinna stanowić około 2/3 całkowitej dawki stosowanej w tym okresie. W sytuacji odpowiedniej zawartości tego pierwiastka w glebie można dawkę wiosenną podzielić na dwie równe części. Szybką regenerację roślin rzepaku po okresie zimowym uzyskamy stosując chociaż część azotu w formie saletrzanej, która jest szybko pobierana przez rośliny. Stąd też dobrze sprawdzają się takie nawozy jak PULAN ® czy RSM.

W przypadku rzepaku, podobnie jak i w przypadku zbóż, warto też pomyśleć o nawożeniu magnezem, wapniem czy siarką, która między innymi wpływa na poprawę efektywności wykorzystania azotu przez rośliny. Biorąc powyższe pod uwagę, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie takich nawozów jak Zaksan®, Salmag® oraz Saletrzak, które poza azotem dostarczają roślinom również magnezu i wapnia. Z nawozów zawierających azot i siarkę godne polecenia będą Saletrosan®26 i Saletrosan®30 czy RSM®S.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5074/barley-4353735-1280_nmedium.jpg

Jęczmień konsumpcyjny tańszy o 4,9%

W dniach od 28 lutego do 7 marca bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień paszowy, a spadki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Dębowa Kłoda
środa, 21 Kwiecień 2021
10°C
5°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.