Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Wiosenna łamigłówka – nawożenie rzepaku azotem

Data2021-03-31 Ilość wyświetleń458 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Nawożenie rzepaku „oczami” przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty – czyli praktyka nie jedno ma imię

Poprosiliśmy przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty o to, aby wypowiedzieli się na temat nawożenia rzepaku ozimego podczas tegorocznej wiosny. Zobaczcie proszę, jak różne może być „spojrzenie” na ten sam temat. Jedni z naszych kolegów wypowiedzieli się bardziej oficjalnie, inni podeszli do tematu z dużą dawką humoru. Niemniej najważniejsze w tym jest to, aby nasze porady, newsy czy inne wpisy były dla Państwa przydatne.

W chwili obecnej jesteśmy już po aplikacji I dawki nawozu w rzepaku. Przed nami kolejne prace. Poniżej kilka wskazówek z praktyki, z różnych regionów naszego kraju.

Czy dawka startowa powinna być większa, czy mniejsza? Czy nie dojdzie do uszkodzenia roślin w przypadku przyjścia przymrozków? Czy zastosować saletrę, czy może mocznik? To pytania, które wraz z nadchodzącą wiosną, zadajemy wszyscy.

Wiosenny dylemat

Problem wydaje się prosty do rozwiązanie, bo przecież rzepak, jak każda roślina, potrzebuje azotu (i pozostałych składników) do rozwoju. Wystarczy podać ich odpowiednią ilość i „po temacie”. Nie wdając się w szczegółowe wyliczenia – jest ich pełno w „fachowej prasie”, skupmy się na najczęstszych schematach i problemach, jakie mogą spotkać Rolnika przy nawożeniu wiosennym rzepaku ozimego.

Rok, do roku jest inny, a schematy nie zawsze się sprawdzają

Najczęstszym schematem jest podanie 200-220 kg N/ha (plon ok. 4 t/ha) w dwóch dawkach podzielonych na pół i sprawa załatwiona. Niemniej bieżący sezon (2020/2021) jest jednak trochę inny. Po pierwsze, wielu Rolników oczekiwało z zakupami do wiosny i nie zawsze mogli kupić ten nawóz, który chcieli. W konsekwencji „musieli się zadowolić” innym. Po drugie, obfite opady śniegu w całym kraju, opóźniły lub wręcz uniemożliwiły wczesnowiosenne (lutowe) zabiegi, co doprowadziło do spiętrzenia prac i wymusza zmianę strategii nawożenia. Oba te problemy łączą się ze sobą i mają późniejsze odbicie w plonowaniu i opłacalności produkcji. Wynika to z tego, że każdy nawóz „zachowuje się” w glebie inaczej i ma inny wpływ na rośliny.

Azot, azotowi jest nierówny

Podstawowe znaczenia ma tu postać składnika i stosunek poszczególnych form azotu zawartych w nawozie. W tabeli 1 przedstawiono ilość azotu azotanowego, amonowego bądź amidowego wprowadzaną w różnych nawozach do gleby z dawką 100 kg N/ha.

Tab. 1. Udział poszczególnych form azotu wprowadzanych z dawką 100 kg N/ha.

Nawóz azotowyMasa nawozu (kg/l) odpowiadająca dawce 100 kg N/haNO3NH4NH2
Pulan2905050
Zaksan3135050
Saletrzak 27 Makro3705050
Saletrosan 263852773
Saletrosan 303344060
Pulrea217100
RSM 32312/237252550
RSM S384/300152560

Każdy z przedstawionych w tabeli 1 nawozów, będzie zachowywał się nieco inaczej na polu i innych „efektów” należy, po jego zastosowaniu oczekiwać.

Przykładowo, planując na I dawkę zastosowanie N+S, a jako uzupełnienie (II dawka, czasami III dawka) zastosowanie „czystego” N (np. w postaci saletry amonowej, saletrzaków, RSM-u, mocznika), schemat nawożenia może być następujący:

  • Saletrosan 26/ Saletromag –300-400 kg/ha + II N dawka jako uzupełnienie - wybór idealny, kiedy obawiamy się przymrozków i nie mamy czasu – bezpieczne połączenie formy saletrzanej z przewagą amonowej i siarki, umożliwia dokarmianie roślin w jednym zabiegu.
  • Polifoska 21 –300-400 kg/ha + II dawka N jako uzupełnienie - wybór bardzo dobry na mocne rzepaki – bezpieczne połączenie formy amonowej z amidową + siarka i magnez w jednym zabiegu.
  • Siarczan amonu –200-250 kg/ha + II dawka N jako uzupełnienie (czasami III - jest konieczna) - sprawdzona metoda – forma amonowa z siarką dokarmia rośliny nie rozhartowując ich.
  • Holist NK – 200-300 kg/ha + II dawka jako uzupełnienie (czasami III - jest konieczna) – doskonałe rozwiązanie, łączna aplikacja N + S + K – alternatywa, kiedy nie można kupić nawozów N+S
  • siarczan magnezu – kiedy brakuje S i Mg– nawóz powinien trafić na pole 2 tyg. przed wysiewem N – następnie wykonujemy nawożenie N np. saletrą lub RSM-em.
  • RSMS –warto rozważyć I dawkę i zastosować pełną dawkę N w jednym zabiegu - wybór bardzo dobry – 3 formy azotu z przewagą formy amidowej + siarka podane w jednym zabiegu, zapewnia szybka i długą dostępność azotu dla roślin bez ryzyka rozhartowania i oglądania się na opady deszczu wiosną.
  • Pulgran S - warto rozważyć I dawkę w całości lub 300-400 kg/ha + II dawka – wybór bardzo dobry – połączenie formy amonowej z amidową i siarki zapewnia szybką i długą dostępność azotu dla roślin.
  • Saletrosan 30 –jeden nawóz w dwóch dawkach - wybór bardzo dobry – nawóz bardzo uniwersalny, w działaniu podobny do saletry amonowej, ale zawiera jeszcze siarkę. Może być stosowany w każdej uprawie.

Jak widać na w/w przykładach, wariantów jest wiele i od wielu czynników one zależą. Aby uniknąć takich rozterek wiosną – warto zaplanować nawożenie już jesienią, dokonując odpowiednich zakupów, a wiosną ewentualnie dostosować się do sytuacji na polu – bo to ona ma decydujące znaczenie przy wyborze strategii.

Autor: Mariusz Motolko – Przedstawiciel Terenowy GA – Wschodnie Pomorskie, Warmińskomazurskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5538/grain-field-1186367-1280_nmedium.jpg

Pszenica paszowa droższa o 6,5%

W dniach od 17 do 24 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę paszową, a obniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Wilków
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
-1°C
min
1°C
max
0