Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Wiosenna strategia nawożenia rzepaku

Data2021-03-31 Ilość wyświetleń419 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wysiany na polu rzepaku Saletrosan 26 w dawce 400 kg/ha.
Wysiany na polu rzepaku Saletrosan 26 w dawce 400 kg/ha.

Nawożenie rzepaku „oczami” przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty – czyli praktyka nie jedno ma imię

Poprosiliśmy przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty o to, aby wypowiedzieli się na temat nawożenia rzepaku ozimego podczas tegorocznej wiosny. Zobaczcie proszę, jak różne może być „spojrzenie” na ten sam temat. Jedni z naszych kolegów wypowiedzieli się bardziej oficjalnie, inni podeszli do tematu z dużą dawką humoru. Niemniej najważniejsze w tym jest to, aby nasze porady, newsy czy inne wpisy były dla Państwa przydatne.

W chwili obecnej jesteśmy już po aplikacji I dawki nawozu w rzepaku. Przed nami kolejne prace. Poniżej kilka wskazówek z praktyki, z różnych regionów naszego kraju.

Wiosenna strategia nawożenia rzepaku

Wiosenne nawożenie rzepaku dostosowujemy do poziomu spodziewanych plonów. W nawożeniu uwzględniamy nie tylko azot, ale również siarkę, potas i magnez, których niedobór zwłaszcza podczas zmiennych warunków pogodowych panujących wiosną, powoduje ograniczenia w ich pobieraniu.

Różne warianty nawożenia i dwie dawki N

Zastosowanie RSM
RSM jest płynnym doglebowym nawozem azotowym zawierającym wszystkie trzy formy azotu, jednak przy jego stosowaniu problematycznym jest dostarczenie siarki. Można wówczas zastosować, np. siarczan magnezu, wysiany możliwie jak najwcześniej, gdzie dodatkowo przy niskiej zasobności gleby w Mg możemy również uzupełnić ten składnik.

Nawozy granulowane i RSM
Można też zastosować Saletrosan 26 w pierwszej dawce (400 kg/ha dostarcza 104 kg N i 52 kg S). Jest to idealne połączenie azotu i siarki, dwóch wzajemnie uzupełniających się składników. Zastosowanie wspólnie N i S pozwala na skuteczne ich pobranie, a formy azotu zawarte w Saletrosanie nie powodują nadmiernego rozhartowania roślin. W praktyce jeden przejazd rozsiewacza przez pole zaspokaja nam potrzeby pokarmowe rzepaku w siarkę i azot na pierwszą dawkę. W drugiej dawce ok. 10-14 dni po pierwszej możemy zastosować Pulan, Zaksan lub RSM.

Warto pamiętać o zastosowaniu dodatkowej ilość potasu uwzględniając zasobność tego składnika w glebie i jego ilość dostarczoną jesienią w nawozach NPK. Całość nawożenia potasem rzepaku warto podzielić na dwie części, tj. 50-70% dawki całkowitej zastosować przedsiewnie, a 30-50% - wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji. Jaką proporcję przyjmiemy zależy od wielu czynników. Od tego co było przedplonem rzepaku, czy resztki pożniwne zostały zebrane z pola, jaką zasobność w potas ma nasze stanowisko glebowe lub od kategorii agronomicznej gleby.

Początek wegetacji wiosennej jest bardzo dynamiczny w aspekcie nawożenia rzepaku. Niektóre nawozy wprowadzamy na pole już w lutym. Kolejne natomiast zaledwie kilka, kilkanaście dni po sobie. Jednak wbrew pozorom z pozycji rolnika to już są końcowe etapy dobrze przemyślanej strategii. A strategia jest jednym z kluczowych elementów zarządzania. Warto o nią zadbać, nawet jeśli Twoje pole jest małe i wydaje Ci się, że strategii nie potrzebujesz lub nie masz na nią czasu.

Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Północne Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5496/wheat-ear-609891-1280_nmedium.jpg

Polska poza UE wysłała 489,02 tys. ton zbóż

Od początku sezonu poza unijne granice Polska wysłała 489,02 tys. ton zbóż.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Tarłów
poniedziałek, 29 Listopad 2021
2°C
0°C
min
5°C
max
0