Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Wiosenny głód rzepaku, czyli jak efektywnie nawozić

Data12 dni temu Ilość wyświetleń71 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Druga dawka azotu w rzepaku powinna być zastosowana najpóźniej na 4 tygodnie przed kwitnieniem roślin.
Druga dawka azotu w rzepaku powinna być zastosowana najpóźniej na 4 tygodnie przed kwitnieniem roślin.

Nawożenie rzepaku „oczami” przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty – czyli praktyka nie jedno ma imię

Poprosiliśmy przedstawicieli regionalnych Grupy Azoty o to, aby wypowiedzieli się na temat nawożenia rzepaku ozimego podczas tegorocznej wiosny. Zobaczcie proszę, jak różne może być „spojrzenie” na ten sam temat. Jedni z naszych kolegów wypowiedzieli się bardziej oficjalnie, inni podeszli do tematu z dużą dawką humoru. Niemniej najważniejsze w tym jest to, aby nasze porady, newsy czy inne wpisy były dla Państwa przydatne.

W chwili obecnej jesteśmy już po aplikacji I dawki nawozu w rzepaku. Przed nami kolejne prace. Poniżej kilka wskazówek z praktyki, z różnych regionów naszego kraju.

Wiosenne nawożenie polega na dostarczeniu odpowiednich dawek plonotwórczego azotu, a także zaopatrzenie roślin w siarkę, mikroskładniki, a także w razie potrzeby w fosfor, potas i magnez.

Azot – plonotwórczy

Bilansując składniki pokarmowe, koniecznie należy uwzględnić azot mineralny. Na dobrych glebach, po dobrym przedplonie, może być go 40 - 80 kg, natomiast na słabszych 10 - 40 kg. Najczęściej nawożenie azotem wykonuje się w dwóch dawkach, w krótkich odstępach czasu, od kilku dni do 3 tygodni. Warto pierwszą dawkę zastosować przed wiosennym wznowieniem wegetacji (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie zawsze jest to możliwe). Druga dawka powinna być zaaplikowana najpóźniej na 4 tygodnie przed kwitnieniem. Planując drugą dawkę, należy kierować się warunkami pogodowymi. W przypadku braku opadów, warto ją przyspieszyć.

Jaką formę azotu należy wybrać? Pytanie to ma szczególne znaczenie aplikując pierwszą dawkę. Tu wskazana jest forma saletrzana (azotanowa), która jest łatwo dostępna dla roślin. Nawozy azotowe zawierające tę formę azotu to Pulan, Zaksan, saletrzaki, a także RSM i Saletrosan 26. Zastosowanie tych nawozów sprzyja szybkiej regeneracji roślin po zimie, wpływa na odbudowę masy zielonej.

Siarka – niezastąpiona

Siarka jest pierwiastkiem budulcowym białka, podobnie jak azot ma wpływ na wysokość plonu. Jeżeli nie zapewnimy roślinom dostępu do siarki, wykorzystanie azotu będzie ograniczone. Siarkę w nawożeniu wczesnowiosennym rzepaku możemy zaaplikować stosując nawóz Polifoska 21 lub Saletrosan 26.

Fosfor – poproszę jesienią

Nawozy fosforowe najlepiej stosować przedsiewnie, ponieważ pierwiastek ten bardzo wolno przemieszcza się w glebie. Podanie go w późniejszym terminie, bez wymieszania z glebą, skutkuje jego pobraniem tylko z wierzchniej warstwy gleby. Składnik ten będzie wówczas dostępny dla następnej rośliny, zasianej po rzepaku.

Potas – luksusowy

Rzepak pobiera potas w bardzo dużych ilościach. Nawożenie potasem najlepiej podzielić na dwie części, tj. 50-75% dawki całkowitej zastosować jesienią, przedsiewnie i ok. 25-50% wczesną wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji. Jeżeli jesienią nie był stosowany potas, wiosną wskazane jest zaaplikowanie 75% dawki całkowitej, aby rośliny miały odpowiednią ilość tego składnika.

Magnez –niedoceniony

Nawożenie magnezem jesienią to podstawa. Dawkę tego składnika można podzielić na dwie części, jesienią stosować pierwiastek jednocześnie z nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi magnez, natomiast wiosną, możemy zaaplikować go, w postaci siarczanu magnezu.

Mikroskładniki – odżywcze

Bardzo ważne, jak nawożenie doglebowe, jest również dokarmianie dolistne, które poprawia stan odżywienia roślin zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Nawożenie mikroskładnikami zwiększa efektywność wykorzystania makroskładników. Rzepak ozimy należy nawozić dolistnie przede wszystkim borem i manganem, następnie molibdenem, a w dalszej kolejności miedzią, cynkiem i żelazem. 

Podsumowując, zrównoważone i racjonalne nawożenie rzepaku ozimego wiosną to nie tylko optymalna gospodarka wodą, ale głównie odpowiednie wykorzystanie potencjału plonotwórczego azotu.

Autor: Monika Mikicińska – Przedstawiciel Terenowy GA – Podlaskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5017/corn-5973376-1280_nmedium.jpg

Żyto paszowe drożeje o 5,9%

W dniach od 31 stycznia do 7 lutego bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły żyto paszowe, a spadki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Kotla
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
5°C
1°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.