Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Właściwe nawożenie ziemniaka potasem. Jaką formę potasu wybrać?

Data2019-08-05 Ilość wyświetleń1857 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Ziemniak należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na potas. Pierwiastek ten pobierany jest w znacznych ilościach, wpływając zarówno na wielkość, jak i jakość bulw oraz zwiększenie odporności roślin na choroby. Przyjmuje się, ze bulwy ziemniaka akumulują w fazie dojrzałości technologicznej 60 – 70% potasu. Rola tego pierwiastka w kształtowaniu cech jakościowych ziemniaka związana jest z wpływem potasu na określone procesy metaboliczne. Poprzez kontrolę produkcji i przemian cukrów, potas poprawia walory smakowe ziemniaków oraz ich kolor i zapach, zwiększa bowiem zawartość skrobi w bulwach. W przypadku ziemniaków przeznaczonych do produkcji frytek i chipsów bardzo ważna jest barwa i smak produktu końcowego. Odpowiednie nawożenie potasem zmniejsza zawartość cukrów redukujących (glukozy, fruktozy), które wpływają na ciemnienie frytek i chipsów, a także nadają im gorzki smak. Z kolei poprzez kontrolę enzymów potas wpływa na polepszenie przechowywania ziemniaków, zmniejszając straty wywołane oddychaniem bulw.

Jednocześnie pierwiastek ten hamuje spadek zawartości skrobi w bulwach w trakcie ich przechowywania. Wpływa również na zmniejszenie produkcji melanin, co prowadzi do ograniczenia występowania czarnej plamistości ziemniaków, a także zjawiska ciemnienia miąższu bulw, które ujawnia się już pół godziny po ich przekrojeniu. W miarę wzrostu ilości potasu w bulwach ziemniaka zmniejszeniu ulega jego skłonność do ciemnienia zarówno w stanie surowym, jak i po ugotowaniu lub usmażeniu. Bulwy, które zawierają w suchej masie powyżej 2,5% potasu, praktycznie nie ciemnieją. Dodatkowo potas, poprzez wpływ na syntezę ścian komórkowych, ogranicza podatność bulw ziemniaka na uszkodzenia mechaniczne, polepszając ich właściwości przechowalnicze.
 
W uprawie ziemniaków ważny jest dobór odpowiedniej formy nawozu potasowego. Ziemniaki skrobiowe i uszlachetnione zaliczane są do roślin wrażliwych na chlorki, z kolei ziemniaki spożywcze i sadzeniaki – względnie tolerują chlorki.
 
Zastosowana w nawożeniu ziemniaka forma siarczanowa potasu odgrywa istotną rolę w kształtowaniu parametrów jakościowych bulw. Aplikacja siarczanu potasu wpływa miedzy innymi na zwiększenie zawartości suchej masy w bulwach oraz uzyskanie odpowiedniego stosunku skrobi do białka (12-16:1). Z kolei chlor wniesiony z chlorkiem potasu wpływa negatywnie na jakość ziemniaków, gdyż obniża zawartość skrobi w bulwach ziemniaka, prowadząc jednocześnie do wzrostu ilości skrobi w liściach. Pogarsza to walory smakowe, ponieważ skrobia jest między innymi ważnym „nośnikiem” smaku. Dodatkowo ziemniaki stają się wodniste i pogorszeniu ulega ich zdolność przechowalnicza. Dlatego też w uprawie ziemniaków na wczesny zbiór oraz wykorzystywanych do przetworów należy stosować formę siarczanową potasu. Z kolei w przypadku ziemniaków przeznaczonych do konsumpcji niewskazana jest wysoka zawartość skrobi, ze względu na ich mączystą konsystencję. Dlatego też można przy tej grupie ziemniaków poza formą siarczanową zastosować również część dawki potasu w formie chlorkowej, co obniży koszty uprawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4521/ginger-1388002-1280_nmedium.jpg

Eksport peruwiańskiego imbiru wzrósł o 94%

W pierwszym kwartale 2020 r. eksport imbiru z Peru wzrósł o 94% w porównaniu do 2019 r. do 4,5 tys. ton pod względem fizycznym i wartości o 60% do 10 mln USD.

Rośliny
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Mircze
piątek, 10 Lipiec 2020
20°C
14°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.