Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wpływ nawożenia na jakość nasion rzepaku

Data2020-06-28 Ilość wyświetleń362 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nawożenie mineralne poza wpływem na plony rzepaku kształtuje jego cechy jakościowe, takie jak zawartość tłuszczu i tioglikozydów oraz skład kwasów tłuszczowych. Zasadniczymi kryteriami w ocenie jakości nasion rzepaku przeznaczonego do produkcji oleju są między innymi zawartość tłuszczu i skład kwasów tłuszczowych, które zależą w dużym stopniu od czynników agrotechnicznych.

Zawartość tłuszczu w nasionach rzepaku ma znaczenie technologiczne i ekonomiczne, natomiast skład chemiczny oleju wpływa na jego stabilność, a także wartość odżywczą i zdrowotną. Zwiększanie dawek azotu wpływa na obniżenie zawartości tłuszczu w nasionach rzepaku. Z kolei aplikacja fosforu czy potasu nie ma widocznego wpływu na jego ilość. Pierwiastkiem wyraźnie wpływającym na zawartość tłuszczu w nasionach rzepaku jest natomiast siarka.

Nawożenie mineralne modyfikuje zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych w nasionach rzepaku, z których największe znaczenie ma kwas oleinowy, erukowy, linolowy, linolenowy, czy palmitynowy. Aplikacja azotu wpływa na zwiększenie zawartości kwasu erukowego, który uważany jest za substancję niepożądaną w przypadku olei jadalnych. Przyczynia się on do obniżenia wchłaniana tłuszczów roślinnych przez organizmy zwierząt i człowieka oraz wpływa na zwiększenie kosztów związanych z przerobem nasion rzepaku. Natomiast nawożenie fosforem i potasem skutkuje najczęściej zwiększeniem zawartości kwasu oleinowego, linolowego i linolenowego oraz zmniejszeniem zawartości kwasu erukowego.
 
Stosowanie nawozów azotowych zmniejsza, a nawożenie siarką zwiększa zawartość niepożądanych związków organicznych – tioglikozydów w nasionach rzepaku. Substancje te nadają nasionom ostry, nieprzyjemny smak oraz mogą wpływać wolotwórczo na organizmy zwierząt.
 Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4986/oilseed-rape-5059177-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku większe o 1%

W dniach od 17 do 24 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 18 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Gozdowo
poniedziałek, 8 Marzec 2021
-2°C
-5°C
min
2°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.