Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wpływ nawozów mineralnych na odczyn gleby

Data2020-11-08 Ilość wyświetleń671 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Stosowanie nawożenia mineralnego wpływa w znaczący sposób na glebę, w tym na jej odczyn. Działanie nawozów mineralnych na odczyn gleby zależy od ich właściwości, przy czym jedne nawozy zakwaszają glebę, a inne zmniejszają jej kwasowość. Ogólny efekt nawożenia mineralnego NPK na odczyn gleby jest różny i zależny od udziału w asortymencie nawozowym, zarówno jednych, jak i drugich kategorii nawozów mineralnych. W wielu przypadkach nawożenie mineralne NPK, szczególnie przy stosowaniu wysokich dawek nawozów, sprzyja zakwaszeniu gleby.

W grupie nawozów azotowych występują nawozy zakwaszające glebę oraz nawozy alkalizujące środowisko glebowe. Do nawozów zakwaszających należą siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa i saletrzak. Z kolei w grupie nawozów azotowych fizjologicznie zasadowych znajduje się saletra sodowa i saletra wapniowa. Mączki fosforytowe i kostne zaliczane do nawozów fosforowych podczas przemian w środowisku glebowym, ze względu na obecność w ich składzie węglanu wapnia, częściowo odkwaszają glebę. W efekcie stosowania nawozów potasowych może z kolei nastąpić zakwaszenie gleby. Wynika to z faktu, że jon potasowy obecny w nawozach potasowych może wchodzić do kompleksu sorpcyjnego gleby w miejsce jonu wodorowego, w efekcie czego wzrasta wartość kwasowości czynnej. Do nawozów stosowanych w celu odkwaszenia gleby należą nawozy wapniowe, wapniowo-magnezowe i wapniowo-krzemianowo-magnezowe.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5091/corn-5334168-12801_nmedium.jpg

Ciąg dalszy wzrostów cen zbóż w skupie

W dniach od 7 do 14 marca bieżącego odnotowano wzrost cen zbóż w skupie.

Zboża
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Krzeszyce
piątek, 2 Kwiecień 2021
8°C
5°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.