Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wpływ nawozów mineralnych na odczyn gleby

Data2020-11-08 Ilość wyświetleń1647 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Stosowanie nawożenia mineralnego wpływa w znaczący sposób na glebę, w tym na jej odczyn. Działanie nawozów mineralnych na odczyn gleby zależy od ich właściwości, przy czym jedne nawozy zakwaszają glebę, a inne zmniejszają jej kwasowość. Ogólny efekt nawożenia mineralnego NPK na odczyn gleby jest różny i zależny od udziału w asortymencie nawozowym, zarówno jednych, jak i drugich kategorii nawozów mineralnych. W wielu przypadkach nawożenie mineralne NPK, szczególnie przy stosowaniu wysokich dawek nawozów, sprzyja zakwaszeniu gleby.

W grupie nawozów azotowych występują nawozy zakwaszające glebę oraz nawozy alkalizujące środowisko glebowe. Do nawozów zakwaszających należą siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa i saletrzak. Z kolei w grupie nawozów azotowych fizjologicznie zasadowych znajduje się saletra sodowa i saletra wapniowa. Mączki fosforytowe i kostne zaliczane do nawozów fosforowych podczas przemian w środowisku glebowym, ze względu na obecność w ich składzie węglanu wapnia, częściowo odkwaszają glebę. W efekcie stosowania nawozów potasowych może z kolei nastąpić zakwaszenie gleby. Wynika to z faktu, że jon potasowy obecny w nawozach potasowych może wchodzić do kompleksu sorpcyjnego gleby w miejsce jonu wodorowego, w efekcie czego wzrasta wartość kwasowości czynnej. Do nawozów stosowanych w celu odkwaszenia gleby należą nawozy wapniowe, wapniowo-magnezowe i wapniowo-krzemianowo-magnezowe.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5628/apples-3560751-1280_nmedium.jpg

Ukraiński eksport jabłek we wrześniu 2021 r. był bliski rekordu

Eksport jabłek z Ukrainy we wrześniu 2021 r. wzrósł 2,3 razy w porównaniu do września 2020 r. We wrześniu 2018 r., kiedy ceny spadły do rekordowo niskiego poziomu, a zbiory jabłek na Ukrainie również były rekordowe, eksport był nieco wyższy niż w tym roku.

Owoce
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Kuślin
piątek, 28 Styczeń 2022
2°C
0°C
min
4°C
max
0