Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wpływ wapnowania na strukturę gleby

Data2020-08-16 Ilość wyświetleń1199 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Struktura gruzełkowata zwiększa retencję wodną.
Struktura gruzełkowata zwiększa retencję wodną.

Zabieg wapnowania wpływa korzystnie na tworzenie struktury gruzełkowatej gleby. Jest to niezwykle istotne z dla rozwoju systemu korzeniowego roślin uprawianych szczególnie na glebach kategorii agronomicznych średnich i ciężkich. Związki wapnia z próchnicą cementują gruzełki gleby, uodparniając je na działanie wody. Struktura gruzełkowata umożliwia szybszą  penetrację korzenia w głąb profilu glebowego oraz  wpływa korzystnie na magazynowanie wody opadowej. 

W tabeli 1 przedstawiono wpływ wapnowania gliny lekkiej na strukturę gleby. Jak wynika z analizy danych, procent gruzełków o średnicy większej niż 0,25 mm zwiększył się w zależności od wielkości dawki wapna odpowiednio o 15,7 p.p i 28,5 p.p. w odniesieniu do gleby niewapnowanej (29,1%) (tab. 1).

Zwiększenie udziału drobnych gruzełków w glebie w wyniku wapnowania ma  szczególnie duże znaczenie na glebach cięższych. Gleba taka jest mniej podatna na zlepianie się jeśli jest wilgotna i zaskorupianie po jej wysuszeniu. W glebach o uregulowanym odczynie rośliny korzenią się głębiej wobec zwiększenia przewiewności, a głęboka uprawa staje się łatwiejsza. 

Obiekt% gruzełków odpornych na działanie wody o średnicy
2-3 mm1-2 mm0,25-1,0 mm0,1-0,25 mm< 0,1 mm
Gleba niewapnowana1,03,924,225,545,4
Gleba wapnowana według 1Hh2,210,132,523,032,2
Gleba wapnowana według 2,5Hh3,312,941,416,025,8
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5490/shopping-bag-231953-1280_nmedium.jpg

Słowacja na czele rankingu UE pod względem odpadów z tworzyw sztucznych

Słowacja jest obecnie jednym z krajów UE o największym wykorzystaniu plastikowych toreb, dlatego słowackie Ministerstwo Środowiska zachęca krajowe sieci supermarketów do zastąpienia jednorazowych plastikowych toreb alternatywnymi torbami kompostowalnymi.

Unia Europejska
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Kowalewo Pomorskie
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
-1°C
min
2°C
max
0