Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Wydłużony termin stosowania nawozów naturalnych

Data2022-10-19 Ilość wyświetleń7479 wyświetleń

Według obowiązujących przepisów, termin stosowania nawozów naturalnych upływa 30 października. Jednak w określonych przypadkach można go wydłużyć o jeden, a nawet prawie dwa miesiące. Co będzie wystarczającym argumentem do rozrzucenia obornika na gruntach ornych w listopadzie i grudniu?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o możliwym wydłużeniu terminu stosowania nawozów naturalnych na użytkach rolnych. Generalnie terminem granicznym jest 30 października, jednak w dwóch przypadkach może on ulec przesunięciu.
 
Termin stosowania nawozów naturalnych według tzw. programu azotanowego upływa 30 października. W określonych przypadkach jest on jednak wydłużony.
 
Pierwszym z nich jest wystąpienie niekorzystnych warunków pogodowych. Mowa tu o suszy i nadmiernym uwilgotnieniu. Co ważne, rolnik sam decyduje, czy panujące na polu warunki są niesprzyjające. Nie musi on w żaden sposób tego dokumentować ani dodatkowo argumentować.

Drugą sytuacją, gdy przesunięcie terminu stosowania obornika jest możliwe, to zastosowanie go po uprawach późno schodzących z pola takich, jak burak cukrowy, kukurydza, niektóre warzywa. W takim przypadku zastosowanie nawozów naturalnych można stosować aż do 21 grudnia. Tu jednak już konieczne jest dokumentowanie zabiegu: termin zbioru przedplonu i zastosowania nawozu naturalnego, dawkę i rodzaj nawozu oraz datę siewu po nim przeprowadzonego. Co więcej, dawka N nie może tu przekroczyć 30 kg/ha (w wieloskładnikowych nawozach).

O zasadach dotyczących stosowania obornika, pisaliśmy na początku października w artykule „Jak stosować obornik?”

Autor: Renata Struzik

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie
>>>