Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy

Wykorzystanie fosforu z nawozów mineralnych

Data2019-05-15 Ilość wyświetleń2009 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wykorzystanie fosforu przez rośliny z nawozów mineralnych w pierwszym roku po ich zastosowaniu rzadko przekracza 20%.
Wykorzystanie fosforu przez rośliny z nawozów mineralnych w pierwszym roku po ich zastosowaniu rzadko przekracza 20%.

Rośliny pobierają fosfor (P) z roztworu glebowego głównie w postaci anionów H2PO4- i HPO42-, przy czym w granicach pH fizjologicznego dominuje absorpcja tego pierwszego jonu. Rozpuszczalność i stężenie w fazie ciekłej gleby bioprzyswajalnych fosforanów, których głównym źródłem są zasoby glebowe i nawozy, zależą od procesów adsorpcji-desorpcji oraz rozpuszczania-strącania i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu optymalnego zaopatrzenia roślin w fosfor.

Należy pamiętać, że z uwagi na wyżej wymienione procesy tylko niewielki odsetek (2-10%) glebowej puli fosforu jest dostępny dla roślin, a wykorzystanie fosforu z nawozów mineralnych w pierwszym roku po ich zastosowaniu rzadko przekracza 20%. Pozostała część fosforu nawozowego jest zatrzymywana przez stałą fazę gleby i według ostatnich szacunków, średnio na świecie, może stanowić w ekosystemach rolniczych źródło tego makroelementu przez najbliższe 10 lat. Stąd też obecnie niewątpliwym wyzwaniem w gospodarowaniu składnikami pokarmowymi w glebach wielu agroekosystemów jest właściwe wykorzystanie nagromadzonego już tam fosforu, przy zapewnieniu optymalnej produkcji roślinnej i z jednoczesnym ograniczeniem strat fosforanów do wód, gdzie stanowią przyczynę eutrofizacji.

Wykorzystanie fosfory przez rośliny z nawozów mineralnych może ulec zwiększeniu, dzięki stosowaniu zasady zarządzania 4W:

  • właściwy nawóz (w glebach o odczynie obojętnym i zasadowym jednoczesne stosowanie z nawozami fosforanowymi soli amonowych może zwiększyć ich rozpuszczalność i efektywność; nawozy o kontrolowanej szybkości uwalniania fosforu zaleca się stosować na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych; warto pamiętać, że nawozy granulowane są mniej podatne na uwstecznianie fosforu niż pyliste),
  • właściwy czas (roślina powinna być dobrze zaopatrzona w fosfor od początku wegetacji; należy unikać nawożenia fosforem podczas suszy),
  • właściwa dawka (nawożenie fosforem powinno być zbilansowane i dostosowane do potrzeb nawozowych agroekosystemów; w razie potrzeby należy dzielić dawki nawozów),
  • właściwa metoda (sposób aplikacji nawozów, np. zlokalizowany, może ograniczać uwstecznianie i straty fosforu oraz zwiększać efektywność jego wykorzystania, szczególnie na glebach o niskiej zasobności w ten makroelement i w warunkach uprawy roślin o początkowym wolnym tempie wzrostu systemu korzeniowego).

Tab. 1. Czynniki kształtujące dostępność i wykorzystanie fosforu przez rośliny uprawne. Literatura:
1. Grzebisz W. 2008. Nawożenie roślin uprawnych, t. 1. Podstawy nawożenia, t. 2. Nawozy i systemy nawożenia, PWRiL.
2. Karamesouti M, Gasparatos D. 2017. Sustainable management of soil phosphorus in a changing world. W: A. Rakshit et al. (eds.), Adaptive Soil Management: From Theory to Practices, 189-214.
3. Roberts T.L., Johnston A.E. 2015. Phosphorus use efficiency and management in agriculture. Resources, Conservation and Recycling 105, 275-281.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5421/grape-3707162-1280_nmedium.jpg

Zbiory winogron na Ukrainie będą większe

Powierzchnia winnic na Ukrainie w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszyła się o 13% do 37,2 tys. ha w 2020 roku, a produkcja winogron o 25% do 281 tys. t.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Susiec
poniedziałek, 20 Wrzesień 2021
5°C
4°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.