Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Wykorzystanie słomy w celach nawozowych

Data2020-08-16 Ilość wyświetleń443 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W ostatnim okresie zwiększa się wykorzystanie słomy do celów nawozowych, co związane jest między innymi z kombajnowym zbiorem zbóż, rozwojem bezściółkowego chowu zwierząt oraz specjalizacją w rolnictwie. Średnie zawartości azotu w słomie roślin kształtują się następująco: 7,5 kg/t – jęczmień, 7,3 kg/t – owies, 6,6 kg/t – pszenica, 5,8 kg/t – żyto i 5,6 kg/t – pszenżyto. Z kolei średnie zawartości potasu w słomie roślin wynoszą: 19 kg/t – owies, 13,4 kg/t – jęczmień, 10,5 kg/t – pszenica, 10,3 kg/t – pszenżyto i 10 kg/t – żyto. Średnie zawartości fosforu mieszczą się w przedziale od 1,4 kg/t dla owsa do 1 kg/t dla pszenżyta, średnie zawartości wapnia w granicach od 4,5 kg/t (jęczmień) do 2,2 kg/t (pszenżyto), a średnie zawartości magnezu w przedziale od 1,2 kg/t (jęczmień) do 0,8 kg/t (żyto i pszenżyto).

Słoma może być stosowana na wszystkich glebach i pod wszystkie rośliny. Należy jednak pamiętać o dość szerokim stosunku węgla do azotu w słomie, który mieści się w przedziale od 80-100 do 1. Szeroki stosunek C do N w słomie może, po jej wprowadzeniu do gleby, prowadzić do zbiałczania azotu, czyli immobilizacji azotu mineralnego przez mikroorganizmy glebowe. Dzięki obecności łatwo dostępnego węgla rozwój mikroorganizmów glebowych jest bardzo intensywny, co wiąże się z wykorzystywaniem przez nie (do budowy swojego ciała) zarówno azotu z rozkładającej się substancji organicznej, jak i łatwo przyswajalnego azotu glebowego. Skutkuje to ograniczeniem dostępności azotu dla roślin uprawnych, a w konsekwencji prowadzi do spadku ich plonowania. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku należy zastosować dodatkowe nawożenie azotowe w dawce ustalonej na podstawie współczynnika azotowego, który zawiera się w granicach od 0,6 do 1 kg N na każde 100 kg słomy. Najlepiej do tego celu nadają się nawozy zawierające amonową formę azotu, a z nawozów naturalnych – gnojowica i gnojówka. Słomę można również wykorzystywać jako komponent sztucznego obornika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5054/wheat-1541336-1280_nmedium.jpg

Obniżka podaży zbóż do skupu

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce w styczniu bieżącego roku skup zbóż wyniósł 585 tys. ton, a więc był mniejszy niż miesiąc wcześniej o 10,5% i o 5,5% niż przed rokiem.

Zboża
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Popielów
piątek, 2 Kwiecień 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.