Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Wykorzystanie słomy w celach nawozowych


do ulubionych
z ulubionych

W ostatnim okresie zwiększa się wykorzystanie słomy do celów nawozowych, co związane jest między innymi z kombajnowym zbiorem zbóż, rozwojem bezściółkowego chowu zwierząt oraz specjalizacją w rolnictwie. Średnie zawartości azotu w słomie roślin kształtują się następująco: 7,5 kg/t – jęczmień, 7,3 kg/t – owies, 6,6 kg/t – pszenica, 5,8 kg/t – żyto i 5,6 kg/t – pszenżyto. Z kolei średnie zawartości potasu w słomie roślin wynoszą: 19 kg/t – owies, 13,4 kg/t – jęczmień, 10,5 kg/t – pszenica, 10,3 kg/t – pszenżyto i 10 kg/t – żyto. Średnie zawartości fosforu mieszczą się w przedziale od 1,4 kg/t dla owsa do 1 kg/t dla pszenżyta, średnie zawartości wapnia w granicach od 4,5 kg/t (jęczmień) do 2,2 kg/t (pszenżyto), a średnie zawartości magnezu w przedziale od 1,2 kg/t (jęczmień) do 0,8 kg/t (żyto i pszenżyto).
Słoma może być stosowana na wszystkich glebach i pod wszystkie rośliny. Należy jednak pamiętać o dość szerokim stosunku węgla do azotu w słomie, który mieści się w przedziale od 80-100 do 1. Szeroki stosunek C do N w słomie może, po jej wprowadzeniu do gleby, prowadzić do zbiałczania azotu, czyli immobilizacji azotu mineralnego przez mikroorganizmy glebowe. Dzięki obecności łatwo dostępnego węgla rozwój mikroorganizmów glebowych jest bardzo intensywny, co wiąże się z wykorzystywaniem przez nie (do budowy swojego ciała) zarówno azotu z rozkładającej się substancji organicznej, jak i łatwo przyswajalnego azotu glebowego. Skutkuje to ograniczeniem dostępności azotu dla roślin uprawnych, a w konsekwencji prowadzi do spadku ich plonowania. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku należy zastosować dodatkowe nawożenie azotowe w dawce ustalonej na podstawie współczynnika azotowego, który zawiera się w granicach od 0,6 do 1 kg N na każde 100 kg słomy. Najlepiej do tego celu nadają się nawozy zawierające amonową formę azotu, a z nawozów naturalnych – gnojowica i gnojówka. Słomę można również wykorzystywać jako komponent sztucznego obornika.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zwyżka plonowania siana łąkowego
Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze drugiego pokosu notowano na ogół sprzyjające warunki wegetacji roślin chociaż regionalnie zróżnicowane.

min
max