Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Żelazo – dlaczego ważne dla roślin?

Data2019-07-22 Ilość wyświetleń4193 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Żelazo zaliczane jest do pierwiastków warunkujących prawidłowy wzrost roślin oraz ich rozwój. Roślinami szczególnie wrażliwymi na niedobór tego pierwiastka są drzewa owocowe, warzywa, kukurydza, czy len. Zakłócenia w pobieraniu żelaza przez rośliny występują głównie na glebach piaszczystych, węglanowych i alkalicznych, jak również na glebach nadmiernie wapnowanych. Ograniczenie pobierania tego pierwiastka przez rośliny związane jest także z nadmiarem w glebie siarki oraz miedzi, molibdenu, czy manganu.

Żelazo uczestniczy w procesie fotosyntezy i oddychania. Pełni ważną rolę w metabolizmie azotowym roślin, uczestnicząc w redukcji azotanów i wiązaniu azotu atmosferycznego. Bierze również udział w metabolizmie kwasów nukleinowych. Podstawowym skutkiem niedoboru żelaza jest zahamowanie syntezy chlorofilu oraz karotenu i ksantofilu. Typowym objawem niedostatku tego składnika jest chloroza pojawiająca się początkowo na najmłodszych liściach, które stają się jasnozielone, żółtawe, a niekiedy bieleją. Odbarwienie dotyczy blaszki liściowej z wyjątkiem tkanki wzdłuż głównych wiązek naczyniowo-sitowych, które pozostają zielone.

W uprawach roślin sadowniczych niedobór żelaza uwidacznia się szczególnie na przełomie lipca i sierpnia. Ujawnia się głównie na glebach na podłożu wapiennym oraz w przypadku plantacji, na których stosowano duże ilości związków miedzi. Poza charakterystyczną chlorozą liści wierzchołkowych przy silnym niedoborze żelaza dochodzi do zamierania pędów i gałęzi. Skutkami niedoboru tego pierwiastka jest nie tylko obniżenie plonowania roślin, ale również pogorszenie jakości i zdolności przechowalniczej uzyskanych owoców. Podobnie w przypadku kukurydzy niedobór żelaza powoduje obniżenie plonu nasion, które jednocześnie są drobne oraz prowadzi do pogorszenia ich jakości. W uprawach lnu poza odbarwieniem liści dochodzi do ograniczenia kwitnienia roślin, co skutkuje obniżeniem plonowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4991/field-5842174-1280_nmedium.jpg

Zniżka globalnej produkcji bawełny

Największe zmiany w globalnych perspektywach dla bawełny w sezonie 2020/21 w tym miesiącu to niższa produkcja i końcowe zapasy.

Rośliny
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Jeżowe
niedziela, 7 Marzec 2021
2°C
-1°C
min
5°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.