Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Znaczenie sodu w okresach suszy

Data2019-06-09 Ilość wyświetleń1150 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Burak cukrowy należy do grupy roślin uprawnych pobierających znaczne ilości sodu, jednakże bez obecności tego pierwiastka może prawidłowo się rozwijać. Mimo to sód stanowi pierwiastek korzystnie wpływający na plonowanie i jakość buraka cukrowego, przy czym zwyżkę plonu korzeni obserwuje się szczególnie w warunkach zrównoważonego nawożenia potasem i przy deficycie wody.
 
Sód zwiększa tolerancję roślin na suszę poprzez regulację potencjału osmotycznego i turgoru komórek. W okresach deficytu wody u roślin dobrze odżywionych potasem w obecności sodu dochodzi do zwiększenia sprawności aparatów szparkowych. 
 
Sód przyspiesza zamykanie aparatów szparkowych, przez co później tracą turgor. Jednocześnie wpływa na opóźnianie ich otwierania, co zabezpiecza rośliny przed nadmiernymi stratami wody. Stąd też rośliny dobrze odżywione sodem znacznie lepiej gospodarują zasobami dostępnej wody.

Z gospodarką wodną roślin powiązana jest ściśle stymulacja wzrostu elongacyjnego komórek blaszki liściowej buraka cukrowego w sytuacji częściowego zastąpienia potasu przez sód. Dodatkowo pierwiastek ten poprzez korzystny wpływ na szybkość wzrostu powierzchni liści oraz koncentrację chlorofilu pośrednio zwiększa efektywność procesu fotosyntezy. Ocenia się, że odpowiednia zawartość sodu w buraku cukrowym wpływa korzystnie na jego parametry technologiczne. Sód warunkuje zwiększenie ilości cukru w korzeniach buraka cukrowego. Dodatkowo zmniejsza zawartość szkodliwego azotu α-aminowego, który utrudnia krystalizację cukru i ułatwia jego przechodzenie do melasy. W przypadku roślin o optymalnej koncentracji sodu stwierdza się szybszy transport cukrów z liści do korzeni rośliny, niż u roślin nawożonych jedynie potasem.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4527/oilseed-rape-5191963-1280_nmedium.jpg

Globalna produkcja rzepaku wyniesie 70,8 mln ton

Globalna produkcja rzepaku w sezonie 2020/2021 pozostaje na niezmienionym poziomie 70,8 miliona ton, ponieważ niższe zbiory w Europie są w pełni zrównoważone przez wyższe zbiory w Australii.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Korytnica
wtorek, 14 Lipiec 2020
15°C
9°C
min
21°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.