Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Znaczenie sodu w okresach suszy

Data2019-06-09 Ilość wyświetleń1936 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Burak cukrowy należy do grupy roślin uprawnych pobierających znaczne ilości sodu, jednakże bez obecności tego pierwiastka może prawidłowo się rozwijać. Mimo to sód stanowi pierwiastek korzystnie wpływający na plonowanie i jakość buraka cukrowego, przy czym zwyżkę plonu korzeni obserwuje się szczególnie w warunkach zrównoważonego nawożenia potasem i przy deficycie wody.
 
Sód zwiększa tolerancję roślin na suszę poprzez regulację potencjału osmotycznego i turgoru komórek. W okresach deficytu wody u roślin dobrze odżywionych potasem w obecności sodu dochodzi do zwiększenia sprawności aparatów szparkowych. 
 
Sód przyspiesza zamykanie aparatów szparkowych, przez co później tracą turgor. Jednocześnie wpływa na opóźnianie ich otwierania, co zabezpiecza rośliny przed nadmiernymi stratami wody. Stąd też rośliny dobrze odżywione sodem znacznie lepiej gospodarują zasobami dostępnej wody.

Z gospodarką wodną roślin powiązana jest ściśle stymulacja wzrostu elongacyjnego komórek blaszki liściowej buraka cukrowego w sytuacji częściowego zastąpienia potasu przez sód. Dodatkowo pierwiastek ten poprzez korzystny wpływ na szybkość wzrostu powierzchni liści oraz koncentrację chlorofilu pośrednio zwiększa efektywność procesu fotosyntezy. Ocenia się, że odpowiednia zawartość sodu w buraku cukrowym wpływa korzystnie na jego parametry technologiczne. Sód warunkuje zwiększenie ilości cukru w korzeniach buraka cukrowego. Dodatkowo zmniejsza zawartość szkodliwego azotu α-aminowego, który utrudnia krystalizację cukru i ułatwia jego przechodzenie do melasy. W przypadku roślin o optymalnej koncentracji sodu stwierdza się szybszy transport cukrów z liści do korzeni rośliny, niż u roślin nawożonych jedynie potasem.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5188/apple-2189342-1280_nmedium.jpg

Dobre przezimowanie krzewów, sadów i plantacji owocowych

Według GUS, w sezonie 2020/2021 rośliny sadownicze przezimowały dość dobrze. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niskimi temperaturami mają głównie charakter lokalny.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Widawa
piątek, 14 Maj 2021
12°C
9°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.