Content
Breadcrumbs
Strona główna > Wiedza > Porady Ekspertów >Nawozy
Porady ekspertów
najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego


do ulubionych
z ulubionych
Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.
do ulubionych
z ulubionych
Jak obliczyć dawkę azotu?
dr hab. Małgorzata HaliniarzWarunkiem efektywnego wykorzystania azotu przez rośliny uprawne jest właściwe jego dawkowanie.
do ulubionych
z ulubionych
Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.


do ulubionych
z ulubionych
Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).


do ulubionych
z ulubionych
Co się dzieje z azotem nawozowym w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot obecny w glebie, pochodzący między innymi z nawozów, pełni kluczową rolę produkcyjną w rolnictwie.


do ulubionych
z ulubionych
Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!
doradca nawozy.euRzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!


do ulubionych
z ulubionych
Zużycie nawozów wapniowych w roku gospodarczym 2018/19
dr hab. Monika TabakChoć w trakcie ostatnich latach widoczna jest pewna poprawa, średnie dawki wapna są zbyt małe w stosunku do potrzeb wynikających ze stopnia zakwaszenia gleb kraju.


do ulubionych
z ulubionych
Zużycie nawozów wapniowych w Polsce
dr hab. Monika TabakPonad 60% gleb ornych w Polsce cechuje się kwaśnym lub bardzo kwaśnym odczynem.


do ulubionych
z ulubionych
Testy glebowe podstawą nawożenia
dr hab. Monika SkowrońskaTesty glebowe pozwalają ocenić zdolność gleby do dostarczania roślinom składników pokarmowych, co stanowi podstawę do obliczenia ich dawki w nawozie.


do ulubionych
z ulubionych
Jesienne nawożenie roślin
dr hab. Marzena S. BrodowskaZasadniczym celem jesiennego nawożenia jest wzmocnienie roślin w celu ich przygotowania do okresu zimowego oraz zapewnienie dobrego startu na wiosnę.


do ulubionych
z ulubionych
Porównanie właściwości podstawowych nawozów naturalnych i organicznych
dr hab. Monika TabakNawozy naturalne i organiczne stosowane są jako źródło niezbędnych dla roślin składników pokarmowych: makroelementów (m.in. azotu, fosforu, potasu, siarki, wapnia) i mikroelementów (m.in. cynku, miedzi, żelaza).


do ulubionych
z ulubionych
Nie zapominaj o krzemie
dr hab. Marzena S. BrodowskaDo niedawna nie obserwowano niedoboru krzemu w glebach i nie uznawano go za pierwiastek potrzebny do wzrostu roślin.


do ulubionych
z ulubionych
Straty składników z nawozów
dr hab. Monika SkowrońskaNiewłaściwe gospodarowanie składnikami pokarmowymi prowadzi do ich strat, zanieczyszczenia środowiska, pogorszenia jakości i wielkości plonów oraz zwiększenia kosztów ponoszonych na zakup środków produkcji i opłat za naruszenie obowiązujących przepisów w tym zakresie.


do ulubionych
z ulubionych
Unia Europejska – nowe rozporządzenie dotyczące nawozów
dr hab. Monika TabakW czerwcu 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące nawozów.


do ulubionych
z ulubionych
Wykorzystanie fosforu z nawozów mineralnych
dr hab. Monika SkowrońskaRozpuszczalność i stężenie w fazie ciekłej gleby bioprzyswajalnych fosforanów, których głównym źródłem są zasoby glebowe i nawozy, zależą od procesów adsorpcji-desorpcji oraz rozpuszczania-strącania i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu optymalnego zaopatrzenia roślin w fosfor.


do ulubionych
z ulubionych
Znaczenie boru w uprawie roślin
dr hab. Marzena S. BrodowskaOkoło 80% gleb w Polsce charakteryzuje się niską zawartością boru.


do ulubionych
z ulubionych
Ile substancji organicznej jest w kompoście?
dr hab. Monika TabakKompost, który w rozumieniu ustawy o nawozach i nawożeniu jest nawozem organicznym, powinien zawierać przynajmniej 30% substancji organicznej w przeliczeniu na suchą masę.


do ulubionych
z ulubionych
Susza w pełni. Jakie nawozy stosować?
dr hab. Marzena S. BrodowskaW warunkach Polski jednym z najważniejszych czynników naturalnych wpływających na efektywność wykorzystania składników nawozowych jest dostępność wody dla roślin, na którą w dużym stopniu wpływa ilość i rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym.


do ulubionych
z ulubionych
Wiosenne nawożenie magnezem – dlaczego warto?
dr hab. Marzena S. BrodowskaMagnez stanowi makroelement niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, wpływający na ilość i jakość uzyskiwanych plonów.


do ulubionych
z ulubionych
Siarka – działanie różnych form chemicznych, możliwości stosowania nawozów płynnych i stałych
dr hab. Monika TabakSiarka w glebie występuje w formie organicznej i mineralnej. Suma tych dwóch form daje tzw. siarkę całkowitą lub siarkę ogółem.


do ulubionych
z ulubionych
Efektywne wykorzystanie azotu zależy od odczynu gleby
dr Piotr OchalAzot stosowany w postaci nawozów mineralnych i organicznych jest bardzo ważnym składnikiem plonotwórczym.


do ulubionych
z ulubionych
Nawożenie siarką a jakość ziarna pszenicy
dr hab. Marzena S. BrodowskaZboża należą do roślin o stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na siarkę.


do ulubionych
z ulubionych
Stosowanie nawozów zawierających azot w pobliżu wód powierzchniowych
dr Piotr OchalNadmiar związków biogenicznych azotu i fosforu może przyczyniać się do eutrofizacji wód, dlatego stosowanie nawozów w ich pobliżu powinno być wykonane z należytą starannością.


do ulubionych
z ulubionych
Regeneracja roślin na wiosnę. Nadszedł czas na uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych w oziminach
dr hab. Marzena S. BrodowskaPierwsze oznaki wiosny już za nami. Warto przygotować się do wiosennego nawożenia ozimin, które są osłabione i potrzebują szybkiej regeneracji po zimie.


do ulubionych
z ulubionych
Terminy stosowania nawozów zawierających azot na gruntach rolnych
dr Piotr OchalProgram azotanowy, który obowiązuje aktualnie na terenie całego kraju definiuje okresy kiedy wolno stosować nawozy zawierające azot.


do ulubionych
z ulubionych
Nie tylko azot. Wiosenne dokarmianie zbóż mikroelementami
dr hab. Marzena S. BrodowskaCelem nawożenia roślin jest ich odżywienie w stopniu zapewniającym uzyskanie zadowalającego plonu o wysokiej jakości.


do ulubionych
z ulubionych
Jak nawozić rośliny strączkowe?
dr Piotr OchalRośliny strączkowe stanowią grupę użytkową z rodziny bobowatych (wcześniej motylkowatych) charakteryzującą się dużymi nasionami.


do ulubionych
z ulubionych
Dostarcz zbożom ozimym oraz jarym pewną dawkę azotu i siarki!
doradca nawozy.euNiebawem rolnicy wjadą w pole z azotem. Na pierwszy ogień pójdą zboża ozime, następnie będą przygotowywane stanowiska pod zboża jare. Sprawdź już dziś, jaka powinna być pierwsza dawka azotu na zboża oraz jaki nawóz zapewni im dobry start!


do ulubionych
z ulubionych
Aplikacja SatAgro – satelitarny monitoring pól uprawnych i wsparcie rolnictwa precyzyjnego
doradca nawozy.euAplikacja SatAgro umożliwia wykorzystanie automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych w monitoringu pól uprawnych.


do ulubionych
z ulubionych
Wczesnowiosenne nawożenie siarką – dlaczego warto?
dr hab. Marzena S. BrodowskaSiarka znana była już w czasach prehistorycznych, kiedy wykorzystywano zawierający ją barwnik – cynober. Była używana w celach dezynfekcyjnych, co uwieczniono w „Odysei” Homera. Pojawia się też w chińskiej recepturze prochu.


do ulubionych
z ulubionych
Azot właściwie dobrany. Zwróć uwagę na formę azotu zawartą w nawozie
dr inż. Agnieszka KrawczykChoć za oknami zima, warto już teraz zastanowić się, jak nawozić rośliny w trakcie tegorocznej wiosny.


do ulubionych
z ulubionych
Siarka potrzebna już we wczesno-wiosennym nawożeniu
dr inż. Agnieszka KrawczykSiarka to podstawowy makroskładnik, który bierze udział w najważniejszych procesach życiowych rośliny, przez co decyduje o wielkości i jakości plonu.


do ulubionych
z ulubionych
Co rolnik o borze wiedzieć powinien?
dr inż. Agnieszka KrawczykBor to pierwiastek, którego brakuje w naszych glebach. Potrzeba nawożenia jest zatem koniecznością, jeśli chcemy zwiększyć odporność roślin na niekorzystne warunki środowiska oraz uzyskać wysokie plony o dobrej jakości.


do ulubionych
z ulubionych
Kupujemy nawóz - na co zwrócić szczególną uwagę?
dr inż. Agnieszka KrawczykChoć mamy praktycznie koniec listopada, warto zastanowić się nad przyszłoroczną strategią nawożenia azotem. Planowanie, to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na opłacalność uprawy, ponieważ tylko odpowiednio przemyślana strategia nawożenia, pozwala na uniknięcie kosztownych błędów.


do ulubionych
z ulubionych
Program azotanowy – kogo dotyczy?
dr inż. Agnieszka KrawczykOd dnia 27 lipca br. obowiązują nowe zasady stosowania nawozów zawierających azot.


do ulubionych
z ulubionych
Jak policzyć wartość nawozową liści buraczanych?
dr inż. Agnieszka KrawczykJesteśmy w trakcie kampanii buraczanej. Obok plonu buraków i cukru warto zastanowić się nad wartością nawozową liści buraczanych.


do ulubionych
z ulubionych
Kukurydza - o czym pamiętać przy nawożeniu
doradca nawozy.euKukurydza bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych. Często jest to niewystarczające i konieczne jest uzupełnienie podstawowych pierwiastków poprzez dostarczenie ich w postaci nawozów mineralnych.


do ulubionych
z ulubionych
Dobrze dobierz dawki
doradca nawozy.euAzot jest najważniejszym składnikiem pokarmowym, od którego zależy nie tylko wielkość plonu, ale także jego jakość.


do ulubionych
z ulubionych
Dyrektywa Azotanowa – inne spojrzenie
doradca nawozy.euW dniu 15 lutego 2018 roku ogłoszona została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (przegłosowana 20 grudnia 2017) przyznająca na kolejne 4 lata odstępstwo Irlandii zgodnie z dyrektywą Rady 91/676/EWG dotyczącą ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.


do ulubionych
z ulubionych
Siarka w rzepaku – uzupełnij ten ważny składnik na starcie!
doradca nawozy.euSiarka w rzepaku odpowiada za gospodarkę azotową, dlatego jej niedobór lub zbyt późna aplikacja prowadzi do słabszego wykorzystania tego pierwiastka. Sprawdź, jak uzupełnić niedobór tego ważnego składnika na wiosnę!


do ulubionych
z ulubionych
Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!
doradca nawozy.euNawożenie siarką jest często pomijane w przypadku zbóż, gdyż mają one jedne z najmniejszych wymagań w stosunku do tego pierwiastka


do ulubionych
z ulubionych
Siarka – ważny składnik plonotwórczy
doradca nawozy.euZbilansowane nawożenie warunkujące uzyskanie wysokich i wartościowych plonów roślin uprawnych, wymaga uwzględnienia obok NPK, także siarki.


do ulubionych
z ulubionych
Rośliny potrzebują magnez i siarkę
dr inż. Agnieszka KrawczykObfite opady deszczu jakie miały miejsce podczas tegorocznej jesieni mogły przyczynić się do większego wymycia składników pokarmowych.


do ulubionych
z ulubionych
W jakiej formie rośliny pobierają N, P i K?
dr hab. Monika SkowrońskaPodstawowymi formami azotu pobieranymi przez rośliny są jony amonowe (NH4+) i azotanowe(V) (NO3-).


do ulubionych
z ulubionych
Potas - warto uzupełnić
dr inż. Agnieszka KrawczykPotas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, który kontroluje gospodarkę wodną oraz decyduje o efektywności nawożenia azotem (wspólnie z magnezem, siarką, fosforem oraz mikroskładnikami).


do ulubionych
z ulubionych
Zasady stosowania nawozów
dr hab. Monika SkowrońskaNawożenie stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na plony roślin, żyzność gleb oraz jakość środowiska naturalnego. Zasady stosowania nawozów są zawarte w aktach prawnych i w kodeksie dobrej praktyki rolniczej.


do ulubionych
z ulubionych
Co wpływa na efektywność wykorzystania składników pokarmowych?
dr inż. Agnieszka KrawczykRacjonalne wykorzystanie składników pokarmowych wprowadzanych w nawozach mineralnych to warunek konieczny, jeśli chcemy prowadzić gospodarstwo i nie narażać się na niepotrzebne koszty.


do ulubionych
z ulubionych
Wapno defekacyjne nie tylko odkwasza gleby
dr hab. Monika SkowrońskaWapno defekacyjne powstaje w trakcie ekstrakcji cukru, podczas której mleko wapienne wiąże związki niecukrowe występujące w soku z buraków cukrowych.


do ulubionych
z ulubionych
Sposób na zwiększenie próchnicy w glebie
dr inż. Agnieszka KrawczykJedną z metod, obok odpowiedniego płodozmianu, siewu poplonów i stosowania zabiegów agrotechnicznych jest wprowadzanie do gleby nawozów naturalnych.


do ulubionych
z ulubionych
Jak można ocenić stan odżywienia roślin uprawnych?
dr hab. Monika SkowrońskaOptymalne zaopatrzenie roślin w makro- i mikroelementy jest kluczowym warunkiem otrzymania wysokiego plonu o właściwych parametrach jakościowych.
Kategorie
- Wszystkie
- Z kraju
- Informacje
- Ze świata
- Nawożenie
- Zboża
- Rośliny oleiste
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny
- Nawozy
- Pasze
- UE
- MRiRW
- Dotacje i dopłaty
- Gleba
Wyszukiwarka porad
Najchętniej czytane
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady? Chcesz poznać opinię specjalisty?

Tomasz Gajdowicz
Zapytaj eksperta
NEWSY
Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania




