Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Z kraju

Azot amidowy – jak działa w roślinach?

Data2017-01-23 Ilość wyświetleń2792 wyświetleń

Nawóz oparty na moczniku nie stymuluje dodatkowego krzewienia, z tego względu we wczesnowiosennej dawce powinien być stosowany na dobrze rozkrzewione plantacje.
Nawóz oparty na moczniku nie stymuluje dodatkowego krzewienia, z tego względu we wczesnowiosennej dawce powinien być stosowany na dobrze rozkrzewione plantacje.

Nawozy azotowe zawierają w swoim składzie, głównie trzy formy azotu: azotanową, amonową i amidową. O tym, który azot wybrać do zastosowania w pierwszej wczesnowiosennej dawce, decyduje faza rozwojowa rośliny, warunki pogodowe oraz kondycja roślin…

Forma amidowa CO(NH2)2 zawarta jest m.in. w moczniku (Mocznik.pl, PULREA®, PULGRAN®), a także jest to jedna z form zawartych w RSM®.

Wolno działa w roślinach…

Forma ta ma mały wpływ na hormony roślinne (cytokininy) i nie wpływa bezpośrednio na stymulowanie roślin do rozwoju. Aby mogła być pobierana przez system korzeniowy roślin, musi przejść hydrolizę do formy amonowej i nitryfikację do azotanowej (saletrzanej). Wymaga to czasu… 


Tempo przekształcania mocznika w formę amonową, uzależnione jest od temperatury gleby i jej wilgotności.
Mocznik aby mógł być dostępny dla roślin musi rozpuścić się w wodzie. Następnie w glebie musi znajdować się enzym – ureaza, której aktywność uzależniona jest od temperatury gleby. Ureaza odpowiada za przekształcenie mocznika w węglan amonu, po którego rozpadzie rośliny mogą pobierać jon amonowy. Proces ten trwa średnio od jednego tygodnia do jednego dnia. Dla przykładu w temperaturze gleby 2°C, po 4 dniach mocznik jest przekształcony do amoniaku, natomiast przy temperaturze 10°C proces ten zachodzi już po 2 dniach. Dalszy wzrost temperatury przyspiesza proces hydrolizy, w 20°C – już tylko 1 dzień. Tak więc stosując mocznik w wyższych temperaturach, pod warunkiem dostępności wody w glebie, jon amonowy jest dostępny dla roślin szybko.

Mocznik – nawóz uniwersalny!

Niemniej, aby efektywnie nawozić rośliny, należy znać właściwości nawozu. Mocznik, może być stosowany wiosną, ponieważ nie powoduje rozhartowania roślin. Niemniej decydując się na wykorzystanie formy amidowej we wczesnowiosennym nawożeniu należy pamiętać, że:

  • w niskich temperaturach gleby forma ta działa wolno (musi więc być zastosowana odpowiednio wcześniej, luty),
  • nie stymuluje dodatkowego krzewienia, z tego więc względu powinna być stosowana na dobrze rozkrzewione plantacje.

Ponadto zastosowanie mocznika:

  • na stanowiskach o pH powyżej 6,5 (odczyn obojętny lub zasadowy), a także na glebach świeżo zwapnowanych może powodować duże straty azotu do atmosfery,
  • gdy jest sucho, zwłaszcza w warunkach wyższych temperatur jest nieefektywne, ponieważ zachodzą znaczne straty azotu do atmosfery, można zmniejszyć te straty mieszając nawóz z glebą (jeśli istnieje taka możliwość),
  • wg Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej, pogłównie w okresie wczesnej wiosny, jest efektywne, gdy gleba jest wilgotna, a średnie temperatury dzienne nie przekraczają 10º C.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Producenci olejów zrzeszeni w PSPO przerobili o 20% więcej rzepaku

Jak poinformowało Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju od stycznia do czerwca 2014 r., firmy olejarskie zrzeszone w stowarzyszeniu przerobiły o 21% więcej rzepaku niż w analogicznym okresie w 2013 r.

Nawozy

Import zbóż na poziomie ubiegłorocznym

Początek sezonu 2016/2017 charakteryzuje się nieznacznym spadkiem importu zbóż do Unii Europejskiej. W relacji do ubiegłego roku wyraźnie zwiększył się przywóz jęczmienia, z kolei import pozostałych gatunków uległ nieznacznemu spadkowi.

Nawozy

Tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych

Dnia 18 lutego 2016 r. w życie wejdzie Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych.

Nawozy

IUNG: W skali kraju odnotowuje się duże zróżnicowanie zasobów wodnych

Ważny czynnik, który determinuje wysokość plonów roślin uprawnych w danym roku stanowią warunki wilgotnościowe w okresie zimy poprzedzającej zbiory. Ocenę tych warunków przeprowadza się na bazie Klimatycznego Bilansu Wodnego, który wskazuje stan aktualnych zasobów wodnych.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Ulhówek
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
5°C
min
15°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® 4-12-20
NPK 4-12-20