Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Zboża

Azot i siarka – konieczne już we wczesnowiosennym nawożeniu

Data2015-02-02 Ilość wyświetleń3200 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Siarka wpływa zarówno na przyrost plonowania, jak również na poprawę jakości uzyskiwanych płodów rolnych (fot. Agnieszka Krawczyk).
Siarka wpływa zarówno na przyrost plonowania, jak również na poprawę jakości uzyskiwanych płodów rolnych (fot. Agnieszka Krawczyk).

Wysoka efektywność plonotwórczego działania azotu dostarczanego roślinom wczesną wiosną w nawozach mineralnych, wpływa znacząco na opłacalność produkcji. Przy czym, aby składnik ten mógł być w odpowiednim stopniu wykorzystany, roślinom koniecznie należy dostarczyć siarkę.

Azot – I dawka tuż przed ruszeniem wegetacji roślin

Wczesnowiosenne nawożenie najlepiej wykonać na zamarzniętą glebę, np. po przymrozku - wczesnym rankiem, gdy mamy możliwość wjechania w pole.

Wysokość dawki uzależniona jest od stanu plantacji

Na przedwiośniu należy policzyć ilość żywych roślin na m2 i dostosować do niej wysokość pierwszej dawki azotu. Nie należy, ilości potrzebnego roślinom pierwiastka ustalać „z góry”, ponieważ zastosowana dawka powinna uwzględniać: zarówno zapotrzebowanie rośliny na azot, jak również jego pokrycie z rezerw glebowych. Zbyt wysokie nawożenie nie jest pożądane.

Ze względów ekonomicznych, jak również ekologicznych wiosenną dawkę azotu potrzebną roślinom powinno określać się na podstawie znajomości zawartości azotu mineralnego (test Nmin), którego oznaczenia prowadzone są przez Stacje Chemiczno-Rolnicze. Ilość Nmin w glebach jest silnie zróżnicowana, waha się od 40-100 kg N/ha na stanowiskach żyznych, niekiedy po dobrych przedplonach może być jeszcze wyższa, do 10-50 kg N/ha na stanowiskach słabszych. Duży wpływ na zawartość azotu w glebie ma również ilość opadów w okresie jesienno-zimowym.

Ile azotu potrzebują rośliny wiosną?

Wiosenną dawkę azotu można wyliczyć mnożąc pobranie jednostkowe azotu przez zakładany plon. Następnie od tak wyliczonych potrzeb pokarmowych należy odjąć zawartość azotu mineralnego w glebie - Nmin.

Pszenica ozima - w przeciętnych warunkach I dawka N (ruszanie wiosennej wegetacji) wynosi 50 kg/ha. Łany bardzo gęste, nawozimy oszczędnie, stosując ok. 30 kg N/ha. Natomiast na plantacje rzadkie i osłabione możemy zastosować 70 kg N/ha, a niekiedy nawet więcej. Pszenice późno wysiane możemy wczesną wiosną nawozić dwa razy: dawka zasilająca ok. 30 kg N/ha i po kilku – kilkunastu dniach w zależności od warunków atmosferycznych, kolejna aplikacja nawozu.

Rzepak - plantacje słabe, nawozimy stosując 60 - 75% całkowitej planowanej dawki azotu. Na plantacjach zdrowych, dobrze zimujących, optymalnie rozwiniętych przed zimą, warto stosować około 50 % planowanej dawki azotu. Na plantacjach bujnie wyrośniętych, ale dobrze zimujących, należy ograniczyć dawkę do 25-30% całkowitej dawki azotu. 

Siarka – konieczna w każdej uprawie

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5147/poppy-5363867-1280_nmedium.jpg

Zwyżki cen zbóż w skupie krajowym

W dniach od 5 do 11 kwietnia br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie pszenica konsumpcyjna straciła na wartości.

Zboża
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Bydgoszcz
niedziela, 20 Czerwiec 2021
24°C
19°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.