Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny

Czas na drugą dawkę azotu w oziminach

Data2014-04-14 Ilość wyświetleń2600 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Podczas strzelania w źdźbło nie można zaniedbać nawożenia azotem intensywnie prowadzonych odmian mieszańcowych żyta (Fot. Artyszak).
Podczas strzelania w źdźbło nie można zaniedbać nawożenia azotem intensywnie prowadzonych odmian mieszańcowych żyta (Fot. Artyszak).

Druga dawka azotu w uprawie zbóż ozimych powinna być zastosowana w fazie strzelania w źdźbło. Jej głównym celem jest zapobieżenie nadmiernej redukcji zawiązków kłosów. Ma także pomóc wykształceniu dużego aparatu fotosyntetycznego, który będzie skutecznie prowadził proces fotosyntezy.


Dawka azotu wynosi najczęściej od 40 do 60 kg N/ha. Jej wysokość oraz termin stosowania zależy od stanu plantacji. Przy dobrze rozkrzewionych, intensywnie zielonych roślinach azot rozsiewa się w mniejszych dawkach i nieco później, bo w fazie drugiego-trzeciego kolanka (BBCH 32-33), a przy słabo rozkrzewionych i bladych w większych dawkach i w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31), a nawet pod koniec krzewienia (BBCH 29).     


Podczas strzelania w źdźbło można stosować wszystkie dostępne nawozy azotowe, w tym przede wszystkim zawierające azot w formie azotanowej i amonowej (np. w nawozie Zaksan™ - Kędzierzyńska Saletra Amonowa). Można także wykorzystać azot w formie amidowej zawartej w moczniku (np. w nawozie PULREA®), chyba że pH gleby jest bardzo niskie. Taka sytuacja występuje w przypadku żyta, które u nas uprawiane jest przede wszystkim na glebach zakwaszonych.      

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5449/money-1386316-1280_nmedium.jpg

Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne rolników w IV kwartale 2021 r.

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w IV kwartale bieżącego roku obowiązująca miesięczna składka za rolnika, małżonka oraz domownika pozostanie niezmienna, a więc dalej będzie wynosić 42,00 zł na osobę.

Z kraju
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Krasnopol
piątek, 22 Październik 2021
7°C
5°C
min
10°C
max
0