Content

Porady ekspertów

Nawozy, Zboża, Z kraju

Czas przygotować się do jesiennego sezonu nawozowego.

Data2014-05-29 Ilość wyświetleń1656 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

fot. Bogballe
fot. Bogballe

Wysoką efektywność nawożenia osiąga się działając systemowo. Wielką sztuką jest stosować optymalny, ale oszczędny poziom nawożenia według zasady: „tak dużo jak to konieczne, tak mało jak to możliwe”. Aby spełnić tak przyjazną dla środowiska i przede wszystkim dla własnej kieszeni zasadę, należy poznać potrzeby pokarmowe i specyfikę rozwoju rośliny, określić precyzyjnie dawki składników pokarmowych, a także trafnie wybrać nawóz oraz zastosować go w odpowiednim terminie. A nie jest to wcale takie trudne.


W ostatnich latach, po trudnym okresie 2008-2010, dynamicznie wzrasta nawożenie mineralne, osiągając w 2012/13 roku gospodarczym  139 kg NPK/ha. Po raz pierwszy średni krajowy plon pszenicy przekroczył 44 dt z ha. Takie wyniki produkcyjne wskazują na coraz lepszy poziom gospodarowania. Wielką sztuką jest stosować optymalny, ale oszczędny poziom nawożenia według zasady: „tak dużo jak to konieczne, tak mało jak to możliwe”.


Jak uzyskać wysoką efektywność nawożenia? Działajmy systemowo.


Po pierwsze poznaj potrzeby pokarmowe i specyfikę rozwoju rośliny


Im wydajniejsze odmiany roślin uprawiamy, tym bardziej precyzyjne nawożenie decyduje o wykorzystaniu ich potencjału plonowania. Każdy rolnik wie, że nie pomogą wydajne odmiany, gdy rośliny są głodne.  Konieczne jest mobilizowanieroślin do szybszego wzrostu od początku ich życia, bo to co rośliny pobiorą we wczesnych fazach rozwoju, kiedy jest dostatek wilgoci, a one „programują” plon, decyduje o wielkości i jakości plonu. Zawsze braki składników pokarmowych we wczesnych fazach zniweczą trud uprawy. Dobrze „wyprowadzona” od początku uprawy roślina lepiej znosi niekorzystne warunki pogodowe w późniejszych okresach.


Po drugie precyzyjnie określ dawkę


O poziomie nawożenia decyduje wiele czynników ekonomicznych (np.relacje cen) i przyrodniczych (np. wymagania nazwowe). By precyzyjnie ustalić te wymagania dla każdej rośliny na każdym polu, konieczne jest co 4-5 lat wykonać analizę zasobności gleby. Najlepszym okresem pobierania prób jest lato, zaraz po zbiorze roślin. Największym wysiłkiem i problemem analizy gleb jest staranne pobranie reprezentatywnej próbki i dostarczenie jej do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, bo opłata za samą analizę jest dość symboliczna.


Wyniki analizy mogą zaskoczyć

Ze względu na największe działanie plonotwórcze azotu, nie ogranicza się jego stosowania. Obecnie stosuje się ponad 83 kg N/ha, a stosunek N:P:K wynosi 1:0,32:0,35, czyli na każdy 1 kg N stosuje się tylko 0,32 kg fosforu i 0,35 kg potasu. To w wielu przypadkach zbyt mało. Fosfor i potas są mniej efektywne, szczególnie w krótkotrwałym ujęciu, stąd rolnicy w pierwszej kolejności ograniczają nawożenie fosforem i potasem. Niedobory tych pierwiastków w glebach wielu rejonów są już bardzo duże. Najgorzej przedstawia się deficyt potasu.


Po trzecie bardzo ważny jest termin stosowania


Powszechnie wiadomo, że fosfor i potas zawsze najlepiej stosować pod pług, by równomiernie rozmieścić je w warstwie ornej na głębokość co najmniej 10 cm, bo wtedy mogą być pobierane także po wiosennym przesuszeniu się gleby. Taki termin stosowania umożliwia prawidłowe przygotowanie gleby, zabezpieczające roślinom optymalnie wilgotne i zagęszczone podłoże. Takie  przedsiewne nawożenie oraz terminowy i niezbyt gęsty siew ziarna to najskuteczniejszy sposób budowania potencjału i struktury plonu, a także podstawa wysokiej efektywności nawożenia, nawet przy nie najlepszych relacjach cen nawozów do cen zbóż.


Nie zapomnij, aby trafnie wybrać nawóz


Nawozić efektywnie to znaczy umiarkowanie, ale najlepiej dobraną formą nawozu. Nawozy z „POLIC” zawierają najlepiej przyswajalny fosfor, bo w 100% rozpuszczalny w wodzie i obojętnym cytrynianie amonu. Łatwo dostępny fosfor i potas, to także lepsza odporność ozimin na długie zimowe miesiące.


Na stanowiskach, gdzie nie przyorano słomy oraz na glebach o niższej zasobności w potas, lepiej bilansują potrzeby większości roślin nawozy o szerszym stosunku P:K: a jest to: POLIFOSKA® 5 i POLIFOSKA® PLUS oraz POLIFOSKA® PLUS z borem (P:K-1:2, czyli na 1 kg fosforu przypadają 2 kg potasu), POLIFOSKA® 4 (P:K-1:2,7) lub pod rzepak POLIFOSKA® PETROPLON (P:K-1:3).


Na glebach zasobniejszych w potas i gdy przyorano słomę zbóż, zaleca się stosować nawóz o węższym stosunku fosforu do potasu (P:K), czyli od 1:1 do 1:1,5, to znaczy przemiennie w latach należy stosować nawóz o stosunku P:K-1:1 (POLIFOSKA® 8) z nawozami o stosunku P:K-1:1,5 (POLIFOSKA® 6 lub POLIFOSKA® M).

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A. ma w swojej ofercie szeroką gamę nawozów wieloskładnikowych, tzw. kompleksowych - POLIFOSKA®, by rolnik mógł wybrać odpowiedni skład w zależności od zasobności gleby i uprawianej rośliny. Zaletą POLIFOSEK® jest bardzo wysoka zawartość przyswajalnych form składników pokarmowych oraz atrakcyjna cena za te składniki, ponieważ każda tona charakteryzuje się ich większą koncentracją. Z tego względu ich stosowanie to zawsze trafny wybór. Wybór, który decyduje o sukcesie uprawy.


dr Adam Grześkowiak

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5488/garlic-1374329-1280_nmedium.jpg

Niedobór czosnku na Ukrainie

Na Ukrainie nie ma dużych producentów czosnku i magazynów, w których te produkty mogłyby być przechowywane przez całą zimę. Dlatego od stycznia do czerwca sklepy ukraińskie sprzedają wyłącznie czosnek importowany.

Warzywa
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Kętrzyn
sobota, 4 Grudzień 2021
-1°C
-2°C
min
0°C
max
0