Content
Porady ekspertów
Nawozy, Rośliny, Z kraju
Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?


do ulubionych
z ulubionych

Działanie większości nawozów naturalnych i organicznych polega z jednej strony na ich korzystnym oddziaływaniu na zawartość glebowej substancji organicznej (SOM), która poprawia właściwości gleb wpływające między innymi na wzrost i rozwój roślin (tab. 1), a z drugiej na dostarczaniu składników pokarmowych (tab. 3).
Im większy jest niedobór głównych czynników wzrostu roślin (w tym wody i składników mineralnych), tym silniej ujawnia się pozytywny wpływ SOM. Nawożenie organiczne pełni funkcję niwelującą niekorzystne oddziaływanie nie tylko niedoboru, ale i nadmiaru niektórych czynników wzrostu. Łagodzi ujemny wpływ niezrównoważonego nawożenia mineralnego oraz zakwaszenia. Przyczynia się także do zmniejszenia aktywności niektórych patogenów glebowych.
Należy przy tym zaznaczyć, że stosowanie nawozów naturalnych i organicznych spełnia funkcje nie tylko produkcyjne, ale i środowiskowe; może prowadzić do ograniczenia erozji, pustynnienia, zwiększenia bioróżnorodności, sekwestracji węgla, zmniejszenia zużycia nieodnawialnych surowców do produkcji nawozów mineralnych (np. fosforytów) oraz do degradacji/wiązania zanieczyszczeń. Efektem tego kompleksowego oddziaływania jest zwiększenie wielkości i jakości plonów oraz poprawa jakości środowiska.
Wpływ nawożenia organicznego na zawartość SOM
Systematyczna aplikacja nawozów naturalnych i organicznych pozwala na utrzymanie lub poprawę bilansu substancji organicznej w glebach. Należy przy tym pamiętać, że nagromadzenie próchnicy w wyniku stosowania tych materiałów nie jest duże, gdyż znaczna część (do 80%) wprowadzanej substancji organicznej ulega mineralizacji, a tylko 20-25% przekształca się w związki próchniczne. Ilość akumulowanej próchnicy zależy głównie od składu chemicznego nawozów naturalnych i organicznych (m.in. zawartości węgla, azotu, lignin, polifenoli, stosunku C:N), właściwości gleby, warunków klimatycznych oraz prowadzonego systemu gospodarowania.
Wykazano, że w zależności od warunków glebowych stosowanie obornika w dawkach 6 – 10 t/ha/rok zabezpiecza bezdeficytowy bilans substancji organicznej, a w dawce 13 t/ha/rok umożliwia poprawę zasobności gleb w próchnicę. Przyoranie na powierzchni 1 ha roślin strączkowych w plonie głównym równoważy, pod względem ilości wprowadzanej biomasy, 30 t obornika, a w międzyplonie ścierniskowym 15 t obornika. Stwierdzono także, że przyoranie 5 t słomy na powierzchni jednego hektara corocznie lub co drugi rok w połączeniu z nawożeniem mineralnym wpływa na zawartość węgla i azotu w glebie, podobnie jak obornik wnoszony w dawce 20 t/ha.
Tab. 1. Właściwości gleby warunkowane obecnością substancji organicznej
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Większy handel globalny pszenicą
Globalny handel jest nieznacznie większy i wynosi 193,1 mln ton, ponieważ większy prognozowany eksport do Unii Europejskiej, Kazachstanu, Indii i Brazylii z nawiązką zrównoważył niższe prognozowane dostawy z Argentyny.

min
max