Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Z kraju

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?

Data2016-08-19 Ilość wyświetleń3952 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Efektem kompleksowego oddziaływania nawożenia organicznego jest zwiększenie plonów oraz poprawa jakości środowiska.
Efektem kompleksowego oddziaływania nawożenia organicznego jest zwiększenie plonów oraz poprawa jakości środowiska.

Działanie większości nawozów naturalnych i organicznych polega z jednej strony na ich korzystnym oddziaływaniu na zawartość glebowej substancji organicznej (SOM), która poprawia właściwości gleb wpływające między innymi na wzrost i rozwój roślin (tab. 1), a z drugiej na dostarczaniu składników pokarmowych (tab. 3).

Im większy jest niedobór głównych czynników wzrostu roślin (w tym wody i składników mineralnych), tym silniej ujawnia się pozytywny wpływ SOM. Nawożenie organiczne pełni funkcję niwelującą niekorzystne oddziaływanie nie tylko niedoboru, ale i nadmiaru niektórych czynników wzrostu. Łagodzi ujemny wpływ niezrównoważonego nawożenia mineralnego oraz zakwaszenia. Przyczynia się także do zmniejszenia aktywności niektórych patogenów glebowych.

Należy przy tym zaznaczyć, że stosowanie nawozów naturalnych i organicznych spełnia funkcje nie tylko produkcyjne, ale i środowiskowe; może prowadzić do ograniczenia erozji, pustynnienia, zwiększenia bioróżnorodności, sekwestracji węgla, zmniejszenia zużycia nieodnawialnych surowców do produkcji nawozów mineralnych (np. fosforytów) oraz do degradacji/wiązania zanieczyszczeń. Efektem tego kompleksowego oddziaływania jest zwiększenie wielkości i jakości plonów oraz poprawa jakości środowiska.

Wpływ nawożenia organicznego na zawartość SOM

Systematyczna aplikacja nawozów naturalnych i organicznych pozwala na utrzymanie lub poprawę bilansu substancji organicznej w glebach. Należy przy tym pamiętać, że nagromadzenie próchnicy w wyniku stosowania tych materiałów nie jest duże, gdyż znaczna część (do 80%) wprowadzanej substancji organicznej ulega mineralizacji, a tylko 20-25% przekształca się w związki próchniczne. Ilość akumulowanej próchnicy zależy głównie od składu chemicznego nawozów naturalnych i organicznych (m.in. zawartości węgla, azotu, lignin, polifenoli, stosunku C:N), właściwości gleby, warunków klimatycznych oraz prowadzonego systemu gospodarowania.

Wykazano, że w zależności od warunków glebowych stosowanie obornika w dawkach 6 – 10 t/ha/rok zabezpiecza bezdeficytowy bilans substancji organicznej, a w dawce 13 t/ha/rok umożliwia poprawę zasobności gleb w próchnicę. Przyoranie na powierzchni 1 ha roślin strączkowych w plonie głównym równoważy, pod względem ilości wprowadzanej biomasy, 30 t obornika, a w międzyplonie ścierniskowym 15 t obornika. Stwierdzono także, że przyoranie 5 t słomy na powierzchni jednego hektara corocznie lub co drugi rok w połączeniu z nawożeniem mineralnym wpływa na zawartość węgla i azotu w glebie, podobnie jak obornik wnoszony w dawce 20 t/ha.

Tab. 1. Właściwości gleby warunkowane obecnością substancji organicznej

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w styczniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w styczniu 2020 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawozy

Minimalnie lepszy stosunek cen nawozów mineralnych do cen skupu pszenicy

W październiku minionego roku w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, stosunek cen nawozów mineralnych do cen skupu pszenicy uległy nieznacznej poprawie.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w lutym 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w lutym 2020 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4279/pears-1229961-1280_nmedium.jpg

Wysokie ceny włoskich gruszek Abate z powodu niedoborów na rynku

Zapasy gruszek we Włoszech są obecnie niższe o 57,6% w porównaniu do ubiegłego roku. Średnia produkcja we Włoszech w ciągu ostatnich 5 lat wynosi 700 tys. ton. Ponad 70% pochodzi z regionu Emilia-Romania, gdzie areał w 2019 r. wynosił 17,885 tys. hektarów.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Lubartów
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
8°C
2°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.