Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Z kraju

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?

Data2016-08-19 Ilość wyświetleń5354 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Efektem kompleksowego oddziaływania nawożenia organicznego jest zwiększenie plonów oraz poprawa jakości środowiska.
Efektem kompleksowego oddziaływania nawożenia organicznego jest zwiększenie plonów oraz poprawa jakości środowiska.

Działanie większości nawozów naturalnych i organicznych polega z jednej strony na ich korzystnym oddziaływaniu na zawartość glebowej substancji organicznej (SOM), która poprawia właściwości gleb wpływające między innymi na wzrost i rozwój roślin (tab. 1), a z drugiej na dostarczaniu składników pokarmowych (tab. 3).

Im większy jest niedobór głównych czynników wzrostu roślin (w tym wody i składników mineralnych), tym silniej ujawnia się pozytywny wpływ SOM. Nawożenie organiczne pełni funkcję niwelującą niekorzystne oddziaływanie nie tylko niedoboru, ale i nadmiaru niektórych czynników wzrostu. Łagodzi ujemny wpływ niezrównoważonego nawożenia mineralnego oraz zakwaszenia. Przyczynia się także do zmniejszenia aktywności niektórych patogenów glebowych.

Należy przy tym zaznaczyć, że stosowanie nawozów naturalnych i organicznych spełnia funkcje nie tylko produkcyjne, ale i środowiskowe; może prowadzić do ograniczenia erozji, pustynnienia, zwiększenia bioróżnorodności, sekwestracji węgla, zmniejszenia zużycia nieodnawialnych surowców do produkcji nawozów mineralnych (np. fosforytów) oraz do degradacji/wiązania zanieczyszczeń. Efektem tego kompleksowego oddziaływania jest zwiększenie wielkości i jakości plonów oraz poprawa jakości środowiska.

Wpływ nawożenia organicznego na zawartość SOM

Systematyczna aplikacja nawozów naturalnych i organicznych pozwala na utrzymanie lub poprawę bilansu substancji organicznej w glebach. Należy przy tym pamiętać, że nagromadzenie próchnicy w wyniku stosowania tych materiałów nie jest duże, gdyż znaczna część (do 80%) wprowadzanej substancji organicznej ulega mineralizacji, a tylko 20-25% przekształca się w związki próchniczne. Ilość akumulowanej próchnicy zależy głównie od składu chemicznego nawozów naturalnych i organicznych (m.in. zawartości węgla, azotu, lignin, polifenoli, stosunku C:N), właściwości gleby, warunków klimatycznych oraz prowadzonego systemu gospodarowania.

Wykazano, że w zależności od warunków glebowych stosowanie obornika w dawkach 6 – 10 t/ha/rok zabezpiecza bezdeficytowy bilans substancji organicznej, a w dawce 13 t/ha/rok umożliwia poprawę zasobności gleb w próchnicę. Przyoranie na powierzchni 1 ha roślin strączkowych w plonie głównym równoważy, pod względem ilości wprowadzanej biomasy, 30 t obornika, a w międzyplonie ścierniskowym 15 t obornika. Stwierdzono także, że przyoranie 5 t słomy na powierzchni jednego hektara corocznie lub co drugi rok w połączeniu z nawożeniem mineralnym wpływa na zawartość węgla i azotu w glebie, podobnie jak obornik wnoszony w dawce 20 t/ha.

Tab. 1. Właściwości gleby warunkowane obecnością substancji organicznej

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5023/wheat-5437647-1280_nmedium.jpg

Większy handel globalny pszenicą

Globalny handel jest nieznacznie większy i wynosi 193,1 mln ton, ponieważ większy prognozowany eksport do Unii Europejskiej, Kazachstanu, Indii i Brazylii z nawiązką zrównoważył niższe prognozowane dostawy z Argentyny.

Zboża
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Siennica Różana
piątek, 5 Marzec 2021
0°C
-2°C
min
2°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.