Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy

Dobrze dobierz dawki

Data2018-04-19 Ilość wyświetleń1826 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Azot jest najważniejszym składnikiem pokarmowym, od którego zależy nie tylko wielkość plonu, ale także jego jakość. Jednak dobranie drugiej i trzeciej dawki nie jest takie proste.

Dobierając odpowiednią formę nawozu warto mieć na uwadze aktualną fazę rozwoju roślin. Ponieważ mieliśmy do czynienia z ciężką jesienią i zimnym początkiem wiosny, kluczową sprawą staje się odpowiednie zasilenie upraw azotem. Siewy ozimin były trudne i nierzadko opóźnione, z powodu podmokłej, a nawet zalanej gleby. Rośliny wchodziły w stan zimowania zróżnicowane pod względem faz rozwojowych, często słabo ukorzenione w nienajlepszej kondycji. Bogatą ofertę nawozów azotowych posiada Grupa Azoty, jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Można się w nie zaopatrzyć w Autoryzowanej Sieci Dystrybucji liczącej 81 firm na terenie całej Polski.


Trudna wiosna dla ozimin

Początek wiosny również był trudny dla roślin - lokalne spadki temperatur do -20°C, bez okrywy śnieżnej, silny wiatr. Rośliny były zmęczone i słabe po okresie zimowania. Potrzebowały szybkiej regeneracji, czyli potrzebowały nawozu azotowego, najlepiej z dodatkiem siarki. Te wymagania spełniają Saletrosan®26 oraz POLIFOSKA® 21. Plantacje słabe, gdzie system korzeniowy nie był dobrze rozwinięty, potrzebowały choć części azotu w formie saletrzanej (NO3-). Dzięki formie azotanowej podnoszony jest poziom cytokinin w roślinach, które dynamiczniej się rozkrzewiają. W takim wypadku doskonale sprawdzają się np. Zaksan®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard, Saletra Amonowa 32, Saletrosan® 30 czy RSM®.


Druga dawka azotu

Podjęcie decyzji o aplikacji drugiej dawki azotu powinno opierać się na podstawie obserwacji łanu. Zboża pobierają najwięcej azotu od fazy krzewienia do fazy kłoszenia. Podczas ustalania drugiej dawki azotu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rozkrzewienie oraz dalszą dynamikę tworzenia źdźbeł bocznych. Duże znaczenie ma również pogoda i wczesność odmiany. Na plantacjach z późnych siewów oraz słabo rozkrzewionych, warto przyspieszyć aplikację drugiej dawki azotu. Pozwoli to na utrzymanie dotychczasowych źdźbeł. Azot można podać w postaci różnych nawozów np. PULAN®, Zaksan®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard, RSM®, RSM®S, Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®.


Uprawy mymagają zasilenia

Dobrze odżywione rośliny lepiej i głębiej się ukorzenią, dobrze rozkrzewią, zaprogramują plon czy przezimują. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują także innych minerałów. Zasilanie fosforem i potasem jest najbardziej efektywne, kiedy nawozy bardzo dobrze wymieszamy z 10-20 cm warstwą gleby. Produkowane przez Grupę Azoty nawozy wieloskładnikowe takie jak Polifoski® i Amofoski® najlepiej stosować pod orkę siewną czy uprawy przedsiewne. Możemy także zastosować nawóz wieloskładnikowy, którego skład powinien być odpowiedni do naszych upraw. Pamiętajmy przy tym, że jeśli rośliny potrzebują siarki, to druga dawka nawozu jest ostatnim momentem na jej podanie. Warto w tym przypadku sięgnąć po Saletrosan® 30. Zawiera on 30 proc. azotu całkowitego (N), w tym co najmniej 18 proc. azotu wformie amonowej (NH4+) i co najmniej 12 proc. azotu w formie saletrzanej (NO3-). Zawartość siarki (S) wynosi 7 proc., co w przeliczeniu na trójtlenek siarki daje 17,5 proc. SO3. Obecna w Saletrosanie® 30 siarka siarczanowa jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, a więc w pełni dostępna dla roślin.


Oczekiwanie na liść flagowy

Ustalenie trzeciej dawki nawozu jest skomplikowane i powinno być dopasowane do realnie spodziewanego plonu oraz uwalnianego azotu glebowego. Podajemy ją, gdy pojawia się liść flagowy. Na słabo rozwiniętych plantacjach należy przyśpieszyć trzecią dawkę i wysiać ją już na początku ukazywania się liścia flagowego. Na polach, gdzie rośliny są dobrze rozwinięte, a stanowiska mają dostateczną wilgotność, można dawkę opóźnić i wysiać ją tuż przed kłoszeniem. Tu już rośliny potrzebują mniej energii do wbudowania azotu w aminokwasy, a więc najlepszą formą azotu na trzecią dawkę jest forma amidowa. Znajdziemy ją np. w nawozach: Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®, RSM®, RSM®S. Nawozy Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®, potrzebują więcej wilgoci na rozkład i szybki transport. Z kolei RSM® oraz RSM®S można aplikować tylko za pomocą węży rozlewowych. Warto zwrócić na to uwagę. Możemy zastosować również nawozy azotowe zawierające szybko działającą formę azotanową i wolniej uwalnianą amonową, jak np.: Saletra Amonowa 32, Zaksan®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Mimo mniejszego popytu ceny nawozów nadal wysokie

Lipcowe zapotrzebowanie na nawozy mineralne w ciągu miesiąca zmalało, w szczególności nawozy azotowe, ale ich ceny nie uległy większym zmianom.

Nawozy

Większa krajowa produkcja nawozów mineralnych i wieloskładnikowych

W minionym roku produkcja nawozów mineralnych, tj. potasowych, fosforowych oraz azotowych w przeliczeniu na czysty składnik wraz z wieloskładnikowymi zwiększyła się o 4,7% do 2,063 mln ton.

Nawozy

Wzrosło zużycie nawozów mineralnych

W sezonie 2016/2017 w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych nawozów mineralnych (NPK) zużyto więcej w skali sezonu o 7,6% do 140,2 kg.

Nawozy

Nieznaczny popyt na nawozy mineralne

W siódmym miesiącu tego roku, w skali miesiąca zmniejszyło się zapotrzebowanie na nawozy mineralne, w tym przede wszystkim na nawozy azotowe, co znalazło odzwierciedlenie w niższych cenach.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3242/landscape-3387024-1280_nmedium.jpg

Spadek światowych zbiorów rzepaku

Jak wynika z danych przedstawionych przez Oil World, w sezonie 2018/2019 globalne zbiory rzepaku będą niższe o 1,2 mln ton, przez co zamkną się w granicy 65,3 mln ton.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Mały Płock
poniedziałek, 22 Październik 2018
5°C
1°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.

0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
Nie, dziękuję