Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Rośliny

Efektywny nawóz azotowy z siarką

Data2014-10-01 Ilość wyświetleń7742 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.

Flagowym produktem Grupy Azoty S.A. z Tarnowa jest granulowany nawóz azotowy z siarką o nazwie handlowej Saletrosan®26, który cieszy się bardzo dużą popularnością na rynku już od 5 lat. Saletrosan®26 to „NAWÓZ WE” zawiera on 26% azotu (N) w tym 19% w formie amonowej wolniej działającej i 7% w formie saletrzanej szybko przyswajalnej przez rośliny oraz 13% siarki co w przeliczeniu na trójtlenek siarki daje 32,5% S03. Nawóz ten zawiera siarkę w formie siarczanowej, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i dlatego łatwo dostępna dla roślin. Proces otrzymywania nawozu Saletrosan®26 polegający na zmieszaniu na etapie technologicznym roztworów azotanu amonu i siarczanu amonu gwarantuje identyczny skład każdej granuli. Nie mniej niż 95% masy nawozu stanowią ziarna o wielkości 2 ÷ 6 mm.

Zastosowanie tego nawozu umożliwia zaspokojenie wymagań pokarmowych nawet najbardziej siarkolubnych roślin takich jak:

 • rzepak,
 • rośliny motylkowe,
 • kapustne,
 • strączkowe (groch, fasola),
 • buraki cukrowe i ćwikłowe,
 • ziemniaki,
 • kukurydza,
 • warzywa cebulowate,
 • rzodkiewka,
 • dynia,
 • pomidory,
 • papryka,
 • ogórki. 

Idealna proporcja azotu do siarki

Siarka zawarta w Saletrosanie®26 zwiększa skuteczność  i wydajność nawożenia azotowego powodując lepsze pobieranie i wykorzystanie azotu. Idealna proporcja azotu do siarki (2:1) w nawozie Saletrosan®26 optymalizuje procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, co powoduje znaczący wzrost plonotwórczego działania azotu przy jednoczesnej poprawie jakości technologicznej plonów. Przekłada się to na wzrost wydajności rzepaku w przeliczeniu na olej rzepakowy oraz lepszą  jakość tego oleju, wzrost zawartości i jakości białka w ziarnach pszenicy, jęczmienia browarnego i innych zbóż, wzrost zawartości skrobi w bulwach ziemniaków i sacharozy w korzeniach buraków cukrowych, obniżenie zawartości azotanów w warzywach, poprawę walorów smakowych roślin cebulowatych i strączkowych. Ponadto siarka obecna w Saletrosanie® 26 gwarantuje dobre zaopatrzenie roślin w mikroskładniki pokarmowe, zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i szkodniki, uodparnia uprawy na stresy w czasie wegetacji (zbyt niskie i wysokie temperatury, niedobór wody) oraz zmniejsza podatność łanu na wyleganie. Zastosowanie Saletrosanu®26, nawozu zawierającego dwa współdziałające ze sobą pierwiastki (N i S), poprawia również  ekonomikę zabiegów agrotechnicznych poprzez zmniejszenie ilości przejazdów rozsiewacza, koniecznych do optymalnego zaopatrzenia roślin w te podstawowe makroskładniki pokarmowe.

Dowiedz się więcej, poznaj Saletrosan® 26

Do tej samej grupy nawozów azotowo siarkowych należy także Siarczan Amonu AS21 oferowany w czterech granulacjach jako: selekcjonowany, makro, standard i krystaliczny. Siarczan amonu AS21 zawiera 21% azotu (N) w formie amonowej i 24% siarki (S) w formie siarczanowej czyli 60%  SO3. Ponieważ w większości polskich gleb stwierdza się niedobór siarki, stosowanie nawozów z takich jak Saletrosan®26 czy Siarczan amonu AS21 jest konieczne gdyż pozwala uzupełnić niedobory siarki w glebie co w konsekwencji powoduje wzrost wielkości plonów i poprawę ich jakości.


W ofercie Grupy Azoty S.A. znajdują się też następujące nawozy azotowe: Saletra Amonowa 32, Saletrzak 27 Standard i Saletrzak 27 standard z borem. Ze względu na technologię produkcji granule Saletrzaku 27 standard  są wydmuszkami co w połączeniu z drobną granulacją (nie mniej niż 94% masy to ziarna o wielkości od  0,6÷4 mm) powoduje, że jest on szybko rozpuszczalny w glebie i łatwo wchłaniany przez rośliny. Jeśli szukają Państwo więcej informacji o nawozach i nawożeniu polecamy serwis nawozy.eu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5267/cotton-1796282-1280_nmedium.jpg

Spadek zapasów końcowych bawełny

Przewiduje się, że globalne zapasy kończące się w latach 2021/22 również spadną w tym miesiącu o 1,7 mln bel do 89,3 mln bel.

Rośliny
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Głowaczów
środa, 28 Lipiec 2021
24°C
18°C
min
31°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.