Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Rośliny

Efektywny nawóz azotowy z siarką

Data2014-10-01 Ilość wyświetleń8338 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.

Flagowym produktem Grupy Azoty S.A. z Tarnowa jest granulowany nawóz azotowy z siarką o nazwie handlowej Saletrosan®26, który cieszy się bardzo dużą popularnością na rynku już od 5 lat. Saletrosan®26 to „NAWÓZ WE” zawiera on 26% azotu (N) w tym 19% w formie amonowej wolniej działającej i 7% w formie saletrzanej szybko przyswajalnej przez rośliny oraz 13% siarki co w przeliczeniu na trójtlenek siarki daje 32,5% S03. Nawóz ten zawiera siarkę w formie siarczanowej, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i dlatego łatwo dostępna dla roślin. Proces otrzymywania nawozu Saletrosan®26 polegający na zmieszaniu na etapie technologicznym roztworów azotanu amonu i siarczanu amonu gwarantuje identyczny skład każdej granuli. Nie mniej niż 95% masy nawozu stanowią ziarna o wielkości 2 ÷ 6 mm.

Zastosowanie tego nawozu umożliwia zaspokojenie wymagań pokarmowych nawet najbardziej siarkolubnych roślin takich jak:

 • rzepak,
 • rośliny motylkowe,
 • kapustne,
 • strączkowe (groch, fasola),
 • buraki cukrowe i ćwikłowe,
 • ziemniaki,
 • kukurydza,
 • warzywa cebulowate,
 • rzodkiewka,
 • dynia,
 • pomidory,
 • papryka,
 • ogórki. 

Idealna proporcja azotu do siarki

Siarka zawarta w Saletrosanie®26 zwiększa skuteczność  i wydajność nawożenia azotowego powodując lepsze pobieranie i wykorzystanie azotu. Idealna proporcja azotu do siarki (2:1) w nawozie Saletrosan®26 optymalizuje procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, co powoduje znaczący wzrost plonotwórczego działania azotu przy jednoczesnej poprawie jakości technologicznej plonów. Przekłada się to na wzrost wydajności rzepaku w przeliczeniu na olej rzepakowy oraz lepszą  jakość tego oleju, wzrost zawartości i jakości białka w ziarnach pszenicy, jęczmienia browarnego i innych zbóż, wzrost zawartości skrobi w bulwach ziemniaków i sacharozy w korzeniach buraków cukrowych, obniżenie zawartości azotanów w warzywach, poprawę walorów smakowych roślin cebulowatych i strączkowych. Ponadto siarka obecna w Saletrosanie® 26 gwarantuje dobre zaopatrzenie roślin w mikroskładniki pokarmowe, zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i szkodniki, uodparnia uprawy na stresy w czasie wegetacji (zbyt niskie i wysokie temperatury, niedobór wody) oraz zmniejsza podatność łanu na wyleganie. Zastosowanie Saletrosanu®26, nawozu zawierającego dwa współdziałające ze sobą pierwiastki (N i S), poprawia również  ekonomikę zabiegów agrotechnicznych poprzez zmniejszenie ilości przejazdów rozsiewacza, koniecznych do optymalnego zaopatrzenia roślin w te podstawowe makroskładniki pokarmowe.

Dowiedz się więcej, poznaj Saletrosan® 26

Do tej samej grupy nawozów azotowo siarkowych należy także Siarczan Amonu AS21 oferowany w czterech granulacjach jako: selekcjonowany, makro, standard i krystaliczny. Siarczan amonu AS21 zawiera 21% azotu (N) w formie amonowej i 24% siarki (S) w formie siarczanowej czyli 60%  SO3. Ponieważ w większości polskich gleb stwierdza się niedobór siarki, stosowanie nawozów z takich jak Saletrosan®26 czy Siarczan amonu AS21 jest konieczne gdyż pozwala uzupełnić niedobory siarki w glebie co w konsekwencji powoduje wzrost wielkości plonów i poprawę ich jakości.


W ofercie Grupy Azoty S.A. znajdują się też następujące nawozy azotowe: Saletra Amonowa 32, Saletrzak 27 Standard i Saletrzak 27 standard z borem. Ze względu na technologię produkcji granule Saletrzaku 27 standard  są wydmuszkami co w połączeniu z drobną granulacją (nie mniej niż 94% masy to ziarna o wielkości od  0,6÷4 mm) powoduje, że jest on szybko rozpuszczalny w glebie i łatwo wchłaniany przez rośliny. Jeśli szukają Państwo więcej informacji o nawozach i nawożeniu polecamy serwis nawozy.eu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5535/fruit-6605641-1280_nmedium.jpg

Globalny eksport borówki wzrośnie

Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) eksport borówki w ujęciu pieniężnym wzrośnie do 3 mld USD do 2025 roku.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Szczerców
sobota, 4 Grudzień 2021
0°C
-1°C
min
2°C
max
0