Porady ekspertów

Nawozy, Informacje

Jak działa mocznik w glebie?

Data2016-12-25 Ilość wyświetleń1767 wyświetleń


Pomimo, że istnieją doniesienia o pobieraniu mocznika przez korzenie w formie niezhydrolizowanej, to głównym procesem pozwalającym na udostępnianie roślinom azotu z tego nawozu jest hydroliza przy udziale enzymu ureazy, którą w uproszczeniu można zapisać w postaci:

(NH2)2CO + 2H2O → (NH4)2CO3


Szybkość tej reakcji zależy od wilgotności gleby oraz aktywności ureazy i zwykle nie przekracza 14 dni. Należy przy tym zaznaczyć, że największą aktywność ureazy obserwuje się w ciepłych i wilgotnych glebach (w temperaturze 20oC ureoliza trwa jeden dzień) o pH zbliżonym do obojętnego.

Pojawiające jony amonowe, podlegają nie tylko sorpcji biologicznej (w tym absorpcji przez rośliny), ale mogą być także w glebie sorbowane wymiennie i niewymiennie; ulegają ponadto procesowi nitryfikacji oraz przemianom do amoniaku. Procesy te mogą prowadzić do strat azotu w postaci gazowej i na drodze wymywania.

Obserwuje się także zakwaszające działanie jonu amonowego, ujawniające się głównie na skutek mikrobiologicznej oksydacji (nitryfikacji) oraz uruchamiania fizjologicznej kwasowości. Wieloletnie stosowanie mocznika powodowało w niektórych doświadczeniach obniżenie pH gleby z 5,7 do 4,2.

Stąd też mocznik jest najbardziej efektywny w korzystnych warunkach termicznych i wilgotnościowych, na glebach o uregulowanym odczynie, gdy zostanie szybko wymieszany z glebą, a jego dawki dostosuje się do potrzeb nawozowych agroekosystemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Płatności bezpośrednie od 2015 r.

W bieżącym roku po raz ostatni obowiązują stare zasady przyznawania płatności bezpośrednich. Unia Europejska w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej poddała modyfikacji system płatności bezpośrednich przyznawanych rolnikom z państw UE.

Nawozy

Jak do tej pory dopłaty bezpośrednie trafiły do 65% rolników

W 2015 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za ubiegły rok złożyło 1,35 mln rolników. Jak do tej pory dopłaty otrzymało nieco ponad 65% z nich. Do zakończenia wypłaty płatności bezpośrednich, która trwa od 1 grudnia 2015 r., zostało jeszcze 3,5 miesiąca.

Nawozy

Światowe zbiory słonecznika spadną o 2,3 mln ton i wyniosą 40,4 mln ton

W sezonie 2014/2015 globalne zbiory słonecznika ulegną obniżce o 2,3 mln ton do 40,4 mln ton. W porównaniu do prognozy z ubiegłego miesiąca przewidywania dotyczące zbiorów słonecznika zwiększyły się jednak 0,05 mln ton.

Nawozy

Duża obniżka eksportu jabłek w II połowie 2015 r.

W drugiej połowie 2015 r. odnotowano wyraźny spadek eksportu jabłek z Polski. Za obniżką wywozu stało mniejsze zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony krajów pozaunijnych, które zaimportowały o ponad połowę mniej tych owoców niż rok wcześniej.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Radomyśl Wielki
wtorek, 24 Styczeń 2017
duże zachmurzenie
-7°C
-11°C
min
-3°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nawozy azotowe z siarką

RSM®S
N(S) 26 -(3)