Content

Porady ekspertów

Nawozy, Nawożenie

Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!

Data2020-03-02 Ilość wyświetleń1280 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Rzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Nadchodzący sezon zapowiada się po raz kolejny wyjątkowo sucho. W wielu regionach Polski opady deszczu są znikome, a deficyt wody w glebie jest bardzo widoczny. Dodatkowo brak zimy oraz okrywy śnieżnej spowodował, że rośliny przez cały okres zimowy prowadziły wegetację. Zatem czym i jak nawozić rzepak ozimy w tak trudnych warunkach?

Susza utrudniła wschody rzepaku jesienią 2019
Susza utrudniła wschody rzepaku jesienią 2019

W niektórych miejscach popadało!

Wody w glebie jest zbyt mało – to fakt, ale czy wszędzie? Według Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej możemy mieć do czynienia z najgorszą suszą od 50 lat. Jednak czy w każdym rejonie Polski jest tak źle? Dochodzą słuchy, że w poszczególnych regionach rolnicy nie narzekają na brak wody, a wręcz przeciwnie, jest jej zbyt dużo. Mowa o województwie zachodnio-pomorskim, gdzie podobno tyle wody nie było od kilku lat. Przede wszystkim zależy to od lokalnych warunków, które sprzyjają także w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w innych województwach gdzie wody w glebie jest naprawdę mało. Opady deszczu nie dość, że nie wystarczają aby pokryć zeszłoroczne ubytki wody, to już na starcie tego sezonu wiele pól ma ujemny bilans wodny. Niestety na pogodę nie mamy wpływu, a gospodarować musimy w każdych warunkach. Azot bez wątpienia jest najważniejszym wiosennym makroelementem dlatego mimo trudnych warunków nie należy z niego absolutnie rezygnować!

Dużo czy mało azotu w glebie?

Zima to czas spotkań i konferencji organizowanych dla rolników przez firmy chemiczne czy dystrybutorów. Głównym problemem poruszanym podczas tych wydarzeń to brak azotu w glebie. Rośliny na wielu plantacjach mocno przebarwione. Czy aby na pewno azotu w glebie jest zbyt mało, czy może rośliny nie mogą go pobrać? Opinie są mocno podzielone. Wiele osób twierdzi, że rośliny są głodne i na start trzeba zastosować azot w dawce dawce tzw. uderzeniowej.

Na wielu polach rośliny rzepaku są mocno przebarwione na skutek niedoboru makroelementów  fot. Małgorzata Srebro
Na wielu polach rośliny rzepaku są mocno przebarwione na skutek niedoboru makroelementów fot. Małgorzata Srebro

Inni uważają, że azot w glebie jest, ale rośliny nie są w stanie go wykorzystać ze względu na panującą suszę. Niemniej jednak są to niezależne opinie, a z nimi bywa różnie. Dlatego podstawą dobrego gospodarowania powinno być przeprowadzenie prób glebowych i określenie zawartości azotu mineralnego. Pamiętajmy, że tylko na postawie wyników jesteśmy w stanie precyzyjnie określić zapotrzebowanie na ten ważny makroelement.

Jak nawozić rzepak ozimy azotem wiosną?

Wszystko wskazuje na to, że z azotem w pole wjedziemy najwcześniej 1 marca. Zatem mamy jeszcze chwilę czasu, aby odpowiednio się przygotować do tego ważnego zabiegu. Do wyboru mamy szereg nawozów azotowych dedykowanych uprawie rzepaku ozimego, zarówno płynnych jak i stałych. Warto rozważyć wybór takiego, który oprócz azotu będzie zawierał inne makroelementy m.in. siarkę. Wśród nawozów azotowych zawierających siarkę znajdziemy wszystkim dobrze znany i sprawdzony Saletrosan® 26 od Grupy Azoty Tarnów.

Zalety stosowania Saletrosan® 26:

  • lepsze ukorzenienie roślin,
  • przyspiesza ich wzrost w początkowych fazach rozwojowych,
  • poprawia odporność na warunki stresowe.
 
Wysoka zawartość siarki siarczanowej dobrze rozpuszczalnej w wodzie, uodporni rośliny i zaopatrzy je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji
 

Pamiętajmy, że nasze gleby są ubogie w siarkę, a rzepak ozimy jest rośliną wysoce siarkolubną. Dlatego nie może jej zabraknąć roślinom na starcie wegetacji wiosennej. Saletrosan 26 w swoim składzie zawiera 26 % azotu (N). Z czego 19 % w formie amonowej oraz 7 %, w formie saletrzanej. A także 13% siarki (S) co stanowi 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3), rozpuszczalnej w wodzie w formie siarczanu.

Nawóz Saletrosan® 26 zawiera w swoim składzie azot saletrzany oraz amonowy. Pierwsza z tych form pozwoli się zregenerować wygłodzonym roślinom. Natomiast druga wspomoże pobieranie fosforu oraz ograniczy nadmierne pobieranie potasy z gleby. Rośliny rzepaku dzięki zastosowaniu wczesną wiosną nawozu Saletrosan® 26 odwdzięczą się lepszym plonem oraz poprawą jego jakości.

Więcej informacji o Saletrosan® 26.


Małgorzata Srebro
Agrofakt.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5432/american-blueberries-4825132-1280_nmedium.jpg

Wysoka podaż borówki na rynku krajowym

Obecnie na polskim rynku jest jeszcze sporo borówek lokalnych, choć należy zauważyć, że ze względu na zimną i deszczową pogodę pod koniec sierpnia, średnia cena tych jagód nieznacznie wzrosła.

Owoce
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Żagań
czwartek, 21 Październik 2021
11°C
7°C
min
16°C
max
0