Content

Porady ekspertów

Nawozy, Nawożenie

Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!

Data2020-03-02 Ilość wyświetleń871 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Rzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Nadchodzący sezon zapowiada się po raz kolejny wyjątkowo sucho. W wielu regionach Polski opady deszczu są znikome, a deficyt wody w glebie jest bardzo widoczny. Dodatkowo brak zimy oraz okrywy śnieżnej spowodował, że rośliny przez cały okres zimowy prowadziły wegetację. Zatem czym i jak nawozić rzepak ozimy w tak trudnych warunkach?

Susza utrudniła wschody rzepaku jesienią 2019
Susza utrudniła wschody rzepaku jesienią 2019

W niektórych miejscach popadało!

Wody w glebie jest zbyt mało – to fakt, ale czy wszędzie? Według Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej możemy mieć do czynienia z najgorszą suszą od 50 lat. Jednak czy w każdym rejonie Polski jest tak źle? Dochodzą słuchy, że w poszczególnych regionach rolnicy nie narzekają na brak wody, a wręcz przeciwnie, jest jej zbyt dużo. Mowa o województwie zachodnio-pomorskim, gdzie podobno tyle wody nie było od kilku lat. Przede wszystkim zależy to od lokalnych warunków, które sprzyjają także w Wielkopolsce i na Mazowszu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w innych województwach gdzie wody w glebie jest naprawdę mało. Opady deszczu nie dość, że nie wystarczają aby pokryć zeszłoroczne ubytki wody, to już na starcie tego sezonu wiele pól ma ujemny bilans wodny. Niestety na pogodę nie mamy wpływu, a gospodarować musimy w każdych warunkach. Azot bez wątpienia jest najważniejszym wiosennym makroelementem dlatego mimo trudnych warunków nie należy z niego absolutnie rezygnować!

Dużo czy mało azotu w glebie?

Zima to czas spotkań i konferencji organizowanych dla rolników przez firmy chemiczne czy dystrybutorów. Głównym problemem poruszanym podczas tych wydarzeń to brak azotu w glebie. Rośliny na wielu plantacjach mocno przebarwione. Czy aby na pewno azotu w glebie jest zbyt mało, czy może rośliny nie mogą go pobrać? Opinie są mocno podzielone. Wiele osób twierdzi, że rośliny są głodne i na start trzeba zastosować azot w dawce dawce tzw. uderzeniowej.

Na wielu polach rośliny rzepaku są mocno przebarwione na skutek niedoboru makroelementów  fot. Małgorzata Srebro
Na wielu polach rośliny rzepaku są mocno przebarwione na skutek niedoboru makroelementów fot. Małgorzata Srebro

Inni uważają, że azot w glebie jest, ale rośliny nie są w stanie go wykorzystać ze względu na panującą suszę. Niemniej jednak są to niezależne opinie, a z nimi bywa różnie. Dlatego podstawą dobrego gospodarowania powinno być przeprowadzenie prób glebowych i określenie zawartości azotu mineralnego. Pamiętajmy, że tylko na postawie wyników jesteśmy w stanie precyzyjnie określić zapotrzebowanie na ten ważny makroelement.

Jak nawozić rzepak ozimy azotem wiosną?

Wszystko wskazuje na to, że z azotem w pole wjedziemy najwcześniej 1 marca. Zatem mamy jeszcze chwilę czasu, aby odpowiednio się przygotować do tego ważnego zabiegu. Do wyboru mamy szereg nawozów azotowych dedykowanych uprawie rzepaku ozimego, zarówno płynnych jak i stałych. Warto rozważyć wybór takiego, który oprócz azotu będzie zawierał inne makroelementy m.in. siarkę. Wśród nawozów azotowych zawierających siarkę znajdziemy wszystkim dobrze znany i sprawdzony Saletrosan® 26 od Grupy Azoty Tarnów.

Zalety stosowania Saletrosan® 26:

  • lepsze ukorzenienie roślin,
  • przyspiesza ich wzrost w początkowych fazach rozwojowych,
  • poprawia odporność na warunki stresowe.
 
Wysoka zawartość siarki siarczanowej dobrze rozpuszczalnej w wodzie, uodporni rośliny i zaopatrzy je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji
 

Pamiętajmy, że nasze gleby są ubogie w siarkę, a rzepak ozimy jest rośliną wysoce siarkolubną. Dlatego nie może jej zabraknąć roślinom na starcie wegetacji wiosennej. Saletrosan 26 w swoim składzie zawiera 26 % azotu (N). Z czego 19 % w formie amonowej oraz 7 %, w formie saletrzanej. A także 13% siarki (S) co stanowi 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3), rozpuszczalnej w wodzie w formie siarczanu.

Nawóz Saletrosan® 26 zawiera w swoim składzie azot saletrzany oraz amonowy. Pierwsza z tych form pozwoli się zregenerować wygłodzonym roślinom. Natomiast druga wspomoże pobieranie fosforu oraz ograniczy nadmierne pobieranie potasy z gleby. Rośliny rzepaku dzięki zastosowaniu wczesną wiosną nawozu Saletrosan® 26 odwdzięczą się lepszym plonem oraz poprawą jego jakości.

Więcej informacji o Saletrosan® 26.


Małgorzata Srebro
Agrofakt.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. Prowadzone działania to kolejny etap w procesie integracji biznesowej spółek z Grupy Azoty.

Nawozy

Mniejsze zużycie nawozów mineralnych

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2018/2019 było mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem i wyniosło 1905,4 tys. ton NPK.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4690/nuts-3879142-1280_nmedium.jpg

Francja głównym rynkiem zbytu owoców i orzechów z Ukrainy

Według analityków EastFruit, w pierwszej połowie 2020 roku głównym rynkiem dla owoców i orzechów z Ukrainy po raz pierwszy była wyprzedzająca Polskę, Niemcy i Turcję - Francja. Wolumen dostaw do Francji wzrósł o 9% względem tego samego okresu w 2019 roku i osiągnął 12,2 mln USD.

Ze świata
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Kielce
środa, 21 Październik 2020
9°C
6°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.