Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Zboża

Każdy jesienny sezon nawozowy jest inny, sprawdź jak nawozić

Data2014-08-26 Ilość wyświetleń2391 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rzepak ozimy jesienią.
Rzepak ozimy jesienią.

Wysoką efektywność nawożenia osiąga się działając systemowo. Wielką sztuką jest stosować oszczędny, ale optymalny poziom nawożenia. Taka przyjazna dla środowiska i własnej kieszeni wiedza, to znajomość potrzeb i wymagań nawozowych roślin, specyfiki ich rozwoju, by określić  precyzyjnie dawki składników pokarmowych, trafnie wybrać formy nawozów oraz stosować je w odpowiednich terminach.


Pogłębił się deficyt składników w glebach


W ostatnich latach, po trudnych latach 2008-2010 systematycznie wzrasta nawożenie mineralne, a jeszcze bardziej plony. W ubiegłym roku po raz pierwszy średni krajowy plon pszenicy przekroczył 44 dt z ha. Tegoroczne zbiory są jeszcze większe, a więc z plonem wywiezione zostało więcej składników pokarmowych. Na dodatek przed, w czasie i po zbiorze zbóż, kiedy gleba była „odkryta” przechodziły intensywne deszcze. Takie deszcze mocno przemywają gleby lżejsze i średnie.

By w przyszłym roku nie było gorszych plonów warto dokonać analizy zasobności gleby. W tym roku nie ma już na to czasu, więc doświadczony rolnik analizuje, jakie dawki nawozów będą optymalne tej jesieni.


A więc ile nawozić jesienią?


W tym roku jesień będzie bardzo specyficzna, ponieważ:

  • przez dwa kolejne lata zboża bardzo dobrze plonowały,
  • od lat bardzo oszczędzano na nawożeniu, więc deficyt składników w glebie pogłębił się,
  • w okresie lata częste intensywne deszcze skutecznie wymywały składniki z gleb bez „aktywnej” szaty roślinnej. W takich warunkach pogłębił się niedobór wszystkich składników. Nawet stabilny fosfor, wynoszony (bez słomy) z ziarnem zbóż w ilości 8 kg/t i 18 kg/t nasion rzepaku przy dużych zbiorach jest niezbilansowany. Najgorzej przedstawia się deficyt potasu.

Szanując zasady ustalania dawek nawozów, takiej nietypowej jesieni należy dawki korygować w górę, umiarkowanie, ale co najmniej o około 15-20%. Skuteczność oraz efektywność skorygowanego nawożenia, nawet jeśli nie będzie najlepszych relacjach cen nawozów do cen zbóż z zadowoleniem ocenimy za rok.


Fosfor i potas pod pług


Równomierne wschody pszenicy.
Równomierne wschody pszenicy.
To, że oziminy muszą dostać pod pług nawożenie fosforem i potasem z dodatkiem magnezu i siarki jest oczywiste, ponieważ zawsze braki składników pokarmowych we wczesnych fazach niweczą trud uprawy. Tylko mobilizowanieroślin do szybszego wzrostu od początku ich życia, kiedy jest dostatek wilgoci i składników odżywczych, a one „programują” plon, decyduje o wielkości i jakości plonu.

Najefektywniejsze w naszej strefie są nawozy z „POLIC”, bo zawierają najlepiej (w 100%) przyswajalny fosfor i potas, dobrze ukorzeniający azot amonowy, dodatek siarki, magnezu itd. Taki skład to lepsza odporność ozimin na długie zimowe miesiące.


Powszechny deficyt azotu i siarki.


Specyfiką tegorocznej jesieni będzie także powszechny niedobór azotu na plantacjach ozimin uprawianych na przyoranej słomie, a jeszcze bardziej niedobór siarki na rzepaku. Po tak intensywnych deszczach tego lata szczególnie zalecany jest dodatek azotu przed przyoraniem słomy. Przedsiewnie, albo na słabych plantacjach pogłównie można także zastosować pod rzepak - 200-300 kg/ha, a pod zboża do 150 kg/ha nawozu POLIFOSKA® 21. Nawóz ten ułatwi jesienne programowanie plonu roślin ozimych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5446/wheat-4530730-1280_nmedium.jpg

Więcej pszenicy na świecie

Przewiduje się, że dostawy pszenicy wzrosną o 7,1 mln ton do 1 072,8 mln, dzięki połączeniu większych zapasów początkowych w Kanadzie, UE i Indiach oraz wyższej produkcji w Australii, Indiach i Chinach. Produkcja w Australii została podniesiona z 1,5 mln ton do 31,5 mln ton, przy utrzymujących się do tej pory korzystnych warunkach.

Zboża
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Opinogóra Górna
wtorek, 19 Październik 2021
9°C
7°C
min
12°C
max
0