Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba

Magnez i siarka – pierwiastki których brakuje w glebie

Data2014-11-10 Ilość wyświetleń5358 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Objawy niedoboru siarki (fot. A.Krawczyk).
Objawy niedoboru siarki (fot. A.Krawczyk).

Opłacalność produkcji to czynnik, który stanowi podstawę nowoczesnego rolnictwa. Uzależniona jest ona od szeregu czynników m. in. od przebiegu pogody w okresie wegetacji, gatunku i odmiany rośliny, poziomu agrotechniki czy rodzaju stosowanego nawożenia. Przy czym zbilansowane nawożenie roślin uprawnych jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych. W produkcji rolniczej uzyskanie wysokiego plonu o dobrej jakości będące podstawą opłacalności produkcji jest uwarunkowane nie tylko odpowiednim zaopatrzeniem roślin w podstawowe makroskładniki, jak: azot, fosfor, potas. Należy bezwzględnie uwzględniać również magnez i siarkę.

Co wpływa na niedobór magnezu i siarki?

W Polsce zasobność gleb w przyswajalny magnez i siarkę nie jest wystarczająca. Wynika to głównie z dużego udziału gleb lekkich i bardzo lekkich z których pierwiastki te są łatwo wymywane, zakwaszenia gleb oraz niedostatecznego nawożenia organicznego lub jego braku (niska zawartość materii organicznej). Na ubożenie gleb w magnez wpływają również nadmierne opady atmosferyczne, szczególnie w regionach gleb lekkich oraz okresowe susze powodujące przechodzenie magnezu przyswajalnego w formy trudno dostępne dla roślin. Natomiast powstawaniu niedoboru siarki sprzyjają: łagodne zimy i intensywne opady deszczu w okresie jesienno-zimowym (wymywanie siarczynów z gleby i mineralizacja organicznych związków siarki), ograniczenia emisji dwutlenku siarki do atmosfery, a także stosowanie nawozów bezsiarkowych. Nie bez znaczenia pozostaje również stale zwiększający się udział w strukturze zasiewów roślin siarkolubnych (rzepak, kapusta, gorczyca),

Funkcje w roślinach

Magnez jest składnikiem chlorofilu, przez co uczestniczy w najważniejszym procesie przemiany materii u roślin jakim jest fotosynteza i nie może być zastąpiony przez żaden inny pierwiastek. Ponadto aktywuje wiele procesów enzymatycznych (synteza węglowodanów, białek, tłuszczów).Nawożenie magnezem wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, poprawia jakość białka i ogranicza zawartość azotanów, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach.

Siarka natomiast ma znaczenie zarówno ekologiczne jak i rolnicze i błędem jest jej pomijanie w procesie nawożenia upraw. Aktywizuje wiele enzymów i procesów życiowych, wpływając na wzrost zawartości białek, cukrów i tłuszczów w roślinie. Dobre zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek przyczynia się do wzrostu ilości plonów, przy jednoczesnej poprawie ich jakości. Znacząco wzrasta również skuteczność i wydajność użytych nawozów azotowych. Niedobór siarki ogranicza bowiem pełne wykorzystanie azotu zawartego w nawozach, co w konsekwencji może prowadzić do strat tego pierwiastka w glebie. Ponadto stosowanie siarki zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki.

Ile magnezu powinno być w glebie?

Warunkiem osiągnięcia wysokich i wartościowych pod względem jakości plonów roślin uprawnych jest utrzymanie zawartości poszczególnych składników pokarmowych na poziomie co najmniej średnim. W przypadku magnezu zawartość w glebach:

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5571/grapefruit-258872-1280_nmedium.jpg

Eksport południowoafrykańskich grejpfrutów rośnie o 16%

Według Stowarzyszenia Producentów Cytrusów Republiki Południowej Afryki (CGA), południowoafrykański eksport grejpfrutów w 2021 r. wyniósł 270,3 tys. ton, czyli o 16% więcej niż w 2020 r.

Owoce
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Ostrołęka
poniedziałek, 29 Listopad 2021
1°C
0°C
min
2°C
max
0